Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyűjtsük álmainkat!

klára13
Létrehozva: 2006. február 21. 21:43

          Gyűjteni nagyon jó! És bármit lehet! Szabad hirtelen, meggondolatlanul határozni, és azonnal, mintegy varázsütésre gyűjtővé válni! Varázspálca sem kell hozzá. De ha úgy gondolod, mégis kell, azonnal csapj fel varázspálcagyűjtőnek!

          Tegnap még nem voltál gyűjtő, ma gyűjtő vagy! Gyűjtsünk együtt! Én mindenféle kacatot gyűjtök. Babákat. Bohócokat. Kőtojást. Kőgolyót. Amarillisz t. Csigát.  Kavicsot.

De legesleginkább álmaimat gyűjtöm. És emlékeimet. Mindent megőrzök, amihez szeretet fűz. Ezért aztán gyűjtök mosolyokat, tekinteteket, sőt gyűjtök hangsúlyokat is. És érintéseket, kézfogásokat.

           Gyere velem! Legyél gyűjtő te is! Gyűjtsünk együtt! Mondd el, gyűjteményednek mi a legújabb darabja. Mi a legrégebbi. Talán egy mese. Talán egy versidézet. Egy gondolat, ami nem hagy békén. Egy színes kavics az udvarodról. Egy tojás, melynek rendellenes a formája, ezért megőrizni érdemes. Hangkazetta vagy fénykép. Gyűjtsünk együtt, fejtegessük együtt az élet titkait. Oszd meg velünk gyűjteményed legféltettebb darabját, így még inkább tiéd lesz, örömünk megsokszorozza örömödet.  Ha örömöt gyűjtesz, mondd el azt. Ha embereket gyűjtesz, mondd el őket. Ha barátokat, róluk beszélj! Hozd el ide gyűjteményedet!

   talán nem is tudod,hogy gyűjtő vagy! Fedezd fel a gyűjtőt magadban! Gyere, gyűjtsél velem! Remélem: velünk!

 

 

  1. 2019. június 28. 06:0775451.

    A darazsak szállnak mindenhova ahol egy kis "élelmet" sejtenek. Ide is beszállnak, csipkelődnek. De hát ez a természetük. Mi lehet a haszna belőlük az élővilágnak ? Talán az, hogy beporozzák a a virágokat , jó termést hozzanak. lehet, hogy a gondolatokat is beporozzák azzal, hogy görbe tükröt tartanak elénk ?

    előzmény:
    klára13 (75445)
    2019-06-27  18:49
  2. 2019. június 28. 06:0175450.

    Klára ! Azzal kezdem, hogy Julius Caesar nevét elírtam .  Bocsánat. ! Megkaptam érte megérdemelt büntetésem !


    Goleman amerikai kutató vizsgálta azt, hogy mi lehet a titka, hogy nagyon okos ,magas ÍQ-val rendelkező emberek kevésbé sikeres karriert futnak be, mint kevésbé okos kollégáik. Először a személyiség egyét tulajdonságait vizsgálta , és írta meg észrevételeit az érzelmi intelligencia című könyvében . Majd később megjelent e a társas intelligencia című könyve, mely az emberek társadalmi sikerekhez szükséges adottságokkal foglalkozik.  No és azzal, hogyan lehetünk boldogok elégedettek. Arra nem emlékezem, hogy kitér-e a nárcisztikus személyiségekre . ? Pedig a sikeres emberek egy része ezek közül kerül ki.No és az okos szálhámosok ? Ennek utána kell néznem .


     

    előzmény:
    klára13 (75444)
    2019-06-27  18:30
  3. 2019. június 28. 03:1075449.

    Elefant!


     


    Don't let the door hit your ass on the way out.

    előzmény:
    kekelefant (75448)
    2019-06-28  00:46
  4. 2019. június 28. 00:4675448.

