Sága Fini Mini falatok a gyerekek ízlése szerint

Sága Fini Mini | 2015. Június 08.
A gyermekek egészséges táplálása szülői, illetve közétkeztetői feladat, amiben nélkülözhetetlen az élelmiszeripar szerepvállalása is, hogy a korszerű táplálkozási irányelveknek megfelelő termékpalettát kínáljanak a fogyasztóknak. A Sága Foods Zrt. kifejezetten gyermekek részére fejlesztette Fini Mini termékeit, melyek minőségi alternatívát kínálnak a húskészítmények körében.
Sága Fini Mini falatok a gyerekek ízlése szerint

Az egészséges táplálkozásban a húsok és a felvágottak fontos szerepet töltenek be, melyet elsősorban a magas-, teljes értékű fehérjetartalmuknak köszönhetnek. A húsokban található fehérjék ráadásul nagyon könnyen hasznosulnak, így akár 50 g fedezi a teljes esszenciálisaminosav-szükségletet és a fehérjeigény 20%-át.

Míg a fehérjetartalom a legtöbb húsfajtánál hasonló, addig a húsok energiatartalma a bennük lévő zsír mennyiségétől függ. A pulykahús és a csirkehús általában soványabbak, mint a vörös húsok. Húskészítmények esetén pedig a termék típusa határozza meg az energiatartalmat, így a sonkákban jóval kevesebb kalória van, mint például a szalámikban.

A húsok, felvágottak rendszeres fogyasztásával nemcsak a teljes értékű fehérjék, hanem számos vitaminhoz és ásványi anyaghoz is hozzájut a szervezetbe. Egészséges, változatos táplálkozás esetén a napi B12-vitamin szükséglet mintegy 70%-át húsokkal és húskészítményekkel fedezzük. Jelentős mennyiségű B6-vitamint, illetve cinket is tartalmaznak. A cink számos enzim, továbbá az inzulin alkotórésze, mely részt vesz a szénhidrát anyagcserében. Kiemelkedő még a húsok, illetve belsőségek vastartalma, melynek felszívódása sokkal hatékonyabb, mint a növényekben előforduló vasé. Ráadásul a zöldségekkel együtt elfogyasztott húsok, felvágottak növelik a zöldségekből történő vasfelszívódást is (például: főzelék sült virsli feltéttel).

A Fini Mini termékcsalád tagjai pulyka- és csirkehúsból készülnek. A mini virsli, párizsi és sonka hozzáadott vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, melyek fontosak a fejlődésben lévő gyermekek számára. A B6-vitamin az anyagcserében, az E-vitamin az immunvédekezésben, a kalcium a csontok szilárdságában, a folsav pedig a vérképzésben játszik szerepet, és segíti a vas, illetve B12-vitamin felszívódását.

A gyorsfagyasztott Fini Mini Dinosaurus és Nuggets pulyka mellhús felhasználásával készülnek, tengeri sóval, élelmi rostokkal és kalciummal gazdagítva egy vidám hangulatú ebéd elmaradhatatlan fogásai lehetnek.

A gyermekek étrendjében hetente 3-4 alkalommal szerepeljen húskészítmény, amelyből 1 alkalommal az ebéd részeként (például: virsli, mint főzelék feltét vagy Frankfurti levesben).

Az egy adagra javasolt felvágottmennyiség korcsoportonként, felhasználás szerint eltérő:

 

1-3 éves korban

4-6 éves korban

7-10 éves korban

Szendvicshez

15-25 gramm

20-30 gramm

30-40 gramm

Leveshez

20-30 gramm

30-40 gramm

40-60 gramm

Feltétként

25-40 gramm

40-60 gramm

50-80 gramm

Ételkészítésnél törekedjünk a változatosságra. A felvágottak felhasználása széleskörű, a szendvicseken kívül meleg ételeknél feltétként, levesbetétként; rakott, illetve töltött ételekhez, de akár salátákhoz is remekül illik. Próbáljanak ki új recepteket, és vonják be a gyermekeket is az ételkészítésbe, így játékos formában lehet őket a tudatos táplálkozásra nevelni.                                                                                                                                                                                                                          

A táplálkozási szokások gyermekkorban alakulnak ki, ilyenkor tanulja meg a gyermek a helyes ételválasztást, alakul ki az ételek preferenciája és az ízlés, rögzülnek a táplálkozási minták. Az egészséges táplálkozás kialakítása csecsemőkorban a hozzátáplálással kezdődik, azonban a későbbiekben is rendkívül fontos. A kisgyermekek még könnyebben hallgatnak a szülői tanácsokra, hatékonyabb a felnőttek példamutatása, mint a serdülőkorban.

