Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Eltörött lábikó

Szancsi
Létrehozva: 2019. szeptember 14. 11:45

Sziasztok! Pár napja szerencsétlenül estem és megrepedt a térdem alatt a csont. 8 hét gipsz, combig. Ezzel kapcsolatban szeretnék kérni segítséget tippeket, fürdés, öltözködés és mindennapos élethez. Ja és a legfontosabb: fog viszketni? 

  1. 2019. november 5. 10:1226.

    Az orvosod vagy a gyógytornász tud erre biztos választ adni.

    előzmény:
    Szancsi (25)
    2019-11-04  18:32
  2. 2019. november 4. 18:3225.

    Még egyszer kérdezek Kaptam járósarkot a gipszre, mennyire lehet terhelni? A gipszelőben kb semmi infót nem adtak, de nem akarok túlerőltetés miatt plusz napokat gipszben tölteni...

  3. 2019. október 24. 18:2924.

    Leginkább ülve  húztam egy szolid szoknyát és úgy nem volt annyira gáz. Megkapta a szembe széket a lábam, szóval szerencsére nem fájt és dagadt be... kaptam sok aláírást, de az még a régi gipsz volt, úgyhogy most megint üres 

    előzmény:
    Nikita 666 (23)
    2019-10-21  21:00
  4. 2019. október 21. 21:0023.

    Sokkal vidámabb vagy!


    Az esküvőt hogyan oldottad meg? Táncoltál?

    előzmény:
    Szancsi (22)
    2019-10-21  16:54
  5. 2019. október 21. 16:5422.

    Egy kis helyzetjelentés sikeresen kaptam könnyített gipszet, el sem lehet mondani mennyivel jobb. itt a viszketés sem olyan vészes. és már számolom vissza a napokat 

  6. 2019. szeptember 26. 17:3021.

    Köszi a kérdést, igen  Már egész ügyesen mankózom, akár már az udvaron is az unalom megmaradt és jött a viszketés, de kezdem azért megszokni és igen egyre és egyre kevesebb van vissza jövő héten jön az esküvő, addigra szerintem már táncolni is fogok persze azért még mindig jól jön a polcolás. de most pozitívabb vagyok.

    előzmény:
    Nikita 666 (20)
    2019-09-24  12:09
  7. 2019. szeptember 24. 12:0920.

    Hogy vagy, jobban érzed magad?


    Az idő neked dolgozik.

    előzmény:
    Szancsi (19)
    2019-09-17  21:54
  8. 2019. szeptember 17. 21:5419.

    Segít szerencsére, de ugye amíg dolgozik addig egyedül kell boldogulni.


    Olyan volt eddig a gipsz, amit írtál.  Most végig gipszben van, mert most már elvileg nem fog úgy dagadni...


    Én most melegítőkben és cicanacikban élek, de az nem túl megnyerő megjelenés, ezért gondoltam a szoknyára  Vagy van jobb ötleted? 


    Én még nem nagyon tudok a rendes járásra gondolni, még tul sok van vissza. De már nagyon jó vagyok párna választásban ami jön a lábam alá 

    előzmény:
    Nikita 666 (18)
    2019-09-17  19:13
  9. 2019. szeptember 17. 19:1318.

    A mankózást majd megszokod.


    A gipsz levétel nem gond, nem érzel semmit, nem fáj. Ha jól gondolom, akkor neked is középen el van vágva, és gézzel körbetekerték. Elvágják a gézt, amit ugye nem érzel. utána szétfeszitik a gipszet, és kiemelik a lábadat. Szintén nem fáj, sőt, megkönnyebbülsz. Ezután jön a neheze, rá kell állni és el kell indulni. Vidd a mankót is, jobb lesz, másképp veszettül fogsz kapaszkodni minden utadba kerülő tárgyba és emberbe. Olyasmit fogsz érezni amit még soha, félni fogsz a tértől pár napig. Azt hittem csak velem volt úgy, hülye vagyok, de sokan meséltek vicces sztorikat. Az egyik nőt falhoz támasztott a párja, másikat villanyoszlophoz amig az autót nyitották. Az volt bájos amikor otthon próbáltam már mankó nélkül menni, két kezem előre kinyújtva, az arcomon halálfélelem, a párom pedig egy méterrel előttem hátrált és azt kántálta hogy jár a baba jár, cicc cicc!