    Mar be vagyok csomagolva,holnap megyek egy szep helyre...bucsuzasul,minek mentek oda akiket a hivott,csunya modorban kibeszelni,maradajatok,a magatok kis sotet vilag aban,remelem,nem latlak tobbet....ennyi volt

    előzmény:
    Zsumi45 (75443)
    2019-06-27  16:28
  5. 2019. június 27. 22:5375447.

    bocsass meg,ki az -kulis cezar-??????erdekelne,mert meg nem hallottam rola,tudsz tobbet meselni,kulis cezarrol,koszonom...


    sajna nem fog elerni a valaszod,mert megyek nyaralni,,,,

    előzmény:
    szizsuzsóka (75442)
    2019-06-27  05:37
  6. 2019. június 27. 19:1775446.

    Igazad van Klára, de egyszerűen képtelen vagyok elviselni, ha valaki bántja a barátaimat! (Most egy hosszú mondatot kitöröltem innen, mert nem akarok belebonyolódni)


    Van klimám a nappaliban, de keveset használom. 26 fokkal megelégszem. Szívesebben nyitnék ablakot, de tegnap este 9.-kor is még 31 fok volt az erkélyen. A szél és a gomolyfelhők ideértek, de egyelőre nem enyhül a forróság. A legifjabb Hibiszkusz,amit februárban gyökereztettem a "gyermekről", kb. 20cm, a második virágot hozza az erkélyen. Lefényképeztem, majd talán szgépre is kerül.


    Zitám megkezdte 2x4 hetes szakmai gyakorlatát. 


    Nagyon finom levest lehet sertéscombból is főzni! Számomra is vannak megoldhatatlan dolgok, pl. általam lezárt lekvárok felnyitása, gardrób felső polcán tárolt cucok levétele, kezem sosem lesz már tökéletes. 


    No, mire ideértem az írással, már el is állt a szél. Kevés a remény az enyhülésre. Kellemes vizeskedést! Este én is locsolok az erkélyen.


     

    előzmény:
    klára13 (75445)
    2019-06-27  18:49
  7. 2019. június 27. 18:4975445.

       Zsuzsika, aki darázsfészekbe nyúl, az ne csodálkozzon, hogy megcsípik.
       Amióta reklámokkal töltötték fel a hasábot, ahol korábban a topikcímek sorakoztak, azóta kimaradtak életemből. Nem látom őket, nem tudok róluk. Nekem nagyon jó ez így. 
       Semmit se vegyél lelkedre. Semmi közöd mások mocskolódásaihoz, és nem is leszel tőlük mocskos. 
       Nálad is ilyen hőség van? Úgy tudom, van klímád. Nálam nélküle elviselhetetlen lenne lakásom hősége. Lassan elindulok öntözni. És lemegyek a földszintre is, Zsófi anyukájához, mert holnap érkezik a család, levest főz nekik, a húst adom hozzá. Le kell vinnem. Jól félrevezettem, azt mondtam, marhahúst adok,és gulyásra hangolta lelkét. És úgy egymáshoz fagyott néhány zacskó, hogy a marhát nem tudtam kiemelni. Majd Bazsit kell megkérnem. Egy jó darab, 2 kg-os combot sikerült elővennem. Szerintem egy jó kis becsináltleves is sokat ér.
       Azért ő főz, mert ő tud jól, és szeret is.

    előzmény:
    Zsumi45 (75443)
    2019-06-27  16:28
  8. 2019. június 27. 18:3075444.

      Zsuzsóka, sajnos nem tudom értelmezni hozzászólásod első felét. Lennél szíves kisegíteni?
      Osho gondolatai nagyszerűek. Kár, hogy mint ember silánynak bizonyult. De annyira, hogy képtelen vagyok figyelmen kívül hagyni - ez lerontja könyvei élvezetét nálam. És hát vannak nála sokkal jobbak, sokkal érdekesebbek, korszerűbbek. Bár bizonyos dolgok örökéletűek. 
      Valaha szinte habzsoltuk a történelmi tárgyú könyveket. Emlékszel? Ki nem hagytunk volna mondjuk egy Passuthot.

    előzmény:
    szizsuzsóka (75442)
    2019-06-27  05:37
  9. 2019. június 27. 16:2875443.

