
Fontos, hogy tisztában légy azzal, hogy a kullancsok nem csupán az állatokra, hanem ránk, emberekre is veszélyt jelentenek. A városi játszótereken, közparkokban éppúgy jelen vannak, mint a füves strandokon és az erdőkben.
Nem csak az erdőn, mezőn szedhetsz össze kullancsot!
Biztos lehetsz benne, hogy a kullancsok az esetek többségében nem pókok módjára potyognak a fejedre, hanem a bokrokból és a dús aljnövényzetben lapulva várnak a megfelelő pillanatra. A test melegét, valamint kipárolgását érzékelve lendülnek támadásba, és jellemzően a hajlatokban, a hónaljban, térdhajlatban igyekeznek megtelepedni, de a hajas fejbőrt is kedvelik.
Habár az április-május, valamint az augusztus-szeptember a leginkább kullancsveszélyes időszak, a globális felmelegedés miatt már szinte egész évben problémát jelenthetnek. A kullancsok által terjesztett betegségek közül talán a Lyme-kórról esik a legtöbb szó, azonban az FSME-vírus következtében kialakuló agyvelőgyulladás is az ő számlájukra írható.
Az encephalitis a központi idegrendszerben az agyvelő gyulladása, és ha nem vesszük időben észre, maradandó károsodásokat is okozhat. A fertőzés kezdetben influenzaszerű tünetekkel indul, mint a végtagfájdalom, fejfájás, láz, gyengeség, majd az átmeneti láztalan állapot után következő görcsös fejfájás, hányinger, émelygés, szédülés már idegrendszeri tüneteket jelent.
Tények és tévhitek a kullancscsípés megelőzéséről
A legtöbben hallottunk már olyan városi legendákról, hogy ha csípős, fűszeres ételeket eszünk, akkor a kullancsok nagyobb eséllyel kerülnek el, de ezeknek a házi praktikáknak semmilyen tudományos alapjuk nincs. Éppen ezért, tegyél meg mindent, hogy megelőzd a bajt!
Túrázz, kirándulj bátran, de lehetőség szerint nem a sűrűn benőtt utakat válaszd, helyette maradj a kitaposott ösvényeken. Ha erdőben túrázol, hosszú nadrágot viselj, és a szárát tűrd be a zoknidba. Sőt, ha igazán biztosra szeretnél menni, egy-egy szélesebb ragasztószalaggal is rögzítheted, így nagyobb az esély arra, hogy a lentről támadó kullancs menet közben lepotyog.

Kullancsokat nem csak az erdei túra során szerezhetsz
A pólód alá vegyél egy passzos topot, trikót, amit tűrj be a nadrágodba. A hajadat kösd össze, és viselj világos színű kalapot, baseballsapkát, így könnyebben észreveszed a kullancsot. Mind ezek mellé használj kullancsriasztó spray-t is, de jó, ha tudod, hogy a spray-k egyéntől függően allergiát és fejfájást okozhatnak.
Ezt tedd, ha kullancs fúródott a bőrödbe!
Jó, ha tudod, hogy a kullancs eltávolítása közben is megfertőződhetünk, ha nem szakszerűen távolítjuk el az élősködőt. Használj direkt erre a célra kialakított kullancskiszedő csipeszt, de fontos, hogy a bőrödhöz közeli részét, és ne a potrohát próbáld megfogni!
Ne használj olajat, és ne pláne ne késlekedj, hiszen minél hosszabb ideig van a bőrünkben a kullancs, annál nagyobb az esélye a fertőzésnek is. Ha azonban nem vagy biztos a dolgodban, az a legjobb, ha késlekedés nélkül orvoshoz fordulsz.
Persze, a nagyvárosi parkokban, vagy strandolás közben nem öltözhetsz be nyakig, és a spray-t sem használhatod korlátlanul. Mivel a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás ellen létezik vakcina, ne kockáztass, előzd meg védőoltással! Amíg hosszú évekkel ezelőtt leginkább a tavaszi és a nyár végi időszak volt az úgynevezett kullancsszezon, ma már szinte egész éven át jelen vannak, és fertőzhetnek, köszönhetően a nyárias őszi hónapoknak, valamint az enyhe teleknek.
Vagyis, ha még nem vagy beoltva, vedd az irányt az orvosi rendelő felé, és kérd orvosodtól az oltássorozatot önmagad és családod számára. Az első évben 3 oltást kell kapnotok, majd ezt követően 3 év múlva, és aztán 5 évente szükség lesz egy úgynevezett emlékeztető oltásra, hogy a védettség tartós maradjon. (1)
Forrás:
1. Országos Epidemiológiai Központ 2. Módszertani levél a kullancsok elleni védekezésről, 2009. Epinfo 16. évfolyam 3. KÜLÖNSZÁM 2009. május 4. http://www.oek.hu/oek.web?to=1725,2496&nid=926&pid=1&lang=hun Utolsó megtekintés:2020. augusztus 18.