nlc.hu
Szabadidő
Nagybörzsöny látnivalói

Túl szép, hogy igaz legyen: eldugott mesevilág a Börzsöny lábánál, mintha csak egy festmény lenne

Ide egyszer az életben el kell menni.
Nagybörzsöny temploma

Nagybörzsöny egy hasonlóan rejtett gyöngyszem a belföldi turizmus kedvelőinek, mint a korábban már bemutatott Balaton-felvidéki Vászoly. A Börzsöny hegység lábánál, festői természeti környezetben meghúzódó, alig 700 lelkes település gazdag múlttal büszkélkedhet, és a mai napig őrzi hagyományos falusi báját.

A falu nyugalmas utcáit erdők és dombok ölelik körül, patak csörgedezik a völgyben, a házak között pedig mintha megállt volna az idő – mindez igen közel, pár órára Budapesttől, akár autóval, akár tömegközlekedéssel.

Miért érdemes Nagybörzsönyt megnézni? 

Nagybörzsöny különlegességét sokrétű értékei adják. Egyszerre kínál történelmi emlékeket, természeti látnivalókat és élő népi hagyományokat.

A település területének csaknem háromnegyede a Duna–Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozik, így a természetvédelmi környezet garantált: erdők, hegyek, patakok veszik körül. Ugyanakkor a faluban számos műemlék épület található, amelyek a régmúlt időkről mesélnek. Itt áll például Magyarország egyik ritkaságnak számító, Árpád-kori temploma, a Szent István-templom, és egy vízimalom is várja a látogatókat.

A falu hírnevét tovább öregbítik a helyi kézművesek és termelők: a hagyományos mesterségek – például lekvár- és szörpkészítés, kosárfonás, szőnyegszövés – újraéledtek, és ma is sokan foglalkoznak velük. 

Nagybörzsöny gyökerei a középkorig nyúlnak vissza, egykor bányásztelepülés volt, amelyben német ajkú telepesek éltek (német neve Deutschpilsen). A bányászati múlt emlékét őrzi a Bányásztemplom, valamint a falu főterén álló Tájház, melyek mind betekintést engednek a hajdani életmódba.

A legértékesebb műemlék kétségkívül a Szent István király-plébániatemplom, amely még az Árpád-házi időkből maradt fenn. Vastag kőfalai és román stílusú ablakai a 13. századból üzennek a presentnek, ilyen korú falusi templom pedig kevés maradt meg az országban. A közeli erdőben megbúvó Szent Miklós-templom romjai zarándokhellyé váltak az idők folyamán.

Látnivalók és élmények Nagybörzsönyben

Habár apró településről van szó, Nagybörzsöny látnivalókban gazdag. Íme a legfontosabbak, amelyeket egy utazónak érdemes felkeresnie:

Szent István-templom (Bányásztemplom) – A 13. századi, román stílusú katolikus templom a falu ékköve. Egyedülálló építészeti érték, amelyet mind a vallástörténet, mind az építészet kedvelői értékelni fognakA templom kertjéből szép kilátás nyílik a környező dombokra, a meghitt hangulat pedig magával ragadó.

Antal-féle vízimalom – Az egykori vízimalmok közül mára egy maradt teljes épségben, és még ma is működőképes. A malomban berendezett múzeumban a látogató megismerheti a molnárok munkáját, a gabonaőrlés folyamatát, és hallhatja a patak vizétől hajtott malomkerék robaját. A Malom-völgy romantikus környezete önmagában is varázslatos sétacél.

Tájház és Bányászati Kiállítás – A falumúzeumként szolgáló tájház egy 19. századi parasztházban kapott helyet, korhű berendezéssel. Itt a régi nagybörzsönyi élet használati tárgyai, bútorai láthatók. Emellett külön kiállítás mutatja be a bányászfaluban folyt egykori arany- és rézbányászat emlékeit: szerszámokat, régi bányászlámpákat, a helyi bányák történetét.