    Zsuzsám, szomorúan tapasztalom, milyen sok gonosz és buta ember írogat a NLC-n. Mazochisták vagyunk mi, hogy be-be nézünk ide-oda? Véletlenül tévedtem "külsősként" oda, ahol alpári hangnem, gúnyolódás és kioktatás folyik, s ahol magukat műveltnek hiszik "idős hölgyek". Fogadatlan prókátorként, de Téged akartalak támogatni, bár tudom, nem szorulsz rá.


    előzmény:
    szizsuzsóka (75442)
    2019-06-27  05:37
  10. 2019. június 27. 05:3775442.

    Klárám ! Ezért ismertetnek a megszokotton kívül érzelmi és társadalmik intelligenciát is. Ezek ugyanis jól fejleszthetők, és nagyon befolyásolják veleszületett intelligenciád hatékonyságát. Együtt alkotják a személyiséget. Akinek ez a 3 nem harmonikus, nem kiegyensúlyozott, és esetleg valamilyen kóros irányba eltorzul. Hiszen Kulis Caesar, Napoleon  és nem a akarok jelenmúlt nagy politikusaira hivatkozni, okos emberek voltak, vagy személyiségük volt nagy hatással környezetükre. Ahol az ész nárcisztikus személyiséggel párosul , hosszú távon bukás. Ez nem lenne baj, he nem hatna emberek millióinak életére szenvedést okozva. Az általad említett Oshot nem ismerem, azt hiszem , már nem is akarom megismerni. Ő csak hiszékeny embereket elsősorban anyagilag károsít meg. ( leírásod alapján gondolom ) Mivel Te nem vagy buta, sem hiszékeny olvasd nyugodtan  érdekes gondolatait , hja ezek Neked tetszek.


    Most Mika Waltai novelláit olvasom. Nincs szerencsém, mert pont nagyon tragikus hangulatú gyűjtemény. Én a Szinuhén kívül egy nagyon szórakoztató,, szellemes regényét olvastam .Arról nem merek írni, hátha a " külsősök " megtámadnak miatta.

    előzmény:
    klára13 (75441)
    2019-06-26  20:24
  11. 2019. június 26. 20:2475441.

      Elolvastam a cikket amely a pályakezdő pedagógusokkal kapcsolatos, és rettentő ideges lettem. Nem szabad a belpolitikával foglalkoznom, ha békességre vágyom, ezt megállapítottam ismét. 
      Osho egy könyvét nézegettem hát. Úgy vagyok vele, hogy utálom a szerzőt, akit sikerei telhetetlenné tettek, magánrepülőihez, autógyűjteményéhez rengeteg pénz kellett. Aztán már kábítószert is adott híveinek, hogy kizsebelhesse őket. Nagy csalódás volt nekem, amikor ezt megtudtam. Mert gondolatai, meglátásai briliánsak. E!ringatnak, megnyugtatnak. Ez aztán az igazi ellentmondásosság!

  12. 2019. június 26. 06:5175440.

    Tavalyról  6 üveg befőttem van és 2 üveg lekvárom. Idén csak 9 üveg meggyet tudtam eltenni. Lehet készen kapni, de túl édes, és tartósítószert tartalmaz. nekem van így veszteségem, de az 100 üvegnél 6-8 üveg. időben észreveszem így felhasználható. Egy üzemi eltevésnél ez nem lehetséges. No és saját termés ,nagyon kontrollált , kevés permetezéssel . Édesítésre xillitet használok, ez fele annyi kalória , ez jelentős , mivel többé kevésbé túlsúlyosak vagyunk.Budán lakó unokámnak ez nagyon jó, ha elfelejt vacsorát venni magának,megeszik 1 üveg befőttet.Régen többet tettem el, mert mindig volt gyerek , kamasz, akinek jó volt ez. Sok szörpöt is főztem be, főleg málnát, ami szintén megtermett.A kerti munka volt a sportom, bár régen hetente 2x tornásztam.Alakítottam asszonytorna csoportot. Eleinte gyógytornász vezette, majd már magunk . Sajnos bokatörésem, majd térficamom után kimaradtam.

    előzmény:
    leiw (75439)
    2019-06-26  04:26
  13. 2019. június 26. 04:2675439.

    Zsuzsoka, azert en meg tudnam kutatni azt a spajzot, van abban minden. Mennyire szokott elfogyni mire az uj termes jon? Hany uveg es mibol eli tul az evet?