A kisgyermekek energiaszükségletét nehéz pontosan meghatározni, mert az életkor, nem, fizikai aktivitás mértéke és a növekedés üteme is befolyásoló tényező. Az optimális energiaellátottság jó jelzője a megfelelő növekedés, túlsúly kialakulása nélkül.

A gyermek étrendjét az egészséges táplálkozási ajánlások, valamint a gyermek ízlésének figyelembevételével célszerű kialakítani. Ennek megfelelően figyeljünk az alábbiakra:

Változatos étrenddel nemcsak a szükséges kalóriát fedezzük, hanem egyéb fontos anyagokat is biztosítunk a szervezet számára. Ilyenek például a vitaminok, melyek olyan szerves vegyületek, amelyek nélkülözhetetlenek a test helyes működéséhez, a növekedéshez, valamint a betegségekkel szembeni ellenálló képesség megőrzéséhez. A gyermekek vitaminigénye megfelelő, helyesen összeállított vegyes étrenddel kielégíthető. Azonban bizonyos esetekben megnövekedhet a vitaminigény, és ilyenkor előtérbe kerülnek a vitaminokkal dúsított élelmiszerek, esetleg vitaminpótlás (azonban 4 éves kor alatt nem ajánlott a szupplementáció).

Vitaminhiányhoz vezethetnek:

Gyermekeink egészségéért sokat tehetünk tudatos vásárlással, egészséges és változatos ételkészítéssel, helyes példamutatással, valamint megfelelő információátadással.

A táplálékintoleranciáról és táplálékallergiáról

Napjainkban a táplálékallergiák és –intoleranciák népegészségügyi problémát jelenteknek az érintett populáció növekedése miatt, mely az egyén és családja életminőségét is ronthatja. Fontos, hogy megfelelő élelmiszer-választékot tudjunk biztosítani az ő számukra is, így egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az úgynevezett “mentes” termékek, melyeknek köszönhetően könnyebb az étrendi előírások betartása a változatos étrend biztosítása mellett.

Táplálékintolerancia: valamely élelmiszer-összetevő által kiváltott tünet, immunológiai eltérés nélkül. Két leggyakoribb formája a glutén-, illetve laktózérzékenység. A glutén(liszt)érzékenység egy genetikailag meghatározott autoimmun megbetegedés, melyet vékonybél-nyálkahártyakárosodás és felszívódási zavar jellemez. A lisztérzékenység életünk végéig elkísér bennünket, azonban az étrendi előírások betartásával, megfelelő (gluténmentes) élelmiszerek használatával tünetmentesség érhető el.

A laktózérzékenység a magyar lakosság 25-30%-át érintő, a cukorbontó (laktáz) enzim aktivitásának csökkenése vagy teljes hiánya miatt hasi panaszokat okozó probléma. A gyermekkorban kialakult tejcukor-érzékenység általában átmeneti (pl. egy vírusfertőzés után), azonban felnőttkorban többnyire végleges (idős korban csökkent laktázenzim-termelés miatt). Nagy különbség a gluténérzékenységgel szemben, hogy a laktózintoleranciának különböző szintjei vannak, tehát az egyéni tűrőképesség figyelembevételével akár az alacsony laktóz tartalmú termékek is fogyaszthatók. Akiknél azonban ezek a termékek panaszt okoznak, válasszák a laktózmentes változatokat.

Táplálékallergia: a táplálék, vagy valamely összetevőjére adott kóros, fokozott immunreakció. Az allergiahajlam örökölhető, de kialakulásában környezeti tényezők is szerepet játszanak. Hazánkban a táplálékallergiák néhány %-ban fordulnak elő, nőknél sűrűbben jelentkeznek. Leggyakoribb allergének: tej, tojás, szója, hal, diófélék, gabonafélék. Orvosi diagnózis felállítása után speciális, allergénmentes étrend tartása szükséges. Az élelmiszerek címkéjéről, továbbá a honlapon tájékozódhatnak, hogy mely termékek fogyaszthatók biztonsággal.

Exit mobile version