Rakonczay Gábor 44 nap és 4 órányi erőltetett menet után hétfőn, magyar idő szerint késő délután elérte a Déli-sarkpontot.
A sportoló első magyarként a szárazföld, vagyis az Antarktisz széléről indulva, brutális fagyban teljesítette a 917 kilométeres távot. Mindezt tovább nehezítette, hogy egy eleinte több mint 90 kilós szánt húzott maga után a felszerelésével és az élelemmel.
Rakonczay Gábor az út során testsúlya 10 százalékát elégette, az arcán pedig fagyási sérüléseket szenvedett. Fizikailag próbára tette az a 200 kilométeres szakasz, amelyen mély hóban meneteltek, a táv végén pedig folyamatos jeges szembeszéllel megküzdve teljesítette célját.
Eleinte mínusz 12 Celsius-fok körüli volt a hőmérséklet az Antarktiszon, ám ahogy közeledtek a sarkhoz, már szinte mindig mínusz 20 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérő higanyszála, s olykor elérte a mínusz 30-at is.
Az Antarktisz hatalmas, tökéletesen élettelen, ugyanakkor fantasztikusan tiszta és érintetlen. Semmi sem indokolja itt az életben maradást. Az agy ráadásul képtelen felfogni a menetelés tényleges időtartamát, ebben az ingerszegény környezetben az ember lépésről lépésre küzdi előre magát. Csak megy előre, és nem foglalkozik azzal, meddig tart még, hogy milyen hosszú ez az egész
– fogalmazott Rakonczay Gábor.
Az extrém sportoló arról is beszélt, hogy mi vitte előre az embertelen körülmények között, és hogyan váltotta valóra gyerekkori álmát:
Elképzeltem, hogy találkozom a fiatalkori önmagammal, azzal, aki elképzelte, mi lesz belőle, ha felnő. Aki tele volt tervekkel és korlátok nélküli hatalmas célokkal – szóval úgy a hatéves önmagammal. (…)
Most az a gondolat vitt előre, hogy a hatéves önmagam vár a Déli-sarkon. Megérkezem, és találkozunk, nem szólunk egy szót sem, csak nézzük egymást. Aztán elmosolyodunk, és szorosan megöleljük egymást. Ő továbbra is csak büszkén mosolyog, én meg elsírom magam – tökéletes pillanat.
Önmagad előtt megállni és helyt állni – nem magyarázkodni, csak létezni. Kompromisszumok és megalkuvás nélkül. A szabadság ez, amelyre gyerekként feltesszük az életünket, és amelyből felnőttként megpróbálunk minél többet, és minél tovább megtartani.
A szabályok értelmében aki először jár az Antarktiszon, annak csapatban kell teljesítenie a távot, így Rakonczay Gábor is negyedmagával vitte végig az expedíciót, ám a legtöbbet ő haladt az élen, és az ő szánja volt a legnehezebb.