Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orrfújás tanítás

Detti.
Létrehozva: 2011. november 25. 18:56

SOS!!!

A 4,5 évesem nem hajlandó csukott szájjal orrot fújni!!!

Ismerem, a gyertya/labda/papírfecni fújós tanítási technikákat, ezzel még úgy ahogy boldogulunk is, de amint odateszem neki a zsepit, már nyitja is a száját és azzal fúj és csak ordít, hogy neki nem megy ...

 

Már az oviban az óvónők is ezzel "üldöznek", hogy nagyon nem megy az orrfújás ...

 

Mi a fenét csináljak még? Már "büntit" is beígértem, ha még csak megpróbálni sem hajlandó, próbáltam hatni az egojára, hogy mindenki tudja fújni az orrát, csak ő nem + hogy a Télapó nem hoz neki ajándékot, de nem és nem és nem és nem ...

  1. 2011. november 28. 16:4435.
    A fél orrlyukát fogja be. Ha egyszerre a 2-n fúj, akkor megijedhet, ha mko. befogod, mielőtt erőt gyűjt. Tehát fele szabad, tud levegőt venni és nem pánikol. (ráadásul ha 2-t fúk egyszrre a füle bedugul, a fülkürtje is megtelhet levegővel, ami rossz érzés, de fájhat is. Ha tátja a száját, ezt elkerüli. Kb. ennyit tudok. (az orrmandula nagysága nem mindegy , egy gyerek-fül-orr-gégész megnézhetné, hogy nem túl nagy e. (akkor kerül előre a szájlégzés, ha az orron kevés jut be)
    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  2. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2011. november 28. 07:5934.

    Én bizots nem fenyegetném büntetéssel, amiért nem tud rendesen orrot fújni...

     

    Teljesen egyéni érettség kérdése, mikor tanul meg, a nagyfiam hamar fújta, de nem volt tökéletes, sokáig rásegítettünk a porszívóssal, a lányom 2 és fél - 3 évesen hatékonyan kifújta, a most 3 és fél éves ksfiam pedig még egyátalán nem tudja fújni az orrát, egy picikét sem. Nem mondom, hogy nem örülnék neki, ha menne, de most büntessem meg? 

     

    Gyakoroljuk, próbálkozunk, aztán egyszer majd sikerülni fog. Türelem! Neked is!

    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  3. 2011. november 27. 22:5133.
    Nyilván nem dobtam volna ki az orrszívót, ha nem tudná hatékonyan kifújni az orrát...
    előzmény:
    dri (28)
    2011-11-26  19:31
  4. 2011. november 27. 22:1732.

    a télapó,meg az orrfújás szerintem.két külön dolog.azzal ne büntesd őt

    én úgy tanítottam picinek a gyereket hogy csináltam mellette

    de még nem tökéletes,bár ő még csak febr.lesz három éves

    viszont ő meg fújni nem tud ha meleg az étel..ő az orrát szipogja,ő meg azt nem érti

    arra gondoltam lehet az orrfújást a baba úszás is segítette megtanulni.mert ott ugye zárja nyitja az orrlukait..mármint a buborékot visszafújja az orrlukán merüléskor,és lehet ezt azért tanulta meg könnyen

    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  5. 2011. november 27. 14:3231.

    megtörölni megtörli, azaz letörli a kifolyt taknyot

     

    a gyerekek 70%ának az óvónők segítenek kifújni, tehát nem csak az enyém után megy kezet mosni ...

     

    tavaly a napokon, heteken át tartó, ZÖLD takonnyal folyamatosan itthon tartottam, de most többnyire 1-2 napnyi erősebb csorgás van, utána alább hagy, ezért nem fogom itthon tartani, mert egyrészt halomra unja magát, másrészt pedig a világon nincs annyi táppénz és szabadság, amennyivel fedezni lehetne azt, ha minden egyes tüsszentés után itthon maradna a gyerek ... 

     

     "te örülnél, ha egy másik gyerek orrtörlése után adna egy játékot a TE gyereked kezébe? "

     

    ha a gyerek (akárkié) zsepi nélkül tüsszent a markába vagy köhög bele, akkor már tök mindegy, hogy az óvónő mos kezet vagy nem ...

    előzmény:
    dri (30)
    2011-11-26  19:36
  6. dri
    dri
    2011. november 26. 19:3630.

    mondjuk azt nem értem, hogy egy 4.5 éves gyerek, ha nem is fújja, miért nem törli az orrát???