    A lapos cipő tök jó, eszembe sem jutott!Az egyik gipszet télen éltem át, csúszós havas időben. Papucsban. Áh! szoknyát nem is próbáltam, szeretem látni a talajt. A párom elém tette a férfi gatyáit hogy azok feljönnek a gipszre, de nemet mondtam, és anyós gatyáit fogadtam el. Szexinek egyáltalán nem mondhatóak, de arra jók voltak hogy sokat nevessünk.


    A párod neked is segit, ugye?


     

    előzmény:
    Szancsi (17)
    2019-09-17  16:56
  10. 2019. szeptember 17. 16:5617.

    Megfogadom a tanácsokat, nagyon köszönöm a segítséget. Öröm az ürömben, hogy te is átestél ezen, mert így sok hasznos infód vanAmitől még szerintem még fogok ijedni az a sok szor lesz gipsz levételkor 


    Papucsot azért kicsit lazának gondolok, de majd valami lapos talpú cipő jó lesz. Meg szoknya gondolom, más nem nagyon jön fel rá És persze mankózni is meg kell tanulni, mert nagyon béna vagyok. 

    előzmény:
    Nikita 666 (16)
    2019-09-16  21:35
  11. 2019. szeptember 16. 21:3516.

    Sajnos nagyon beáll, nincs kivétel. Már most kezd keresni egy jó gyógytornászt. Hallottam rémsztorikat többet is, amikor a gyógytornász erősen megnyújtotta a térdet. Elképesztő, ezt majd az elején tisztázd, ilyent senki ne tegyen. Amikor leveszik, majd tedd ki a lábod az ágy szélére, és saját súlyától engedd lefelé. Amennyit birsz, mindig több lesz. Furcsákat fogsz érezni, a térdkalács tetején és kétoldalt a szalagoknál, feszit. De ez mind normál. Izomlazitó krémmel tudsz neki segiteni, és majd amikor tusolsz, forró viz alatt nyújtani, lazit a merevségen.


    Ahogy elkezdett behajolni a térd, egyre gyorsabb a gyógyulás. Ja igen, kell majd egy krém a lábod bőrére is, fel fog puhulni, hámlik, száraz, minden baja lesz. Ajánlom a Sanatopic krémet, olvass utána, sok mindenre jó. És nem drága, 3 deci kétezer körül van. De általában meg kell rendelni a gyógyszertárakban. (most egyébként fel vagyok polcolva)


    Viz ne érje a gipszet, és főleg ne folyjon bele! Nem tudna kiszáradni rendesen. A gipsz felső részébe tűrj bele valamit, kis törülközőt vagy pólót, akkor még véletlenül sem folyik a gipszbe viz. Mondtam, kis törülköző, és azzal mosakodni. Szar ügy, de hát ez van.


    A fájdalomcsillapitónál figyelj arra, hogy ne okozzon vérzékenységet, mert a véralvadásgátlóval nem túl jó kombináció. Aspirint például ne. Nálam bevált a Kataflam dolo (zselés), de hát ez mindenkinek más.


    Mankóval biztosan el tudsz menni, de ... szerintem papucsban. Majd elviszed a menyasszony elől az eseményt, gipszes papucsos mankós nyújtott lábbal. Nézd a jó oldalát, felejthetetlen élmény lesz, majd 20 év múlva is rólad anekdotáznak.


    Pécs ... szép város!


