A kertészetekben egy élő ananászért jellemzően 5000-7000 forintot is elkérnek. Sokkal olcsóbban is hozzájuthatsz azonban egy ilyen növényhez: ha saját magad neveled. Nem kell hozzá különösebben gyakorlott kertésznek lenni. Elmondjuk, hogyan csináld!
- Vásárolj egy érett, de még nem túlérett – illatos, aranybarna – ananászt! A levelei legyenek feszesek és zöldek, ha már barnulásnak indultak, akkor a gyümölcs nem igazán alkalmas a szaporításra.
- Vágd le az ananász tetejét a levélüstökkel, vigyázva arra, hogy a töve ne sérüljön! A gyümölcs többi részét fogyaszd el egészséggel!
- Az üstökről húzd le az alsó leveleket és óvatosan vágd le róla a maradék gyümölcsöt is, hogy a tő szabaddá váljon!
- A levélüstököt ezután helyezd egy vízzel megtöltött edénybe, például befőttes üvegbe, úgy, hogy csak a legalja lógjon bele a vízbe! Ha a növény az üveg száján magától nem támaszkodik meg, szúrj bele széltében három fogpiszkálót és azokkal támaszd ki!
- Tedd a növényt egy világos, szélsőséges hőmérsékletektől védett helyre, például az ablakpárkányra! A vizet akár naponta cseréld alatta, nehogy bepenészedjen!
- Légy türelemmel! A gyökerek megjelenéséhez több hétre, akár egy teljes hónapra is szükség lehet. Várd meg, míg a gyökerek elérik legalább a 4-5 centis hosszúságot!
- Tölts meg egy minimum 15 centi mély cserepet 70 százalék homokos virágföld és 30 százalék szerves trágya keverékével, majd ebbe ültesd el a kigyökerezett növényt! A levelek alapja legyen a talajszint felett! A földet szorosan nyomkodd a tő köré!
- A növény napos, meleg és párás környezetben érzi magát a legjobban, ahol a hőmérséklet éjszaka sem csökken 18ºC alá! Keress neki egy ilyen helyet az otthonodban! Hogy a növény és a gyökerek megerősödjenek, az első hetekben egy műanyag zacskót is a tetejére húzhatsz, ami mini üvegházként funkcionál.
- A növény tövét hetente egyszer öntözd meg, de figyelj arra, hogy a levéltölcsérben ne maradjon víz, attól ugyanis elrohadhat. A nyári hónapokban kéthetente műtrágyázd!
- Ne várd, hogy azonnal virágba borul és gyümölcsöt hoz, ehhez olykor több évnek is el kell telnie.
Még több kertészkedés
- Palántázás a panelben: így lehet bőséges termésed a nyárra
- A növény nem nyafog, ha baja van – legyél virág-gondolatolvasó!
- A kertészkedés a legjobb edzés, mutatjuk, mennyi kalóriát égethetsz