Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

FESS műtét-jó gégész

rattie
Létrehozva: 2009. október 12. 14:18

Sziasztok, egy-két hete már indítottam egy topicot pansinusitisről, most pedig már FESS-műtétre várva jó gégész szakorvost keresgélek, akiről van már némi jó tapasztalat orr-melléküregi műtétekkel kapcsolatban. (a CT eredménye szerint kiterjedt melléküregi polipállományomat kellene hamarosan likvidálni és ehhez keresem a szakembert).

Az esetleges hozzászólásokat köszönöm, ha szükséges, privátban leírom a részleteket is.

Szép napot mindenkinek

  1. 2019. július 5. 19:167.

    Tisztelt Betegtársaim! 


     


    Bizonyára sokan gondolkoznak FESS műtéten és nagy dilemmát jelent, hogy elvégeztessék-e a műtéti korrekciót, nehézséget jelenthet az is, kivel. Éppen ezért tapasztalataimat szeretném megosztani az érdeklődőkkel. 


     


    2019. januárjában felkerestem a Tóth Ilona Egészségügyi Szolgálat fül orr gége osztályát azzal, hogy 3 hete orrhangon beszélek és a bal oldali orrlyuk rendszeresen eldugul, ami lefekvéskor jelentkezik. Krónikus arcüreg gyulladásra gyanakodtak, a felírt antibiotikum és orrspray nem hozott változást, ezért arckoponya CT-re küldtek a Szent István Kórházba. Az eredmény nem lepett meg, a bal oldali orr melléküregek teljesen fedettek, telítettek voltak, amit csak endoszkópos műtéttel lehet kitakarítani. A lelet kiadásánál dr. Rásonyi-Kovács Péter fül orr gégészt javasolták, aki a Szent László Kórházban osztályvezető főorvos. Telefonos bejelentkezést követően kerestem fel. Nagyon szimpatikus, ugyanakkor tárgyilagos stílusban a CT megtekintése után egyértelműen FESS műtétet javasolt, amire 2019.07.03-án került sor. 10 éve már volt hasonló műtétem, akkor dr. Krasznai Magdolna operált ki a bal oldali arcüregből egy jókora cystát és korrekciózta az orrsövény-ferdülésem, természetesen altatásban. A korábbi műtét ellenére sem örültem, hogy ismét FESS beavatkozás történik, de amikor már nagyon nem kapsz levegőt, akkor rá kell szánnod magad. Reggel 07:30-kor vettek fel osztályra, előző nap este óta már nem lehetett ételt, italt fogyasztani. Mivel aznap 4. voltam a műtétre előjegyzettek sorában, és a beavatkozásra csak délután került sor, így infúziót kötöttek be, hogy ne száradjak ki a folyadékhiány miatt. A nővér nem találta el a vénám, ezért az infúzió nem oda, hanem a szövetek közé folyt és a bal alkarom 20 perc után a duplájára dagadt és zsibbadni kezdett. Akkor kimentem a pulthoz, ahol közölték, ez néha előfordul. Kivették a kanült és egy másikat kötöttek be, ott olyan jól eltalálta a nővér a vénám, hogy csurom vér lett a lepedő, de az infúzió legalább oda folyt, ahova kellett. 13:50-kor beadták a bátorító, Dormicum tablettát és nem sokkal utána vittek a műtőbe. Addigra már annyira rástresszeltem a műtétre, hogy a tabletta semmit nem hatott. Az altatóorvos megkérdezte az adataim, utána elkezdték adagolni az altatószert, a maszkba történő szippantást követően 15 másodperc eltelte után teljes filmszakadás. 15.00 órakor már az őrzőben ébresztettek fel. Az éjszaka nem sokat aludtam, mert be volt tamponálva az orrom, ráadásul éreztem, ahogy a tampon mögött felgyűlt a véres váladék, ezért szörcsögtem, de fájdalmam nem különösebben volt. Másnap délben vittek tamponszedésre. Na, ez érdekes volt. Rásonyi főorvos úr meg is jegyezte, hogy: " Olyan kemény feje van magának, hogy a műtét során majdnem tönkrement a műszer.." A Tampon kiszedése eléggé kellemetlen volt, ezt már előtte megmondta, mert ha azt hazudja, hogy semmit nem fogok érezni és mégis kellemetlen, akkor meg hiteltelenné válik. Szóval, nem fájt, de kellemetlen volt ( 5 másodperc ) A következő éjszaka sem aludtam sokat, mert a tampon kiszedése után nem ürül ki maradéktalanul a véres váladék az orrlyukból és amelyik oldaladra fordulsz az ágyban, azon az oldalon dugul el az orrod. A lényeg: Kioperálta a cystát a bal oldali arcüregből, megszabadultam a levegőtlenség és az emiatt fellépő állandó fejfájás érzésétől. 2019.07.05-én megkaptam a zárójelentésem, azzal a tanáccsal, hogy váltsam ki a Coldastop orrolajat ( 2000 ft ) és már a mai naptól fújjam ki napi 10x az orrom és minden ilyen fújás után orrolajat kell becsepegtetni az orrjáratba, hogy fellazuljon az ott lévő véres váladék. Az orrfújástól nem kell félni, nem fáj, ott friss vér nem ürül, csak a műtét után megrekedt távozik. Most lényegesen jobban vagyok, július 15-én megyek vissza controll vizsgálatra, de nyilván még az orrkifújós, olajozós kúrát folytatom. 10 nap után lehet visszatérni a munkába. Az arcüregi cysta sokszor nem fül orr gége betegség, sokkal inkább fogászati megbetegedés miatt alakul ki. A fog gyökerén egy sárgás folyadék keletkezik ami csak felfelé tud elfolyni és az arcüregben cystát alakít ki. Sokáig tünete nincs, egyszer csak nem kapsz levegőt rendesen. Így a régi fogtöméseket érdemes kicseréltetni, még akkor is, ha nincs fogászati panasz. Nyugodt szívvel ajánlom dr. Rásonyi-Kovács Péter osztályvezető főorvos urat, mert rendkívüli a szaktudása, de nagyon tárgyilagos is. Tehát nem fog senkit áltatni, hogy minden happy a gyógyulásig, de aki hozzá megy, az biztos kezekben van. Remélem, sikerült némi bátorságot öntenem a műtéten gondolkozóknak.  