     

    előzmény:
    Szancsi (15)
    2019-09-16  20:38
  12. 2019. szeptember 16. 20:3815.

    Pécsen...


    Elhiszem, már én is a végét várom. Hogy megy a visszaállás a gipsz nélküli életre,nagyon beáll az ember lába? 


    Az a baj, hogy még tényleg minden mozdulat fáj. Gondoltam most már megpróbálok a zuhanyzóban fürdeni, de egyszerűen nem ment. Maradt a cicamosdás.


    Októberben hivatalos vagyok esküvőre. Remélem oda majd el tudok menni.

    előzmény:
    Nikita 666 (14)
    2019-09-16  19:12
  13. 2019. szeptember 16. 19:1214.

    Jajj Istenem, jól kitoltak veled!


    Melyik kórház? Előre kellett volna hogy tájékoztasson hogy be tudd szerezni, a mankót is előre felirni.


    Arra rákérdeztél, emelgetheted a lábod? Sokat számit ha legalább azt lehet.


    Hallottam olyan esetről, hogy valaki átment másik kórházba, vitte a könnyitett gipszet, és átcserélték neki. Ez csak egy tipp.


    Ne keseredj el, egyszer minden rossz véget ér. Gondolj arra, milyen jó lesz majd amikor leveszik! Elárulom, én pár napja szabadultam meg tőle, már hajlitom, edzem. Nagyon sajnáltalak amikor olvastalak, mondtam is a páromnak hogy milyen az élet, nekem leszedik, neked feltesznek egyet. Életem egyik legboldogabb napja volt amikor már oldalra tudtam fordulni.

    előzmény:
    Szancsi (13)
    2019-09-16  17:55
  14. 2019. szeptember 16. 17:5513.

    Szomorú vagyok... Kértem azt a tépőzáras gipszet az orvostól, ő úgy csinált, mint aki nem is hallott róla. Mondtam, hogy akkor van a sima könnyített gipsz, azt én is ismerem. De nekik az most nincs itt kéznél.. Mondom oké, de mi van ha én megveszem? Hát most biztos, nincs erre idő, hogy azt várják amíg nekem megveszik stb stb Szóval kaptam egy dög nehéz fehér sima gipszet. Ja és most méltóztattak felírni mankót, hogy tudjak olcsóbban venni. Szóval semmi jó nem volt ma. Fáj is, nehéz is. 4 hét múlva megyek vissza kontrollra, hátha ott lecserélik


    Esténként fázik is már a lábam, most a párom zoknijait használom jobb híján. 


     

    előzmény:
    Nikita 666 (12)
    2019-09-16  16:31
  15. 2019. szeptember 16. 16:3112.

    Mi újság, mit kaptál?

    előzmény:
    Szancsi (11)
    2019-09-15  21:21
  16. 2019. szeptember 15. 21:2111.

    Köszönöm a tippeket Mondjuk arra nem is gondoltam, hogy büdösödhet a gipsz alatt...


    Nekem eddig csak lila foltos a hasam, próbáljuk elpoénkodni, hogy jól elvertek 


    Már 2 könyvet kiolvastam, most jönnek a sorozatok. De a hétvége még mindig jobb, mint a hétköznap, mert ilyenkor nem vagyok egyedül. 


    Holnap visznek vissza a kórházba, elvileg akkor kapok is új gipszet. Milyen árban van a könnyített vagy ez a tépőzáras nagyságrendileg? 

  17. 2019. szeptember 15. 14:3310.

    Próbáld kiharcolni a tépőzárasat, esküdj meg az orvosnak hogy nem veszed le. Azzal csak az a gond hogy megkérik az árát, de ha felirja akkor jóval olcsóbb. Jegeld most folyamatosan, tényleg gyorsabban megy le a duzzanat. A jégzselét ezért irtam, két darab felváltva bármire használható, nem nehéz, simul a testrészre. És majd akkor is kell, amikor leveszik a gipszet.


