A hajpótlást a köznapi nyelvben általában helytelen szóhasználattal! hajbeültetésnek nevezzük. Pedig a plasztikai sebészek valójában nem be-, hanem átültetik a saját hajat. A beavatkozás előtt számos körülményt mérlegelnek, például, hogy milyen jellegű a kopaszodás, milyen a páciens kórtörténete (azaz milyen más orvosi beavatkozásai, betegségei voltak, allergiás-e, esetleg vérzékeny), lényeges a hajának és a fejbőrének a minősége, illetve, hogy reálisak-e kívánságai, elvárásai. Éppen ezért a műtétet mindig személyes konzultáció előzi meg.
A leggyakrabban a férfias típusú kopaszság, orvosi nevén androgén alopécia fordul elő magyarázza Dr. Sikos Géza plasztikai sebész, hajátültetés-specialista Az alopécia kopaszságot jelent, az androgén kifejezés pedig arra utal, hogy genetikusan meghatározott, hormonális hatású, örökíthető állapotról van szó. A folyamat akár már tizennyolc éves kor körül elkezdődhet: a kopaszodás általában a halántéktájon, háromszög formában jelentkezik először, az elülső hajvonal lassan húzódik hátra, s egy idő után a két kopaszodó zóna a fejtetőn találkozik. Hasonló jellegű hajvesztés nőknél is előfordulhat.
Vannak, akik például gyógyszeres kezelés, röntgenbesugárzás, kemoterápia hatására átmenetileg kopaszodnak meg. Az ilyen hajvesztés a kiváltó ok megszüntetésével helyreállhat.
Úgynevezett szerzett kopaszság alakulhat ki műtéti beavatkozás, baleset, égés következtében, ekkor szintén sikerrel alkalmazható a hajátültetés, amely aprólékos, nagy hozzáértést és gyakorlatot igénylő műtét.
Természetes hatás
A műtét árát ma még sajnos, nem téríti a társadalombiztosító, egy beavatkozás 300-500 ezer forintba kerül. Ez nem olcsó, de a nyugati áraknál kedvezőbb. Az aprólékos, szövetkímélő technika óriási szakértelmet, gyakorlatot kíván, a nagy asszisztensi gárdára pedig azért van szükség, mert a hajszigeteket hat órán belül el kell ültetni a szövet ugyanis hajlamos a kiszáradásra. A beavatkozás eredménye természetes, nincs zavaró hegesedés, a haj minden tulajdonságában megfelel az eredeti helyén nőtt szálnak ugyanúgy lehet mosni, festeni, vágni. Még egészen közelről sem állapítható meg, hogy átültetett hajról van szó.
Milyen szövődményei lehetnek a hajátültetésnek?
Mint minden műtétnek, ennek is lehetnek szövődményei, szerencsére igen ritkán. A hajas fejbőr vérellátása, vérkeringése jó, az időnként fellépő gyulladások könnyen kezelhetők. Az esetleges duzzanatok, bevérzések átmeneti jellegűek, és spontán módon, nyom nélkül felszívódnak. Néha előfordulhat, hogy a haj növekedése három hónapnál később indul meg.
A módszer más szőrzet pótlására, dúsítására is alkalmas. Hajhagymák segítségével helyreállítható a szempilla, szemöldök, fanszőrzet vagy bajusz is.
Fejünk ékessége – II. rész>>