    Meg sosem lattam senkit akinek ennyi mindene lett volna a spajban, gyonyoruseg nezni a szemnek.


    Nagyon szorgalmas, kotelessegtudo eletet elsz es eltel. Munka,. gyerekek, hazepites, a felnott gyereknek/ ha jol emlekszem/ segitseg a hazepiteshez, ottlakas nalatok evekig, kertek, gyumolcsfak karbantartasa, termeles, unokak latogatasa, es a befozes!


    Oszinten szolva a fele is eleg lett volna nekem de azert ertem, ertelek.Ugy elni es ugy csinalni mindent ahogy a leheto legjobban lehet.


    Peldamutato a leszarmazottaknak is.


    Meggy befotted van meg?

    előzmény:
    szizsuzsóka (75438)
    2019-06-26  02:51
  14. 2019. június 26. 02:5175438.

    Nekem már szép nagy paprikám is van a fóliában , A többségének még van 2-3 hét hátra.. Sok zöldhagyma volt, azok helyére ültettem.A paradicsom is szép, csak kevés van , enni , majd befőzni veszek., A napokban le kell szednem a ribizlit, mert ebben a hőségben gyorsan érik. Még valamennyi késői meggyem is van, az is esedékes. Kiszámíthatatlan az időjárás, cseresznye nem is volt, legalábbis ép, mert mind elrohadt . Pedig már üresek az üvegek a spájzban.

    előzmény:
    Sheriff-2 (75429)
    2019-06-25  02:49
  15. 2019. június 25. 15:3575437.

    Igen Klara, valoban ugy van hogy vannak emberek akiknel teljesen elfelejted a kinezetuket annyira el tudnak varazsolni bar valahogy Karinthynal eleg nehez elkepzelnem. Irni azt tudott az biztos...

    előzmény:
    klára13 (75434)
    2019-06-25  15:07
  16. 2019. június 25. 15:3375436.

    Ha nagyon kepzelegni akarnek akkor azt mondhatnam hogy a noverem lehetett esetleg ujraszuletett allapotban? Valaki aki kozel allt hozzam? Apam esetleg? A noveremmel kapcsolatban volt egy masik furcsa sztori de nem akarom elvinni a topikot a fantazia es kepzelges iranyaban pedig az is erdekes volt. Volt nekem mar vagy 4 igen furcsa emlekem amin el tudtam gondolkodni.

    előzmény:
    klára13 (75434)
    2019-06-25  15:07
  17. 2019. június 25. 15:2775435.

    Kivancsi voltam hogy mit irtam a naplomban errol a talalkozasrol a gyerekkel, elokerestem, 2011 8 ho 11-en tortent.


    Iderakom hogy pontosan mit is jegyeztem fel rola mert mar kezd homalyosodni csakhogy a kisfiu arca, kinezete kristalytisztan elottem van.


    Tehat!


    Mas elmenyem is volt a hegyen! Gondolkoztam hogy leirjam-e vagy nem, megis leirom. 2 nappal ezelott almomban lattam egy gyereket! Azert irom le hogy otet mert az alomban volt ugyan meg ket szereplo, ket fiatal no meg egy ferfi akik arcara nem emlekszem, valami olyan sztori volt hogy a ket no egyike valahogy feltekeny volt a ferfire a masik no miatt, a gyerek az egykuke volt. A kisfiu volt nagyon eles az alomban, nagyon tisztan abrazolt, 4 eves forma, kis kakhiszinu nadrag, sotetzold polo, a haja olyan elesen, lanyosan levagva, szelesebb kis kockafej, kisse ferde szemek, szeles neveto szaj, kreol bor, fekete haj. Le tudtam volna rajzolni meg masnap is, meseltem a Lalinak hogy milyen furcsa volt, leirtam neki aprolekosan es fejemben jart a gyerek, mondtam is hogy kulonlegesen szep volt!