  2. 2015. december 7. 14:506.

    Sziasztok!


    Szeretném megosztani veletek a FESS műtéttel kapcsolatos élményeimet. Tudom, hogy előtte én is szerettem volna róla bővebben olvasni, és csak elvétve találtam beszámolókat az interneten, szóval álljon itt most az enyém, hátha segít valakinek egy kicsit könnyebben elfogadni a helyzetét/azzal megbékélni.


    Szóval: félévvel ezelőtt tértem haza az egyhetes nyári vakációmról, amikortól kezdve nem múló orrdugulásos, orrfolyásos panaszaim lettek/voltak. Gondoltam, hogy ez lesz az a bizonyos „légkondi betegség”, ami majd 1 hét múlva maximum elmúlik. Hát, nem így lett. Gyakorlatilag, a vége felé már nem tudtam sem oldalt, sem hason fekve aludni; mindig bedugult az orrom…folyt az orrom, orrhangon beszéltem, nehezen kaptam levegőt.


    Rólam tudni kell, hogy kb. soha nem megyek orvoshoz, mert tényleg nem vagyok beteg, viszont rendkívül izgulós vagyok, mondhatni szorongásos (nem vagyok diagnosztizálva pánikbetegséggel; nem is szeretek úgy gondolni magamra, hogy ilyen problémám lenne, de kétség kívül vannak helyzetek, amikor érzékenyebben reagálok, mint mások).


    Először is, meg kellett, hogy győzzem az aktuális fül-orr-gégész doktor urat, hogy bizony, érzem, hogy most valami nagyobb baj van, ez nem csak egy egyszerű megfázás lesz. Sikerült; viszont ez eltartott legalább 3 hónapon át, mire eljutottunk a CT felvételig, amin egyértelműen látszott, hogy tele vannak bizonyos üregek oda nem illő dolgokkal, amiknek eltávolítására indokolt volna a FESS műtét. (Tegyem hozzá az én orrsövényem is eléggé el volt ferdülve, szóval igen) 3in1 műtét lett aztán a megoldás (köszönet innen annak a doktornőnek, aki aztán tovább irányított a megfelelő műtő kezekhez…) endoszkópos rostaműtét, endoszkópos arcüregműtét, valamint Septumplastica (ugye, az orrsövény egyenesítés? lefaragás? talán).


    Na, lényeg a lényeg: menjetek a Péterfy kórházba. Engem Polony István főorvos úr műtött, de csak jót tudok mondani az egész osztályról. Jó a hangulat, kedvesek a nővérkék; tényleg mindent megtesznek azért, hogy jól menjenek a dolgok.


