nlc.hu
Szabadidő
A Tibeti Halottaskönyv – Az Új Akropolisz elõadása

A Tibeti Halottaskönyv – Az Új Akropolisz elõadása

Sok szeretettel ajánljuk figyelmetekbe a Tibeti Halottaskönyvrõl szóló elõadást, amelyet a Nõk Lapja Cafe munkatársa, Doba Éva tart Szegeden.





Vajon mi álmok jőnek a halálban? Örök kérdése ez az emberiségnek! Egy tibeti irat segítségével kalandozunk élet és halál birodalmában…


Előadásainkban az érdekes tudományos, művészeti, történelmi, pszichológiai témák bemutatásán túl mindig mélyebb összefüggéseket is keresünk, és törekszünk arra, hogy elgondolkodásra indítsuk a hallgatókat. A lényeges kérdésekről való mély gondolkodás segít megőrizni szellemi frissességünket – más szóval fiatalságunkat –, főleg akkor, ha a gondolatokat tettek is követik. Ezt hívták a görögök filozófiának, és ez a szemléletmód jellemzi egyesületünk más tevékenységeit is – a szociális és ökológiai akciókat, kézművességet, meseházat, könyvkiadást…

Mi a halál, és hogyan tekintsünk rá? Mi történik a halál után? Hová kerül a lélek?
Mióta világ a világ, ezek a kérdések folyamatosan foglalkoztatják az embert, és ha megfigyeljük, valamennyi ősi kultúra vallja, hogy a halál nem egyenlő a megsemmisüléssel, csupán a fizikai test elmúlásáról van szó.

A Tibeti Halottaskönyv
• A sors törvénye: élet és halál körforgása
• Csapdák és lehetőségek a megszabadulás útján
• Halotti szokások és szertartások Tibetben

A tibeti filozófia is osztja ezt a felfogást és egy folyamatosan megújuló létről beszél: élet és halál állandó körforgásáról, melyet szamszárának hív, melynek során a lélek fokozatosan fejlődik és tanul, míg eljut a világegyetemmel való azonosság, a megvilágosodás állapotába.

Ebben a szemléletmódban a halál csupán egy átmeneti állapot két létforma között, azaz a lélek útja az újbóli testetöltésig. Ennek az időszaknak a történéseiről szól a Tibeti Halottaskönyv (Bardo Thödol). Az előadásból megtudhatjuk, hogy mi történik a köztes létben, ami a meghalással kezdődik és az újjászületéssel ér véget.

A VIII. századi bölcs, Padmaszambhava nevéhez fűződő irat szerint a haldoklás órájában az ember elveszti testét, majd a lélek elindul a bardók, a különböző köztes állapotok szakaszain keresztül, melyek során különféle látomások, víziók kötik le figyelmét. Eleinte békés, majd rémisztő képekkel találkozik, melyek arra bírják rá, hogy szembesüljön előző életével. Ezt követően egy újabb anyaölet keresve megindul a következő megtestesülés felé, hacsak a lélek nem érte el a megvilágosodást.

A szöveg, a kifejezések távoliak, ám mégis értékes tanítást hordoznak a ma emberének is: hiszen még senkit nem felejtettek itt a földön! S bár a halált nem kerülhetjük el, a tanítások arra inspirálnak, hogy ne félelemmel tekintsünk az ismeretlen jövő elé, hanem használjuk fel minél jobban és teljesebben azt az értékes időt, mely mindannyiunknak megadatott.

Előadó: Doba Éva
Időpont: március 11. csütörtök, 19.00

Helyszín: Új Akropolisz Kulturális Közhasznú Egyesület,
6721 Szeged, Berzsenyi u. 3.

Belépődíj: 250,-

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top