    Amikor a hegyteton kiszalltunk az autobol odamentem a turistairoda elott allo szoborhoz hogy megnezzem hogy mit abrazol, szembetalaltam magamat az alombeli kisfiuval, tokeletes ugyanaz volt, kiveve hogy a poloja nem sotetzold hanem sotetszurke volt, minden mas egyezett, ket novel volt bar ezek nem fiatal nok voltak hanem idosek, nagymama es nagyneni felek, ferfi nem volt veluk, nagyon vilagosboru szemelyek a gyerek barnasagahoz kepest, a gyereket fotoztak a szobor elot!, Mondtam a noknek hogy milyen szep ez a gyerek, erre az egyik azt mondta olyan kis szomorkas komolysaggal hogy igen, es ha tudnam hogy milyen jo! A gyerek a foto utan megkoszonte a szobornak a fotozast ezen mindannyian nevettunk, aztan jott a Lali, mondtam neki gyorsan, halkan magyarul hogy nezd csak, itt az alombeli gyerek, igy irtam le? Az is csak nezett meglepve hogy igen, igy! Kesobb is lattam oket a turistahaz boltjaban, tobbszor is, annyira bennem volt hogy odamegyek es elmeselem a historiat de aztan nem mertem. A ket no szomorkas volt, ki tudja micsoda dolog volt esetleg mogottuk, a csaladban, miert voltak egyedul ilyen helyen amikor csak igen lassan tudtak menni egy gyerekkel, manapsag nagyon kell vigyazni arra ha valaki ilyen szoveggel megy oda valakihez, sok a gyerekrablas, lehet megijesztettem volna oket! Pedig gondoltam hogy meg kene mondani ennek az alombeli kis utasnak hogy a talalkozasunk emlekere valasszon ki egy jatekot, meseskonyvet, barmit a boltbol megveszem neki.....A Lali is azt mondta hogy megijesztened oket! Igen, valoszinu, de ha megint itt valahol osszeakadok veluk akkor valoban odamegyek hozzajuk es elmeselem....Azota is a hatasa alatt vagyok a dolognak, mar egyebkent jartam igy egyszer, egy almodott szituacio, emberek, vagy 10 evvel utana megjelentek, ugy ahogy megalmodtam....


     Nem tudok masra gondolni mint arra hogy az eletunk meg van mar irva, a tortentek bele van programozva, epitve a fejunk kompjuterebe es ez valahogy atjott, megforditodott, a gyerek kepe hogy elobb jott elo  mint ahogy eletben lattam aztan, a ket no homalyos maradt de fiatalok voltak, erre emlekszem....Olyan furcsa az egesz! Jo lenne veluk osszeakadni megint! A kisfiu egyebkent ram mosolygott ugyanugy ahogy az alomban mar akkor amikor odaertem pedig idegen voltam.


    előzmény:
    klára13 (75420)
    2019-06-24  09:32
  18. 2019. június 25. 15:0775434.

     Zsuzsa, drága, Karinthy lenyűgöző személyiség lehetett. Megjelenése kissé gorillaszerű volt, amit felejtetett - gondolom - szikrázó elméje, játékossága, hírneve és humora, amihez nem is találok jelzőket. Mindez nagyon szexissé tehet valakit - talán jobban, mint a milliárdokat őrző bankkártya. S lám ez mekkora csáberő a szép lányok körében. Boldogan szülnek is a hatvan fölöttinek, csak hogy jómódjukat bebetonozzák.

    előzmény:
    leiw (75431)
    2019-06-25  14:43
  19. 2019. június 25. 15:0575433.

    Hat nem tudnad a kesztyure fogni a monoklit, hehehe ..., mert megdorzsolve az arcon akarmilyen erosen a bort az nem hagy monoklit, naponta dorzsolom at az arcboromet a torolkozovel a zuhany utan/ friss lesz tole es kitolhato vele a komolyabb rancok megjelenesese az ott  nem hagy foltot. Hiszen ha csak ugy lett volna de a szemem sarkaban az orr feloli reszen a szemhej also reszenel jelent meg egy koromnyi fekete micsoda amirol nagyon el lehetett volna kepzelni hogy borrak, azert is huztam ki beloluk az azonnali vizitet. A bor azon a reszen nagyon vekony, konnyen serul, oda utni talan nem is lehet csak szurni, illetve hat megdorzsolni jol mar eleg ahhoz hogy befeketedjen. Szedek koleszterolra tablettat, lehet hogy az is besegitett mint mellekhatas, ki tudna.