     

    az óvónőnek pedig nem NYŰG, hanem 25 gyerek van valszeg rajta kívül... ha 5percenként a lányod orrát törli, 5 percenként szaladhat kezet mosni... vagy te örülnél, ha egy másik gyerek orrtörlése után adna egy játékot a TE gyereked kezébe? 

    előzmény:
    Detti. (19)
    2011-11-26  00:02
  7. dri
    dri
    2011. november 26. 19:3429.

    én sem azt mondtam, hogy egyfolytában beteg volt a gyerekem... évente egy nátha maximum, és nem a manapság divatos októberőlé-áprilisig verzió. Egy nátha, max egy hét.

    De ettől még másfél évesen két nap alatt megtanulta... 

     

    Az tény, az üvöltés, fenyegetés nem válik be... de te tudod... 

    előzmény:
    Detti. (15)
    2011-11-25  22:44
  8. dri
    dri
    2011. november 26. 19:3128.
    Attól, hogy tud orrot fújni az orrszívót sem kell eldobni, sőt! Mivel fújja, de nem hatáékonyan, ezért jobb kiegészíteni... mi is így tettünk 5-6 éves koráig... :)
    előzmény:
    Milu (13)
    2011-11-25  22:38
  9. 2011. november 26. 12:2527.

    Nem véletlenül szlnak mindig az óvónők. 

    Nem az  alényeg, hogy 4,5 évesen orrot kell fújni, hanem az, hogy taknyosan nem szabad oviba vinni.

    Egyrészt iszonyatos módon terjeszti a bacilusokat, ha rátüsszent valakire, vagy csak csöpög egész nap az orra, másrészt, ha nincs neki rendesen tisztítva akkor könnyen begyulladhat akár a füle akár az arcürege.

    Hiába jókedvű a kislány betegen is (az enyém is az), attól még beteg, terjeszti a bacikat és az Ö és a többi gyerek érdekében jobb ha otthon marad és te törölgeted az orrát. 

    előzmény:
    Detti. (19)
    2011-11-26  00:02
  10. 2011. november 26. 10:5826.

    Szia!

     

    Én is annak a híve vagyok, hogy hol az egyik,hol a másik lyukat kell befogni.A fiam kb. 2,5 évesen már tudta, a lányom meg már másfél évesen próbálkozott.Most 3 lesz,de teljesen profi (ha akarja).Egyébként én is az elefántra hivatkoztam nekik. Szájon nagy levegő,amit az orrán kifúj.Akkoriban sokat néztük a Micimackó és a Zelefántot, és abban tanult Ormi trombitálni. A lányo meg a fiamat utánozta, azért tanult meg ilyen hamar.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  11. 2011. november 26. 10:3625.

    Szia!

     

    Az 5 éves lányom simán megtanult orrot fújni, az orrszívótól hányt, így kénytelen volt.

    A fiam 3 és nem tud orrot fújni, ha mondom neki, hogy fújja, akkor szívja hátra, vagy azt mondja: fúúú-fúúúú-fúúú. Ő viszont az orrszívóval van kibékülve. Én is gyakran meg vagyok lőve, ha taknyos, hogy vigyem-e, mert délre, mire alvásidő van, úgy tele lesz az orra (orrszívás és fújás hiányában), hogy nem tud aludni.

    Nehéz ügy.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  12. 2011. november 26. 09:3524.

    szia 3 éves kisfiamat azzal tudtam megtanitani kifujni az orrát, hogy mondogattam  neki hogy jöjennek az elefántok és ő elkezdte fujni rendesen ha gyengén fujta mindig mondtam ez kiselelfánt ha erősen akkor ez a nagy elefánt ez tetszett is neki és így nem ellenkezett. probáld ki!

     

    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  13. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2011. november 26. 09:2423.

    Fenyegetozessel, ideggel az egvilagon semmi pozitivat nem fogsz elerni, csakis azt, hogy az orrfujasra ugy gondol majd a lanyod, mint valami borzalmasan rossz dologra, nem pedig mint megkonnyebbulesre!

