Nem tudom, más hogy van vele, de én lassan a fél karomat odaadnám, hogy jöjjön már a tavasz… na jó, legyen inkább fél vese. Nem szeretnék ugyan jóslásokba bocsátkozni, sem pedig népi bölcsességeket pufogtatni (hogy ugyebár nem eszi meg a kutya a telet), de emberi számítás szerint hátra van még jó pár hét az értékelhető időjárásig, amikor szívesen kint töltjük az időnket a szabadban.
Nem baj, ha kint nincs is még tavasz, a konyhába nyugodtan behozhatjuk. Úgysem szüretel ma már szinte senki borsót a kertből, a fagyasztóból viszont bármikor előkaphatjuk, és máris főzhetünk egy jó kis tavaszi borsólevest. Nem teszünk most bele semmiféle flikk-flakkot, pont az a cél, hogy meglegyen az érzés, és ahhoz ismerős ízekre van szükség.
A főétel finom, fűszeres tarjából készül, omlósan puha és ízletes bugaci pecsenye lesz, a tetején sok-sok sült hagymával. Ezt az ízvilágot is jól ismerjük, és szeretjük, bízhatunk benne tehát. A desszert pedig diós-lekváros párna lesz, ami flódnitésztából készül. Szerencsére ebben az egyszerűsített verzióban már egyáltalán nem bonyolult és időigényes, cserében viszont nagyon-nagyon finom.
Tavaszi zöldborsóleves
Három trükkje van: a hagymát vajon dinszteljük meg, a zöldségeket kicsit megpirítjuk, a sűrítést pedig lisztszórással oldjuk meg. Egyszerű, finom, és erre vágyunk hónapok óta.
Hozzávalók
- 5 dkg vaj
- 1 kis fej hagyma
- 2 szál sárgarépa
- 1 szál petrezselyemgyökér
- 1 tk. fűszerpaprika
- 1 ek. liszt
- 50 dkg fagyasztott borsó
- só, bors
- pár szál petrezselyemzöld
Elkészítés
- Egy fazékban vajat forrósítunk, közben apróra vágjuk a hagymát, és elkezdjük dinsztelni. Megtisztítjuk a gyökereket, karikára vágjuk, és amikor kész a hagyma, azokat is beletesszük a fazékba.
- Pár percig hagyjuk sülni, akkor jó, ha már illatozik. Ekkor lehúzzuk a tűzről, meghintjük a fűszerpaprikával, jól elkeverjük, hogy fel tudjon oldódni a vajban, majd rászórjuk a lisztet is, eloszlatjuk.
- Felöntjük 1,5 liter vízzel, sózzuk, beletesszük a borsót is, és addig főzzük, amíg a zöldségek meg nem puhulnak.
- Ha hiszel a csipetkében, akkor tehetsz bele azt is: egy tojásba belekeverünk 10 dkg lisztet, jól összegyúrjuk, hogy kemény tésztát kapjunk és belecsipkedjük a forró levesbe. Nagyjából 2-3 perc alatt fő meg. Ennyi csipetkére valószínűleg nem lesz szükség a levesbe, a maradékot kiszáríthatjuk és eltehetjük későbbre.
- Tálaláskor szórhatunk rá apróra vágott petrezselyemzöldet.
Bugaci pecsenye
Ezen a néven számtalan, egészen eltérő ételt találhatunk a nagy interneten, szóval nem biztos, hogy ugyanarra gondolunk, amikor bugaci pecsenyéről beszélünk. Ez a verzió tarjából készül, amit először bepácolunk (mondjuk annyi időre, amíg megpucoljuk a krumplit a körethez és elkészítjük a süteményt), majd paprikás lisztbe forgatjuk, és zsírban kisütjük. Nagyon megéri fáradozni vele.
Hozzávalók
- 8 szelet tarja
- 2 szelet füstölt szalonna
- 2 gerezd fokhagyma
- só,
- frissen őrölt bors
- majoránna
- 2 ek. mustár
- 4 ek. olaj
- 4 ek. liszt
- 2 kk. fűszerpaprika
- 2 fej hagyma
Elkészítés
- Először kikeverjük a pácot: az olajat, a majoránnát, a fokhagymát, a mustárt és a borsot összekeverjük és megkenjük vele a kiklopfolt hússzeleteket. A szalonnát feldaraboljuk és azt is a szeletek közé tesszük. Lefedjük és betesszük a hűtőbe.
- A pihenőidő után elővesszük a húst, megsózzuk és paprikás lisztbe forgatjuk. Közben disznózsírt forrósítunk, majd kisütjük benne a szeleteket. A füstölt szalonna is nyugodtan beleeshet a zsírba, csak finomabb lesz tőle.
- Amikor a hús készen van, lisztbe forgatott hagymakarikákat is sütünk a zsírban, amit a hússzeletek tetejére halmozunk.
- Egyszerű főtt krumplit készítünk hozzá, másra már nincs is szükség, legfeljebb egy kis savanyúságra.
Diós-lekváros párna
Ezt a süteményt egy baleset folytán találtam fel: az úgy volt, hogy a karácsonyi flódni tésztáját rosszul osztottam el és véletlen kimaradt egy 45 dekás darab. A tészta a mélyhűtőben szunnyadt, egészen mostanáig, amikor is eszembe villant, hogy milyen finom volt az a flódni, de jó lenne megismételni, de nincs az az isten, hogy egy egyszerű hétvégén nekiálljak háromféle tölteléket készíteni. Szerencsére itt ez a darab tészta, töltsük meg gyorsan valamivel, ami van itthon, és legyen belőle aprósütemény! Isteni lett, nem azért, mert én csináltam, de ami jó, az jó, nincs mese.
Hozzávalók
- 45 dkg flódnitészta, na jó, nem ízetlenkedek, tessék alant a rendes felsorolás, tehát:
- 25 dkg liszt
- 12 dkg vaj
- 5 dkg porcukor
- 1 tojás
- 1 tojássárgája
- 6 cl fehérbor
- 1 csipet só
A töltelékhez
- 2 marék dió
- annyi lekvár, amennyitől összeáll és jól adagolható állagot kap a töltelék
Elkészítés
- A tészta hozzávalóit robotgépbe vagy tálba tesszük, és gyorsan összegyúrjuk. A tojásból tartsunk vissza annyit, amennyivel megkenjük a párnákat. Viszonylag kemény tésztát kell kapnunk.
- Ha van időnk, tegyük a tésztát a hűtőbe egy éjszakára, ha nincs, akkor csapjunk bele, nagyobb bajunk is volt már, mint hogy nem pihent a süti.
- Készítsük el a tölteléket: daráljuk meg a diót, majd keverjünk bele annyi lekvárt, hogy jól kezelhető masszát kapjunk, ami nem folyik, de nem is esik szét.
- Nyújtsuk ki a tésztát lisztezett deszkán 2-3 milliméter vékonyra, majd fánkszaggatóval (vagy egy pohárral) szúrjunk ki belőle köröket (a maradékot természetesen összegyúrjuk és újra nyújtjuk). A körök közepére tegyünk fél-fél kiskanál tölteléket, majd hajtsuk félbe és a szélüket zárjuk le egy villa segítségével.
- Rendezzük sütőpapírral bélelt sütőlemezre, kenjük meg a maradék tojással, majd 200°C-ra felmelegített sütőben süssük pirosra.
Jó étvágyat az ebédhez!