Magfaragó Műhely – Igazi kuriózum! Martin Balázs magfaragó műhelye az egyik legérdekesebb látnivaló Nagybörzsönyben.

A gyümölcsmagok (pl. barackmag) faragásából készült miniatűr ékszerek és figurák egy majdnem feledésbe merült népi mesterséget elevenítenek meg.

A látogatók nem csak kiállított darabokat csodálhatnak meg, de előre egyeztetett időpontban akár a műhelyben is betekinthetnek a különleges alkotási folyamatba.

Mesekerámia – Palisca Mária korongozott, kerámia figurákból megformált mesejelenetek kiállítása. 

Csipkefaragások – Kókai Géza szépművészeti fafaragásainak kiállítása. 

A főtéren található kis galériában pedig B. Szabó András festő kiállítása kapott helyet, ami újabb kulturális színfoltja a falunak.

Horgásztó – a 3,2 hektáros horgásztavat 1988-ban alakították ki, elsősorban a helyi és környékbeli horgászok kedvéért. A falu melletti természetes mélyedésben fekvő vízfelület körül nem alakítottak ki komolyabb turistainfrastruktúrát, de néhány padot találunk, ahol megpihenhetünk.  A tó partjáról szép kilátás nyílik a Gömbölyű-kő irányába emelkedő, erdő borította dombhátra, valamint a falu szélén húzódó legelőkre. A környék ideális helyszín piknikezéshez és egy kis természetközeli kikapcsolódáshoz.

Termelői piac és helyi ízek – Nyáron és ősszel rendszeresen tartanak termelői vásárokat, ahol a környék házi finomságait lehet megkóstolni. A helyi asszonyok híresek a házi lekvárjaikról és szörpjeikről, melyeket erdei gyümölcsökből és gyógynövényekből készítenek. Megkóstolható a Nagybörzsönyi méz, a házi sajt, és a kemencében sült, hagyományos receptek alapján készült péksütemény is.

A faluban működik egy hangulatos cukrászda a Hunyadi téren, ahol például a hétvégén sütött házi süteményeknek párja nincs. 

Szabadtéri kalandok – A természetjárók paradicsoma Nagybörzsöny.

Összesen hét jelzett turistaút indul innen a Börzsöny belső hegyei felé. Az ösvényeken barangolva festői panorámák tárulnak fel: zöldellő völgyek, vadvirágos rétek és sűrű, bükkös erdők váltják egymást. Népszerű túracél a közeli Honti-szakadék, ahonnan tiszta időben a távoli hegyekig ellátni.

A Duna–Ipoly Nemzeti Park védett erdeiben különleges állat- és növényfajok figyelhetők meg: gímszarvasok, muflonok élnek a Börzsöny rengetegében, ősszel pedig a szarvasbőgés hangja visszhangzik a völgyben.

Szob–Nagybörzsöny erdei kisvasút – Igazi időutazás a természetben! A keskenynyomközű erdei vasút köti össze Nagybörzsönyt a Duna-parti Szob városával, 22 km hosszan kanyarogva patakvölgyek és sűrű erdők között.

A transzbörzsönyi kisvasút hazánk egyik leglátványosabb hegyi vasútvonala: a kisvasúttal utazva a látogató egészen páratlan élményben részesül, hiszen olyan, közúton nem elérhető vadregényes tájakra is bejuthat, ami a Börzsöny belsejét jellemzi. 

 

Nagybörzsöny megközelítése Budapestről egyszerű és nem igényel sok időt. Kb. 96 kilométert kell megtenni a fővárostól, az M2-es, majd a 12-es úton, Vác felé indulva, majd Szob irányába tartva, végül onnan kanyarodva lehet eljutni a faluba mintegy 1,5–2 óra alatt. Az út utolsó szakasza már kanyargós hegyi út a Börzsöny erdeiben – de a látvány minden percért kárpótol.

Címlapkép: Wikipédia

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top