     

    Az ovonoknek meg kulon gratulalok, oriasi langelmek lehetnek! OK segitenek ebben barmit is azon kivul, hogy teged cseszegetnek? Te ne piszkald tovabb azert a lanyod, mert teged piszkalnak az ovonok, ti felnott emberek vagytok, o nem! Az ovonok is a te cseszegetesed helyett ha napi 5 percet szannanak erre, sokkal hasznosabb lenne... Megall az esz. Tudod en is gyerekekkel dolgozom, az enyemek is lanyoddal egyidosek. Nem volt meg olyan, hogy ha EN akartam volna valamit, akkor ne tudtam volna elerni akar csoport szinten, akar egyeni szinten. Csak meg kell talalni mindig az utat hozza, bar az igaz, hogy ez bizony gondolkodassal, energiaval jar. Sajnalom, hogy a lanyod ovonoinel itt megall a tudomany, hogy teged jol lecsesznek erte.

    előzmény:
    Detti. (19)
    2011-11-26  00:02
  14. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. november 26. 09:1322.
    Nem is kell csukott szájjal egy náthás gyereknek orrot fújni. A leggyorsabb és legegyszerűbb amit tudsz tenni, hogy orrjáratonként tisztitod ki neki, még pedig úgy, hogy a mutató ujjaddal kívűlről picit leszorítod az egyik orr nyergét, és a másik szabadon hagyásáva fujass bele. Mond meg neki, hogy jó mérgesen tegye mint a cica. Ez  a szöveg tetszik az ilyen koru gyerekeknek, majd utána a másik orrnyergénél ugyanigy és igy pillanatok alatt végeztek is,....Sokkal többet érsz el vele ilyen korban, mint az orrszívó-porszívóva(az már a gyereked korában nem eredményes).l.
    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  15. Torolt_felhasznalo_155456
    Torolt_felhasznalo_155456
    2011. november 26. 09:0221.

    Szia!

    Az én lányom sokáig ugy fujt orrot meg a fiam is,hogy nem tartotta oda a zsepit hanem fujta és utána töröltük...undorító volt de legalább a technikát megtanulták...utána pedig már jöhetett a zsepi is.

    A 4.5évesem egyedül fújj ugy orott hogy befogja hol az egyik hol a másik orrlukát.

    Szerintem is meg is kel lrá érni.

    Az óvódába nálunk emgmondták,hogy akien kvizes színtelen orrfolyása van mehet,ha színesedik akkor nem.

     Fiam allergiás is,neki sokat van vizes orrfolyása olyankor amgának törölhgeti zsepivel.

     

    Fiad le se törli egyedül ami kifolyik az orrából?

     

     

    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  16. 2011. november 26. 00:4920.

    Mi lenne, ha azt magyaráznád el neki, hogy az orrából lógó takony másnak nem éppen guszta dolog, törölje meg magának az oviban, sokszor. Szerintem ekkora gyerek EZT megérti.

    És mond meg neki feltétlen, hogy TE biztos vagy benne, hogy ez neki egyszer majd sikerül!!!!-mármint a fújás.

    És ha neki kell törölgetni, majd rájön, hogy kifujni egyszerübb.

    Egyébként meg egy tündérke a képeken. Én már ilyen unokát szeretnék!

    És még egy kéretlen tanács. Ne hagyd magad se az ovónökkel sem majd a pedagógusokkal stresszeltetni magatokat.

    Persze hallgasd meg őket, figyelj rájuk, gondolkodj el rajta, de neked a legfőbb feladatod a GYEREKED MELLETT ÁLLNI!

    Sajnos az óvónők és a pedagógusok is problémamentes, egyen-gyerekeket szeretnének, ami nem megy!  

                                         Szeretettel:  Ibolya

    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  17. 2011. november 26. 00:0219.

    nem nem hajlando, hanem MEG NEM TUD!!!

     

    BAROMSAG ES ARTALMAS, amit csinalsz!!! mi az, hogy fenyegeted, hogy a telapo... meg büntetes?!?!?!?! nem akarod rögtön intezetbe adni, mert nem fujja az orrat?!

     

     

     

    az orrfujas NEUROLOGIAI ERETTSEG kerdese!!!

     

     

     

    olyan, mintha egy nyolcevest azert büntetnel, mert meg nem menstrual.  

