
A kullancsencephalitis, vagyis az agyvelőgyulladás egy, a kullancsokban élő FSME-vírus által terjesztett betegség. Habár a betegség védőoltással már jó ideje megelőzhető, még mindig van mit tanulnunk, ugyanis évről évre sokan megfertőződnek.
Hogyan ismerheted fel az agyvelőgyulladás tüneteit?
A betegséget a közönséges kullancs terjeszti, és leginkább a Dunántúl, valamint az Északi-középhegység vezet, ami a fertőzöttséget illeti, azonban nincs olyan zöld területe az országnak, ami biztonságosnak tekinthető. Azt se gondold, hogy a kullancsok csak tavasszal és nyáron okozhatnak problémát: az egyre inkább melegedő idő miatt mostanra már szinte egész évben jelen vannak, és fertőzhetnek.
A kullancscsípést követő 7-14 napban jelentkeznek az első tünetek, amik változatosak lehetnek, de a betegség lefolyása jellegzetes. A vírusfertőzés kezdeti tünetei akár az influenzával is összetéveszthetők: az első napokban jelentkező láz és a végtagfájdalom után néhány nap tünetmentesség következik, így azt gondolhatjuk, egy futó megbetegedésen vagyunk túl.
Ezt követően az esetek egy részében azonban újra magas lázat mérhetünk, és erős, görcsös fejfájást, sőt, akár tudatzavart is tapasztalhatunk. Ebben a szakaszban már az émelygés, a hányás és a szédülés is gyakori lehet. Ha még ekkor sem fordulunk orvoshoz, a későbbiekben a betegség súlyosbodhat, egyre erősebb idegrendszeri tüneteket, tartós szövődményként pedig akár bénulást is eredményezhet. (1)

Kullancscsípés: a fejfájás is lehet figyelmeztető tünet! (Fotó: Profimedia)
Agyvelőgyulladást azonban nem csak közvetlenül a kullancs tud okozni, ugyanis közvetetten is kiválthatják a megbetegedést: a vírus által fertőzött pasztörizálatlan, nyers tehéntej és kecsketej is okozhat bajt. Az elmúlt 10 évben több alkalommal fordult elő nyers tej fogyasztását követő kullancsencephalitis megbetegedés. 2007 nyarán a Zala megyei Lakhegyről származó fertőzött kecsketej okozott 26 főt érintő járványt (2), 2008-ban 2 fő igazolt, forralatlan kecsketej általi megbetegedése került nyilvántartásba (2), majd 2011-ben nyers tehéntejtől 5 személy betegedett meg Vas megyében. (1) Így, ha háztól veszed a tejet, felhasználás előtt több percig forrald!
Mit tehetsz a kullancsencephalitis ellen?
Mivel a betegség ellen jelenleg nem ismert vírusellenes gyógyszer, nagyon fontos, hogy megelőzd! Először is ne felejtkezz meg az alapvető dolgokról: lehetőség szerint ne túrázz sűrűn benőtt területeken, mindig zárt cipőt húzz – a túraszandált felejtsd el -, szűkebb fazonú, hosszúnadrágot viselj, aminek a szárát tűrd be a zoknidba. A felsődet is tűrd be a nadrágodba, így kisebb eséllyel tud alámászni a kullancs. Minden parkban, erdőben, mezei sétán, fás-füves területen töltött program után vizsgáld át magad, különös tekintettel a hajlatokra, és ha kullancsot találsz, de nem tudod szakszerűen eltávolítani, azonnal menj orvoshoz!
A kullancsok többféle fertőzést terjeszthetnek, ezért is fontos a megfelelő ruházat. A kullancs terjesztette, agyvelőgyulladást okozó vírus ellen védőoltással is védekezhetsz. A rövid távú megoldások mellett jó, ha hosszú távra tervezel, és előrelátó vagy: az egész család számára elérhető a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás elleni vakcina, gyermekeknek és felnőtteknek külön kiszerelésben. Teljes védettség azonban csak az oltási sorozat végére alakulhat ki: az első évben 3 oltást kell beadatni, majd 3 év múlva és azt követően 5 évente emlékeztető oltásokat a védettség fenntartásához. Amennyiben az orvos javasolja gyorsított folyamatban is beadathatod a 3 vakcinát, így a védettséget is hamarabb szerezheted meg.(1)
Forrás:
(1) Dr. Schneider Ferenc: Amit a kullancsencephalitis megbetegedésről tudni érdemes. Korszerű Kaleidoszkóp, 4. évfolyam, 1. szám, 2018. április
(2) Széles K., Oroszi B., Sustik T., Somfalvi Á., Szilvágyi Cs.-né, Kalamár-Birinyi E., Ferenczi E.: Kecsketej által közvetített kullancs-encephalitis járvány, 2007. augusztus, Lakhegy (Zala megye). Epinfo, 2008; 38: 449-455.