1. Domokos Gábor a budapesti teknősök réme. Mintegy hetven teknősbékát fordított a hátára ugyanis állatkereskedésekben és az állatkertben a megszállott matematikus. Rodoszi nyaralása idején sem volt rest 150 kg kavicsot átforgatni a keljfeljancsi modellje után kutatva. Kollégájával, Várkonyi Péterrel tizenegy évi munka után fejlesztették ki a Rubik-kocka kultuszához hasonló népszerűségre esélyes Gömböcöt. A Gömböc az első olyan ismert homogén test, amelynek csak egy stabil és egy instabil egyensúlyi helyzete van. A Gömböc megvásárolható, és bár a számozott példányok ára elég borsos, a minimodellek remélhetőleg idővel mindenki számára elérhetőek lesznek.
2. Az elmúlt héten az Alice Csodaországban példáján bemutattuk, milyen varázslatos olvasásélményt nyújthat egy jól megtervezett digitális könyv. Annak, aki a Nők Lapja Cafe oldalait szívesebben böngészi, mint a mesekönyveket, az alábbi videót ajánljuk figyelmébe. A The Iconist egy német kiadó digitális olvasókra tervezett stílus- és kulturális magazinja, amely egyesíti a fényes, „glossy” lapok igényes kivitelezését és intuitív felhasználását az online médiumok interaktivitásával. Részünkről már alig várjuk, hogy az íróasztal fölött és a monitor előtt való görnyedés helyett így olvashassunk…
3. A Critical Massra irányuló figyelemnek köszönhetően egyre többen gondolkodnak el a városi közlekedés kihívásairól. Nem gondoljuk, hogy az utak autósoknak való átengedése jó ötlet lenne, mégis érdekes utópiának tűnik egy fiatal bolgár építész koncepciója. Martin Angelov kiemelné a bringásokat az aszfalt fogságából és az autók szorításából – mégpedig fel, a magasba. Elképzelése szerint olyan helyeken, ahol az autós közlekedés nagy forgalma és az útviszonyok szűkössége miatt nem vagy csak nehezen lehet tekerni, acélhuzalokon, a levegőben, az autók felett kerekezhetnénk tovább. Őrület, gondolhatnánk, miközben ez a fiú 2009-ben megnyerte a rangos Line of Site nemzetközi építészverseny egyik kiírását!
4. Sajnos nem Magyarországra alkalmazva fejlesztették, de tanulságos végigkattintgatni a General Electric megbízásából dizájnerek által tervezett interaktív eszköztárat, amely az otthoni energiafogyasztás „vámpírjait” mutatja be érzékletesen. A háztartási gépeket jelző szimbólumok be- és kikapcsolásával jól áttekinthetjük saját háztartásunk energiafogyasztásának összetételét. Érdekességképpen azt is megtudhatjuk, milyen összeg szerepelne az áramszámlán, ha Kaliforniában vagy New Yorkban élnénk.
5. Szeretjük az ötletes reklámokat. A KLM holland légitársaság alábbi akciója valószínűleg nagyobb figyelmet kapott, mint amit egy szokványos plakát valaha is elérhetett volna. A trükk szerintünk a férfi kinyújtott lába alatt a nadrágjába rejtett fémszerkezet lehet.
6. Aki kapott már ajándékot Japánból, tudja, milyen nagy gondot fordítanak ott az igényes, szemet gyönyörködtető csomagolásra. A csomagolás ott legalább olyan fontos, mint az ajándék maga. Itthon kevés példa van arra, hogy a gyártók láthatóan figyelmet szentelnének annak, hogy igényes és környezetbarát csomagolásban kínálják termékeiket. A Csomagolás.blog.hu-n számos érdekes posztot találunk csomagolástechnikai innovációkról és újszerű dizájnokról. Remélhetőleg a blog „csomagolása” is hamarosan megújul.