     

     

    VARJ. ne csinalj belöle központi kerdest, mert NEM AZ.

     

    ha eleg erett lesz, megtanulja. (es igen, a gyerekek közel 70%-a mar tudja ilyen korban. a többi meg meg nem. Na es?!) 

    idézet:
    semiramis (18)
    2011-11-25 22:51:53

    engem aztán nem zavar, kiszívom az orrát szívesen, csak cseszhetem, ha minden 2. nap az óvónők gyilkos pillantását kapom azzal a mondattal fűszerezve, hogy "még mindig nem tudja fújni az orrát"

     

    mivel jókedvű, nem fáradékony, nem lázas, így jár oviba, viszont mivel folyton törölni kell az orrát, így "nyűg az óvónőnek" is és persze a gyógyulását is hátráltatja, szóval azért csak a gyereknek lenne jó, ha már tudná fújni ...

     

    egyébként arra már én is rájöttem, hogy túlreagáltam, holnap bocsánatot is kérek tőle + megbeszéljük a dolgot, azért a "gyakorlást" nem adom fel, csak nem lesz belőle központi kérdés és bünti, ha nem megy

     

    azért azt jó tudni, hogy ez is neurológiai dolog, csak hát nehéz megérteni :(

    előzmény:
    semiramis (18)
    2011-11-25  22:51
  18. 2011. november 25. 22:5118.

    nem nem hajlando, hanem MEG NEM TUD!!!

     

    BAROMSAG ES ARTALMAS, amit csinalsz!!! mi az, hogy fenyegeted, hogy a telapo... meg büntetes?!?!?!?! nem akarod rögtön intezetbe adni, mert nem fujja az orrat?!

     

     

     

    az orrfujas NEUROLOGIAI ERETTSEG kerdese!!!

     

     

     

    olyan, mintha egy nyolcevest azert büntetnel, mert meg nem menstrual.  

     

     

    VARJ. ne csinalj belöle központi kerdest, mert NEM AZ.

     

    ha eleg erett lesz, megtanulja. (es igen, a gyerekek közel 70%-a mar tudja ilyen korban. a többi meg meg nem. Na es?!) 

    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56
  19. 2011. november 25. 22:4817.
    felhúzott nózival szimatolt :) na, előszedem majd a képeket is, aztán sünizünk :)
    előzmény:
    Detti. (16)
    2011-11-25  22:47
  20. 2011. november 25. 22:4716.

    Most, hogy ezt írod, eszembe jutott, hogy 2,5 évesen mi is azon mosolyogtunk, hogy Timi úgy szimatolta a virágokat, mint egy kis süni, fújt + még a hangja is hallatszott a szuszogásnak ... ezen a 2 képen pont az van lefotózva, ahogy egy egri nyaraláson virágot szimatol

     

     

    na, ezt az emléket próbálom majd még előhívni ...

    előzmény:
    alyobi (12)
    2011-11-25  22:18
  21. 2011. november 25. 22:4415.
    mi "sajnos" kihagytuk a betegeskedéseket, 1 évesen volt 1. beteg, aztán az ovival újra, 3,5 évesen, így addig igazán fel sem merült, hogy "orrot kellene fújni" ... lehet, akkor még könnyebben ment volna ...
    előzmény:
    dri (11)
    2011-11-25  21:55
  22. 2011. november 25. 22:3914.
    előzmény:
    alyobi (12)
    2011-11-25  22:18
  23. 2011. november 25. 22:3813.
    Szerintem is lehet, hogy azért nem megy, mert nem fogja be. De én is asszem kétévesen használtam utoljára az orrszívót, már bölcsiben sem volt ezzel gond hálistennek.
    előzmény:
    dri (11)
    2011-11-25  21:55
  24. 2011. november 25. 22:1812.

    Nálunk volt egy játék a "sünizés" ez csak annyi volt, hogy az orrunkkon fujtuk ki a levegőt.

    Fürdés után a pocakjára fujtam, jó nagyokat nevettünk, és ö is akart sünizni, innen egy lépés volt az orrfújás.

    Először csak süniztünk a zsebkendőbe. Hátha.....

    előzmény:
    Detti. (1)
    2011-11-25  18:56

Címlap

top