A konyhai pazarlás mindig luxus, de önkéntes karantén idején különösen. Sosem volt olyan fontos, mint most, hogy csak akkor menj boltba, ha tényleg szükséges, ezért ha maradt húsvétról csokitojás vagy -nyuszi, azokat remekül felhasználhatod, ha édességre vágysz.
Csupacsokis cookie
Hozzávalók:
- 20 dkg puha vaj
- 15 dkg cukormentes kakaópor
- 35 dkg liszt
- 20 dkg apróra tört csokoládé
- 10 dkg cukor
- 2 tojás
- 1 zacskó sütőpor
- 1 csipet só
Elkészítés:
- Kanalazd egy tálba a sütőporral elkevert lisztet, a kakaót, a cukrot, a sót, add hozzá a csokit, a vajat, végül a tojást.
- Gyúrj belőle homogén masszát, takard le és legalább 1 órára tedd félre pihenni.
- Ha letelt az idő, melegítsd elő a sütőt 180 fokra, a tésztát vágd három részre, és formálj belőle hosszú hengereket.
- Vágd kisebb szeletekre, akár egy kolbászt, majd formázz belőlük egyforma méretű gömböket.
- A két tenyered között lapítsd ki a golyócskákat, hogy kekszformájuk legyen. Nagyobb kihagyásokkal sorakoztasd sütőpapírral borított sütőlapra a kekszeket és 10-12 perc alatt süsd készre.
Nagyon csokis brownie
Hozzávalók:
- 250 g csoki apróra törve (minél magasabb csokitartalmú, annál jobb)
- 4 tojás
- 100 g cukor
- 2 dl olvasztott vaj
- 1 csipet só
- 100 g liszt
Elkészítés:
- A csokit és vajat olvaszd fel vízgőz felett egy edényben, majd tedd félre hűlni.
- A tojásokat és a cukrot robotgéppel verd krémesre, majd add hozzá a langyos csokis vajat.
- Ha jól elkeverted, szitáld bele a sóval elkevert lisztet, és melegítsd elő a sütőt 180 fokra.
- Öntsd a masszát sütőpapírral bélelt sütőformába és 20 perc alatt süsd készre. Az első 5 percben magasabb hőfokon, aztán csökkentsd le 160 fokra. Vigyázz, hogy ne száradjon ki túlzottan a teteje, akkor igazán jó, ha a belseje krémes marad.
- Hogy fokozd az élvezeteket, frissen felvert tejszínhabbal vagy vanília fagyival kínáld.
Csokis tortakrém
Hozzávalók:
- 10 dkg (ét)csoki
- 3 tojás + 3 tojássárgája
- 6 dkg cukor (ha tejcsokit használsz, kevesebb is elég!)
- 20 dkg vaj (nem margarin!)
Elkészítés:
- Engedj egy edénybe 2-3 ujjnyi magasságig vizet, és alacsony lángon kezdd el melegíteni. Keress egy olyan lábast, ami stabilan megáll ezen az edényen, mert gőz felett kell majd összekeverni a hozzávalókat.
- A megmosott tojásokat törd fel, és a +3 tojássárgával együtt tedd abba az edénybe, ami majd a gőz fölé kerül, amikor gyöngyözni kezd a víz forrás előtt. Add hozzá a cukrot, és habverővel folyamatosan keverd, amíg be nem sűrűsödik. Ha már langyos, add hozzá az olvasztott csokit is.
- Jól dolgozd össze, majd ha már puding sűrűségű lett, húzd félre a tűzről, és hagyd kihűlni. Egy magasabb falú tálban keverd krémesre a vajat – ehhez legalább 10-15 percre van szükség, nincs kész hamarabb! –, és keverd bele a szoba-hőmérsékletű csokikrémbe. (Ha türelmetlen vagy és a még meleg krémhez adod a vajat, elolvad, és kárba vész a munka!)
- A kész csokikrémet tedd hűtőbe, majd töltsd meg vele a tortát vagy a piskótát, és tegyél belőle az oldalára is. 1-2 óra hűtés után lesz tökéletes.
Ehet csokit, aki diétázik?
Ha valakire rátör az édesség utáni vágy, engedhet a csábításnak, és egy kis darab étcsokoládét nyugodtan elfogyaszthat, már csak azért is, mert az kiváló feszültségoldó. A négy fal közé szorulva diéta nélkül is gyakoribb lehet a hangulatingadozás, de ha ennek tetejében még fogyókúrázunk is, nem csoda, ha néha mélypontra kerülünk. A tej- és fehér csoki aláaknázhatja a diétát, az alacsony cukortartalmú étcsokoládé viszont (nyilván mértékkel fogyasztva) nem állja útját a sikernek.