    Viszont muloban van, mar latom hogy vilagosodik, tehat a diagnozis jo volt.


    Rossz rablo lenne belolem mert erre hogy trelerre pakoljak fel egy mozdithatatlan autot sosem gondoltam volna. Megall az esz!


    Szerintem nem buntetnek manapsag eleget. Valami komolyabb kellene, visszahozni a kobanyat vagy valami nagyon kemeny dolgot hogy az illeto meggondolja ketszer is hogy mit tesz.

    előzmény:
    klára13 (75420)
    2019-06-24  09:32
  20. 2019. június 25. 14:5175432.

    Azert en meg remenykedek abban hogy az idojaras osszeszedi magat es potolja a lemaradottakat. Kar lenne a szep paprikaidert, en latod nem tudok tisztesseges paprikat termelni, mar nem is probalkozok. En csak abban remenykedek hogy a paprikas farmer tud, / tavaly mint mutatta a telefonjan, 14 ezer paprikato fulladt a vizbe, amit arult azt a keveset az is gyalazatos volt, vekony, husa alig, nem is akartak megvenni/ es tudok venni tole, jo sokat szandekozok melyhutobe tenni tolteni, aprora vagva etelekbe, toltenivalot egeszbv=ben es savanyitani amit lehet, hatha a kovetkezo ev megint rossz lesz neki vagy abbahagyja a termelest.


    Dragulas jon? Jon az rossz termesido nelkul mostanaban...


     

    előzmény:
    Sheriff-2 (75423)
    2019-06-24  11:17
  21. 2019. június 25. 14:4375431.

    Karinthy kepeit elnezve nekem nem lett volna kedvem csokolozni vele, hehehe....

    előzmény:
    Zsumi45 (75430)
    2019-06-25  12:50
  22. 2019. június 25. 12:5075430.

    Nem emlékeztem, ki írta, pedig ismertem a verset.


    Karinthy születési évforduló:


    Karinthy Frigyes: Lecke


    Megcsókoltalak, megmutatni,
    hogyan kell nékem csókot adni.



    Megfúltál, úgy öleltelek
    mutatni, hogy ölelj te meg.


    És sírtam is, ölelve térded,
    mert tudtam, hittem, hogy megérted,


    bő könnyeim, a könnyü bért,
    mit értem ontsz, a könnyekért.


    Eldobtam mindent – íme, lásd,
    hogyan lehet szeretni mást,


    kiért mindent százszor megadnál,
    ezerszer jobban önmagadnál.


    Kész vagyok meghalni miattad,
    hogy élj, hogy meg ne halj miattam,
    ahogy hiszem, hiszen mutattad.


    Ne tétovázz, ne félj, ne féltsd magad,
    csak az kap ingyen, aki ingyen ad.


    Mondtam, szeretlek, mondd, szeretsz-e –
    mindössze ennyi volt a lecke,


    mindössze ennyi a titok,
    de jaj neked, ha nem tudod.


    Jaj néked, hogyha az egész
    szabály és példa kárbavész –


    Jobb lett volna meg sem születni
    nékünk, mint egymást nem szeretni.


    Karinthy Frigyes ( Budapest, 1887. június 25. – Siófok, 1938. augusztus 29.) magyar író, költő, műfordító.


  23. 2019. június 25. 02:4975429.

    Nekem az idén 4-féle paprikám van,amiből 2 éretten nagyon sokkal finomabb mint zölden,a szegedi,és a lipstick.Zölden tudjuk használni lecsónak,tölteni,vagy nyersen enni.De a paradicsomot csak éretten lehet enni,habár el is lehet tenni savanyúságnak is.


    Még nem biztos hogy nem lesz semmi,előfordulhat a tavalyi renkívűli-időjárás.Nálunk Szeptember 22.-e körűl jön az első nagy/komoly fagy,ami véget vet a termésnek.Utána 5-6 hét Indián-nyár,azt hiszem Magyarul vénasszonyok-nyarának nevezik,ami tavaly elmaradt.Tehát fagy nem volt a szokott időben,hanem hosszú szezon.Beérett minden,a levelek a fákon maradtak,nem sárgultak/hullottak le,mielőtt hirtelen megjelent a tél.Ez az amit majd utólag tudunk meg.


