A Facebook sztorija 2003-ban kezdődött, amikor az 1984. május 14-én született Mark Zuckerberg harvardi szobatársaival elindította a Facemasht. Az oldal pillanatok alatt sikeres lett, alig pár hónap után már százezer regisztrációt számláltak – ennek hatására írta meg Zuckerberg a Facebook alapprogramját.
Övé a világ
2004-es indulásakor a site kizárólag a Harvard egyetem diákjai számára volt elérhető, majd kiterjesztették a hálózatot a Borostyán Ligára – a liga az Egyesült Államok nyolc legjobb felsőoktatási intézményét tömöríti, azért az elnevezés, mert a campusok főépületét általában borostyán borítja. Amikor az oldal minden USA-beli egyetem diákja számára elérhetővé vált, a felhasználók száma rohamosan nőni kezdett, majd még zsúfoltabb lett a rendszer, miután a regisztrációhoz pusztán annyi kellett, hogy az illető múljon el 13 éves. 2005-ben a cég Massachusetsből a kaliforniai Palo Altóba költözött (a Szilícium-völgybe, azaz az informatika fellegvárába), megvették a facebook.com domainnevet, és az oldal elhagyta a The névelőt. A völgyben találtak komoly befektetőkre, a Facebook pedig hamar a világ vezető közösségi oldala lett, 2009-re megelőzte az addig uralkodó Myspace-t is. Ahogy világszerte elterjedt, úgy nyírta ki a kisebb, egy-egy országra fókuszáló közösségi oldalakat – nálunk a 2002-ben indított, majd 2014-ben megszűnt iwiw.hu-t.
A Facebook nélkül ma már szinte semmi nem működik, az oldal átformálta a világot – teljesen mindegy, hogy az emberek közti kapcsolattartást vagy a hirdetési és reklámpiac teljes átalakulását vesszük figyelembe (vagy éppen bármit, ami eszünkbe jut), a Facebook megkerülhetetlen tényező lett. Mindig egy lépéssel halad a kora előtt, így aligha akadhat vetélytársa. Formálja a jövőt – attól a pillanattól kezdve, hogy egy harvardi kollégium szobájából útnak indították.
És mi van az alapítóval?
Mark Zuckerberg a világ egyik legnagyobb vagyonnal rendelkező embere lett, sőt 25 évesen már a 30 alatti korosztályt tekintve ő volt a leggazdagabb ifjú a világon. 2015 decemberében 46 milliárd dollárra becsülték a vagyonát – ami úgy 30 milliárddal kevesebb, mint a Microsoft alapító Bill Gates-é, aki az utóbbi két évben újra megelőzte a mexikói telekommunikácós cégeket (is) birtokló Carlos Slimet, aki 2010 és 2013 közt vezette a milliárdosok listáját.
A gardróbját mutogató Zuckerbergről tudni, hogy hatalmas vagyona ellenére megmaradt teljesen hétköznapi figurának, aki minden egyes nap bejár a munkahelyére, és imád is dolgozni.
Feleségével, Priscilla Channel 2003-ban ismerkedett meg a Harvardon, de csak 2012-ben házasodtak össze a házuk hátsó kertjében. Chan háromszor vetélt el két év alatt, de negyedszerre összejött a baba: Maxima Zuckerberg 2015. december 1-jén született, a Facebook atyja pedig szülési szabadságra ment, és két hónapot töltött otthon feleségével és kislányával. Maximáról feltűnt néhány fotó a neten, minek köszönhetően egyszer nekik is estek az oltásellenesek.
Zuckerberg egyébként aktív életet él a Facebookon:
- saját profilját sűrűn frissíti,
- magyar pulijának, Beastnek külön oldalt hozott létre,
- és ott gründolja feleségével, Priscillával közös befektetési alapját, a Chan Zuckerberg Initiative-ot, mely cégekbe fektet pénzt, illetve alapítványoknak segít.
Néhány érdekes tény a Facebookról:
1. 2011-ben Nagy-Britanniában háromból egy válókeresetbe írták bele a Facebookot. Ez az arányszám azóta sem változott, sőt az Egyesült Államok is beérte a szigetországot.
2. 6 évvel ezelőtt Zuckerberg azt nyilatkozta a New Yorkernek, hogy azért kék a Facebook alapszíne, mivel ezt a színt érzékeli a legjobban. Egy látásvizsgálaton kiderült, hogy a pirosat és a zöldet egyszerűen nem látja, színvak.
3. Bárkit blokkolhatsz a Facebookon. Kivéve a 2016-ra is komoly kíhívást vállaló Mark Zuckerberget.
4. A Columbia egyetem 2011-es kutatása szerint az USA-ban dolgozó örömlányok 83 százaléka használja a közösségi oldalt, csak hogy a szolgáltatásait kínálja.
5. A site dolgozói még sosem válaszolták meg, hogy hivatalosan mit jelent a “poke”, magyarul a “bökés” funkció. Ennek ellenére a legtöbben úgy veszik, hogy a fiúk sokszor így szeretnének ismerkedni a lányokkal – vagy éppen fordítva.
6. A Facebookon valószínűsíthetően 30 millió halott ember profilja látható.
7. Kínában 2009-ben tiltották le az oldalt, és azóta nem elérhető. Helyette ott van nekik a Pengyou.
8. 2015. december 31-én a Facebookon 1,55 milliárd regisztrált felhasználó volt a statista.com szerint. Ez háromszor annyi, mint az Európai Unió összlakossága. A CNN szerint ebből 83 millió hamis profil.
9. A felhasználók naponta 300 millió, azaz HÁ-ROM-SZÁZ-MILLIÓ képet töltenek fel az oldalra.
10. Sziasztok, okostelefonozók! Számoljatok utána – átlagosan naponta 14-szer mentek fel a Facebookra a telefonotokon.
11. Egy felmérés szerint a britek 5 százaléka még akkor is használja az oldalt, amikor éppen szexuális életet él.
12. És végül egy nem túl szívderítő adat: a profilokra alapozva a Facebook kijelentette, hogy a legtöbb szerelem karácsony előtt ér véget – tehát ez a legnépszerűbb időszak a szakításhoz.