    A műtét napja: reggel éhgyomorra kaptam egy popsiszurit (kábító), ill. egy intravénásan adott kis folyadékot (hogy ne hányjon az ember utána). Én nem szoktam kábítószerezni. De mostantól fogok.


    Annyira fantasztikusan jó volt, hogy azt elmondani nem tudom (nemsokra emlékszem, de arra igen, hogy amíg áttoltak a műtőbe végig azon morfondíroztam magamban, hogy milyen jó lenne, ha még ott hagynának egy félórára csak úgy kábán…jaj, annyira ellazított :D )


    Aztán persze, elkezdődött a műtét. Nem volt kellemes, de fájdalmasnak sem mondanám.


    Amire lélekben fel kell készülni előtte, az a műtétet követő 24 óra. (másnapig ki kell bírni, amíg a tamponokat kiveszik). Engem nagyon idegesített, hogy csak a számon keresztül tudtam levegőt venni. De hát, erre vannak a nyugtatók. Tessék beszedni. Ez az a helyzet, amikor be lehet. És be is kell, mert felesleges szenvedni. Tényleg.


    Igen, van szájszárazság, baromi nehéz úgy enni és inni, hogy felváltva veszel levegőt, majd lenyeled az aktuális falatot…és igen, a tamponkiszedés is borzasztó lesz, de akkora MEGKÖNNYEBBÜLÉS! Nem fogsz egyből levegőt kapni az orrodon át. De már az is valami, amikor egy kis szellő átlibben a friss, nyílt sebek mellett.


    Estefelé, egy másik orvos is rám nézett, hogy mi újság. Na, az nem volt kellemes, de attól is megkönnyebbültem utána: (akinek nem bírja a gyomra, az most ne figyeljen): ki kellett szívni, ill. csípni egy darab összealvadt vér gubancot a torkomból. Pontosabban, ahol csorog a cucc, ott megakadt ez a dolog és ki kellett azt szedni onnan. De aztán ennek hozományaként elmúlt a hányingerem és tényleg jobban lettem… nem beszélve arról, hogy egy ilyen kedves, sármos úriember segítette ki belőlem ezt a borzalmat.


    Aztán másnap otthonomba emittáltak. :D


    Aki nincs hozzászokva a bódító szerekhez, arra is készüljön fel, hogy 4-5-6 napig utána még szédölögve fog járni. Egy hetet erre a mókára, SIMÁN ki lehet és ki is kell venni a munkahelyen. ÉS INNI, INNI, INNI (vizet. oké, teát is lehet)!


    Utókezelések lesznek, ameddig szükséges. (Itt tartok most) Ott is, előtte, kis kokainos orrspayvel összehúzzák az orrnyálkahártyát, (lehet, hogy azért van most ilyen jó kedvem?) hogy hozzáférjenek a gyógyuló részhez. Le fogják szívni, amit kell. Alkalmasint fájni is fog. Egy picit.


    Elég bizakodó vagyok az állapotomat illetően; legyetek ti is azok! Bízzatok benne, hogy értenek a dolgukhoz, és tudják, hogy mit csinálnak J


    Majd még beszámolok, hogy milyen a teljes felépülés. (4-6 hét, elvileg)


     


    Nekem sokat segített az is, hogy javarészt ott volt mellettem az egyik legjobb barátom és társam: nélküle biztosan nehezebben ment volna


    Szép napot! Jobbulást, kitartást, türelmet!

  3. 2009. október 12. 16:125.
    Ejha, ez aztán konkrét javaslat, nagyon köszönöm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_193992 (4)
    2009-10-12  16:01
  4. Torolt_felhasznalo_193992
    Torolt_felhasznalo_193992
    2009. október 12. 16:014.

     

    Szia! Dr. Rásonyi-Kovács Péter, Szent László kórház 

     

     Tényleg jó szakmailag, plussz emberileg, ért a betegek nyelvén, ami félős egyéneknél, mint pl. én nem elhanyagolandó!

     

     Tel: 455-8220 Mobil: 0630/2117-517  de a neten is rákereshetsz.

     

     Ha túl vagy a műtéten, légyszi számolj be a fejleményekről! Köszi előre is!

     

     

    előzmény:
    rattie (3)
    2009-10-12  14:59
  5. 2009. október 12. 14:593.
    Szia, igen, Budapest és környéke.
    előzmény:
    virgike (2)
    2009-10-12  14:53
  6. 2009. október 12. 14:532.

    Szia!

     

    Volt ilyen műtétem, szeretem az akkori dokinénimet. De Bp-ről van szó?

    előzmény:
    rattie (1)
    2009-10-12  14:18

Címlap

top