    A hasba szúrással nem volt gond, illetve kettő. Az hogy néhány helyen lilult, az nem érdekelt. Viszont előfordult hogy bekeményedett, és nem tudom mitől. Ha neked is megtörténne ne ijedj meg, nagyon lassan múlik, még bőven hetekkel a szúrás vége után múlt el. Ami nagyon rossz volt, az a viszketés. Az utolsó előtti szúrásnál derült ki hogy latex allergiám van, szóval az utolsó gipszelésnél már felkészültem arra hogy viszketni fog. Ezek apró pöttyök, nálam a második hét körül jelentek meg, olyan mint a csalánkiütés. Attól a kis gumivédőtől van, amit a tűre tesznek. Ez gyorsan elmúlik, a szúrás vége után 2-3 nappal már nem viszket, a hólyagok is gyorsan eltűnnek.

    előzmény:
    Szancsi (8)
    2019-09-14  20:36
  18. 2019. szeptember 15. 09:549.

    Szia, a fekvőgipsz után előnyösebb a  könnyített gipsz járógipsznek, szépséghibája, hogy ki kell fizetni.


    Mivel nem rövid időről van szó, nem mindegy, hogy a hagyományos, porló gipsz, vagy ez a könnyített, ami nem csak a súlya miatt az, de sokkal könnyebb vele az amúgy sem leányálom élet, amíg fent van.


    Pro és kontra: a hagyományos előnye, ha úgy adódna, magadtól is lekalapálhatod, míg a könnyítettet csak úgy tudják levágni géppel.


    Legjobb a tépőzáras, amennyiben megbízható a beteg, hogy nem szedi le, és terheli a lábát.


    Ez alatt komfortosabb a gyógyulás, mivel végig lehet ápolni a bőrfelületeket, finoman átmasszírozni az izmokat, kisebb a letapadás veszélye.


    Nekem anno a könnyített volt, a legnagyobb nyári melegben, sajnos, akkor még tépőzáras nem volt itthon forgalomban.


    Nagyon viszketett alatta, nedves babatörlőkendőt tekertem fém kötőtűre, és így töröltem át óvatosan, ameddig elértem, sokat segített, hűtött érzés volt az elején, és a bőröm jobban érezte magát utána


    Nem utolsó sorban, nem is büdösödött be a szellőzetlen melegben.


    Sok türelmet kívánok!


     


     

  19. 2019. szeptember 14. 20:368.

    Csak a lábam alján van gipsz és gézzel van áttekerve. Azt mondta a doki, hogy ha majd lemegy a dagadás akkor kapok rendes gipszet. Eléggé,  mega hasba szuri sem a kedvencem. Te azt hogy bírtad?

    előzmény:
    Nikita 666 (7)
    2019-09-14  19:19
  20. 2019. szeptember 14. 19:197.

    Milyen félgipsz, tépőzáras?


    Ha a tépőzárasat engedik, jobban jársz. De ha nem engedik, akkor bizd magad az orvosra. Minden sérülés más, én is nézegettem a lehetőségeket, de nagyon különbözött másokétól a végeredmény. Eleve ott kezdődött, hogy a RTG nem mutatta ki azt, amit az orvos a kezével érzett és megnyitás után látott. Szerintem pihenj, úgysem tudsz mást tenni. Illetve annyit, hogy felhivod az orvost hogy ha tépőzáras lehet, akkor fel tudja-e irni. Azt valahogy jó lenne akkor előre beszerezned, mert nem minden kórházban van ilyen szaküzlet.


    Nagyon fáj?


     

    előzmény:
    Szancsi (6)
    2019-09-14  19:06
  21. 2019. szeptember 14. 19:066.

    Szerencsére műtét nem volt, csak gipsz. Vagyis jelenleg ilyen félgipsz vagy hogy nevezik dolog van. Jövőhéten kapok rendes gipszet. Olvasgattam hogy kérjek-e könnyített gipszet. Ha egyáltalán lehet...

    előzmény:
    Nikita 666 (5)
    2019-09-14  15:35
  22. 2019. szeptember 14. 15:355.

