Szabadidő

Kiderült: negyedóra alatt pusztultak ki a dinók

A 66 millió évvel ezelőtti aszteroidabecsapódás cunamikat és erdőtüzeket okozott.

Negyedórán belül végzett a dinoszauruszokkal a 66 millió évvel ezelőtti aszteroidabecsapódás. Amerikai kutatók készítettek tanulmányt arról, milyen események történtek a becsapódást követő órákban több ezer kilométeres körzetben. Az aszteroidabecsapódás, melynek hatására kihalt minden nagy termetű dinoszauruszfaj, cunamikat és erdőtüzeket is okozott, és hatalmas mennyiségű ként szabadított fel.

Ezeket az elméleteket Sean Gulick, a Texasi Egyetem kutatója és munkatársai a becsapódási kráterből származó furatminta kiértékelésével is alátámasztották. Eredményeikről a Proceedings című tudományos lapban számoltak be.

A becsapódási kráter azon területe, melyről a minta is származik, a mexikói Yucatan-félsziget partjainál, víz alatt fekszik. Ezen a helyen 24 órával a becsapódás után 130 méter vastag üledék alakult ki – írják a tudósok.

dinoszaurusz kihalt

(iStock)

A becsapódástól kiinduló cunami a tudósok szerint visszaverődött a partokról. Többek között ezáltal faszén is lerakódott a kráterben, ami a becsapódás okozta bozóttüzekre utal. A cunami tengervízzel árasztotta el a környező kontinens belsejét, majd visszahúzódva a víz elszenesedett növényi maradványokat szállított magával.

Emellett a tudósok arra utaló jeleket is találtak, hogy a kéntartalmú aeroszolok megváltoztatták az aszteroidabecsapódás után a világ klímáját. Ahogyan az a vulkánkitöréskor is látható, a kéntartalmú aeroszolok részben elfedik a napfényt. Ennek következtében csökken a növények fotoszintézisének mértéke, és összeomolhat a tápláléklánc. 66 millió éve ez hozzájárulhatott ahhoz, hogy az élet 77 százaléka eltűnt.

„Csakis egy légköri hatás vezethet ehhez hasonló globális tömeges pusztuláshoz” – mondta Gulick.

(MTI)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top