     

    előzmény:
    jara (75428)
    2019-06-25  00:00
  24. 2019. június 25. 00:0075428.

    Zsumika, nagyon összetett szempontból közelítetted meg a témát. Okos meglátás. Sajnos, hogy a világ ennyire profitorientált.


    Bizony Sheriff, az idén én sem gondoltam volna, hogy üres lesz a kert jó nagy része, vagy amivel dolgozom, az sem biztos, hogy teremni fog. Most lettek akkorák a palántáim, hogy ki lehetett ültetni. Szeptemberben már nem jóízű a paradicsom. Vajon két hónap alatt lesz ehető termés? Aligha. Paprika, kápia úgyszintén. 

  25. 2019. június 24. 17:4975427.

    Én is aggódom Zsuzsa.


    A klíma gyakran változott a Föld története folyamán, most sem mindenütt a felmelegedés a probléma, ld. Sheriff bejegyzését. A hirtelen változások okát még az ezzel foglalkozó kutatók is keresik, vitatják. Talán a lakhatatlanná váló földrészek helyett lesznek másutt művelhető, belakhatóak, csak ehhez sok időre és megoldásra törekvére lenne szükség.


    Az 1970-es évek végén tanultam 2 évig Veszprémben a környezevédelmet, ennek közgazdasági feltételeit is. Már akkor kimondatott, hogy akár levegő, akár víz szennyezéssel, hulladék képződéssel jár a termék előállítása, annak kezelése, megsemmisítése a gyártó kötelessége. Szépen be is építették a termékek árába ennek költségeit, csak épp nem fordították a megoldásra, tehát kibocsátották. Az extraprofit mindenek felett. Hallatlan mértékű túlfogyasztást generáltak a "haladók", amíg a korábban kizsákmányoltakat továbbra sem segítették.


    A Klíma Egyezmény sem old meg mindent, hiszen nem csak a CO2 kibocsátás az ok, hanem az erdők kivágása, a természeti  CO2 körforgalom megzavarása. Nem beszélve az elmaradott iparú és fogyasztású államokról, akik előbb be akarják hozni az elmaradásukat,(akár a környezetszennyezés terén is!) s csak azután foglalkoznának a védelemről. Amíg úgy lehet árusítani a CO2 kvótát, mint a cukrot, nem fog csökkenni a kibocsátása. Továbbá ott a Freon, Metán, a műanyag... stb


    A megújuló energiákkal (napelem, akkumlátoros autó, stb) az a probléma, hogy nagyon drága az előállítása, ennek ökológiai lábnyoma sokszorosa az egyéb energia felhasználás anyagainak. Hulladékai (nem újrahasznosíthatók, vagy csak nagyon drágán), pedig még jobban szennyezik a környezetet, mint a fosszilis energiaforrások. A szél, a napos órák száma sem teszi lehetővé mindenütt elegendő és főleg tárolható, szállítható energia termelést. A szárazföld belsejében nem egyenletes és kiszámítható. Saját farkát harapja a kígyó. 


    Legegyszerűbb a papír, üveg, fém és textilhulladék újra feldolgozása, de ehhez a lakosság szelektív gyűjtési fegyelmén kívül a hazai ipar felvevő képessége kellene. ( Aminek létjogosultságát kiszorította a temérdek műanyag, továbbá a különféle globális érdekek felszámolták)


    Az atomenergiáról most nem szólok, mert tudom, ebben sincs konszenzus. 


    Legtöbbet az önmérséklettel, a tudatos és takarékos fogyasztással tehetnénk a Földért. Az önmérséklet persze a világcégek és pénzvilágra vonatkozna elsősorban. Amíg vevő lesz minden felesleges holmira és ott dobják ki az emberek (cégek) a szemetet, ahol érik, nem lesz változás. 


    Nagyon összetett kérdés ez, elsősorban gazdasági.(s nem ott a megoldás, ahol tüntetnek érte).

    előzmény:
    szizsuzsóka (75426)
    2019-06-24  14:52

Címlap

top