    Jégzselé jó.


    Meg is műtöttek vagy csak gipsz?


    A kiszolgáltatottság sajnos igen. Nálam a legutolsó már tervezett volt, mindent úgy pakoltam hogy egyedül is megoldjak dolgokat. A párom főzött, elvégezte a házimunkát, lelket öntött belém amikor úgy éreztem hogy soha nem lesz vége. De még úgy is rossz volt.


    Idővel jobb lesz? Háááát, az lesz igazán rossz amikor leveszik, és hajlitani kellene. De arra is van tippem, forró viz alatt fantasztikusan lehet hajlitani, de azt is csak fokozatosan, lassan. Azzal van szerencséd hogy jön a hidegebb idő.

    előzmény:
    Szancsi (4)
    2019-09-14  15:20
  23. 2019. szeptember 14. 15:204.

    Köszi a tippeketMég nagyon fáj,  borogatom fagyasztott zöldséges zacsival. Szóval leginkább felpolcolt lábbal fekszem, és csak wcre szenvedem ki magam Remélem ez idővel jobb lesz, mert így nagyon unalmas lesz és kiszolgáltatott.  

  24. Torolt_felhasznalo_413506
    Torolt_felhasznalo_413506
    2019. szeptember 14. 14:563.

    Uhh, szerencsére velem ilyen még nem volt.  Én kerítenék valami jó nagy neylont (talán amit a szobafestők használnak, abból egy darabot), és azzal vízhatlanítanám a gipszet zuhanyzás idejére. Jó, ha a lábadat inkább a zuhanytálcán kívülre támasztod, esetleg magasabbra, hogy minél kevésbé csurogjon rajta a víz, ahol a gipsz/neylon végetér a combodnál, egy nagyobb nedvszívó képességű pólóval/anyaggal körbetekerheted magadat, így nem szivárog be a víz. A felsőtestedet akár a mosdókagylónál is lemoshatod, fürdőszivaccsal pl.


    Nem irigyellek! Legjobb, ha valaki van a közeledben, nehogy még el is essél a fürdőszobában!

  25. 2019. szeptember 14. 14:102.

    Tisztálkodás kis kendővel, kis törülközőfélével. A gyorsaság a lényeg, mert ha állsz, duzzadni, feszülni fog a lábad. Lábmosás lavórban, segitséggel. Amit tudsz, magadnak csinálj. Alsóneműt ráhajitod a lábfejedre és felhuzigálod. Levételnél a másik láboddal tudsz segiteni.


    Amit csak lehet, tegyenek az első időben a közeledbe. Ha bottal mész, akkor a botra fel tudsz akasztani egy zacskót, abban hurcolászhatsz dolgokat. Vagy a fogaid között. Szerezz be nedves törlőkendőt, tedd magad mellé, sok mindenre jó. Ha viszket a gipsz alatt, semmit ne dugj a gipsz alá! Beletörhet, és óriási a fertőzésveszély, hiszen a bőröd bepuhul, bármi könnyen felsértheti. Kicsit ütögesd meg a gipszet ott ahol érzed hogy viszket. Előfordulhat az is és az sokkal rosszabb, hogy begörcsöl a gipsz alatt a lábad. Ha ez történik, próbálj meg gyorsan ráállni. De lassú mozdulatokkal (amikor emeled), és magnéziummal ez megelőzhető. Van kollagén kapszula, az is nagyon jó.


    Ha az orvos engedte, óvatosan emelgesd a lábodat, és ugyanúgy óvatosan feszegesd lefelé a térded, mert be fog állni.


    Nekem már négyszer volt gipszben az egyik lábam, átérzem a problémádat teljesen.


    Jobbulást!


     

Címlap

top