
Nyáron érthető módon sokat vagyunk kint a természetben: kirándulunk, parkokban piknikezünk, vagy épp hűs árnyékot keresve a strandon ejtőzünk. A legélvezetesebb programokhoz azonban kéretlen vendégek is csatlakozhatnak: a kullancsok által terjesztett encephalitis, azaz agyvelőgyulladás sajnos gyakoribb, mint azt elsőre sejtenéd.
Az FSME-vírus fertőzés megtévesztő tünetei
A fertőzés első tünetei alattomosak, de az esetek egy részében súlyos agyvelőgyulladás alakulhat ki 2 héten belül. Kezdeti tünetként gyakori a láz, az izomfájdalom és a fáradékonyság, de a fejfájás is figyelmeztető jel lehet. Ha hűvösebb időben tapasztalod az említetteket, akár az influenzával is összekeverheted – ne gondold, hogy a nyár elmúltával a kullancsveszély alábbhagy: ősszel, sőt, az enyhébb teleken is van arra esély, hogy kullancscsípést szerezz.
A lázas periódusról tudnod kell, hogy a láz az első tünetek között szerepelhet, amit néhány tünetmentes nap követ, majd újra megemelkedhet a hőmérőd higanyszála. Az encephalitis jele lehet még a hányinger, a hányás, a szédülés és az émelygés is. Ha az említett tüneteket tapasztalod, és korábban kullancsot találtál magadban, mindenképpen tájékoztasd az orvosodat a kullancscsípés tényéről. (1)

A kullancscsípés tünetei megtévesztők lehetnek, Fotó: Profimedia
Hozzá kell tennünk: a tünetek egyénenként eltérhetnek attól függően, hogy a gyulladás az agy mely területeit érinti. Az azonban kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük az agyvelőgyulladás tüneteit, ugyanis a kezdeti stádium után később bénulás is felléphet.
Mit tehetsz az agyvelőgyulladás megelőzéséért?
Több okból is fontos, hogy megelőzd a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladást: az egyik legnyomósabb érvünk az, hogy maradandó károsodásokat, látás- és hallászavart, bénulást is okozhat. A legjobb védekezés tehát a megelőzés, és kétség kívül a védőoltás az, ami a leghatékonyabb a betegség megelőzését illetően.
A védőoltás tulajdonképpen egy oltássorozat, amiből az első évben 3 vakcinát, majd 3 év múlva és később 5 évente egy úgynevezett emlékeztető oltást kell beadatnod a tartós védettség fenntartásához. (1)
Forrás:
1. Országos Epidemiológiai Központ 2. Módszertani levél a kullancsok elleni védekezésről, 2009. Epinfo 16. évfolyam 3. KÜLÖNSZÁM 2009. május 4. http://www.oek.hu/oek.web?to=1725,2496&nid=926&pid=1&lang=hun Utolsó megtekintés:2020. augusztus 18.