16:50 Felcsendül a himnusz
A megrendült családtagok a himnuszt énekelve búcsúznak Fülöp hercegtől. Először II. Erzsébet hagyja el a kápolnát, majd sorban a többi családtag. A templomból a koporsót ezután a királyi kriptába viszik, a szertartás ezen része azonban a család kérésére nem nyilvános.
A temetés végén II. Erzsébet autóval hajtott vissza a kastélyba, a többi családtag pedig sétálni indult az üres udvaron.
16:45 – Kard, kitüntetések, egyenruha
A herceg még halála előtt rendelkezett arról is, hogy mely kitüntetései legyenek elhelyezve a ravatalnál. Ezek száma meghaladja a húszat. A ceremónián pedig felsorolták az összes rangját, köztük a királynő tanácsadóját.
16:40 – Csak a csend marad
16:29 – A pillanat, amikor Vilmos és Harry újra találkozott
A misén Vilmos a felesége mellett ül. A járvány miatt Harry herceg méterekkel messzebb. A gyászmenetben Vilmos és Harry között ott sétált Fülöp legidősebb unokája: Peter Phillips is.
16:23 – A végső?
A herceget az 1810-ben épített királyi kriptában temetik el. Azonban nem ez lesz a végső nyughelye. Amikor II. Erzsébet meghal, Fülöp herceg koporsóját átviszik a Szent György kápolna egyik oldalkápolnájába, hogy felesége mellett lehessen örökre. Mindez nem szokatlan a királyi családban. Amikor Margit hercegnő meghalt, hamvai először a királyi kriptában voltak, majd édesanyja halála után került át a szüleivel közös mauzóleumba.
16:10 – A gyász pillanata
II. Erzsébet lehajtott fejjel, egyedül ül a padban, ahol megannyi unokája esküvőjén, mindig a férje foglalt helyet mellette…
A királynő, és a temetés további 29 résztvevője is maszkot visel, és betartják a 1.5 méteres távolságot. Az énekkar alig öt főből áll, a családtagokat pedig megkérték, hogy ne énekeljenek a ceremónia alatt a járvány miatt.
16:00 – Kezdetét veszi a ceremónia
A gyertyákkal kivilágított templomba alig harminc fő előtt kezdődik meg Fülöp herceg búcsúztatója és temetése.
16:00 Eközben Londonban
Az Egyesült Királyságban egy percre megállt az élet…
15:55 A kinti búcsú
A családtagok a templom előtt tisztelegnek Fülöp herceg koporsója előtt.
15:53 – A gyászmenet megérkezett a Szent György kápolna elé
A koporsót kísérő gyászmenet megérkezett a Szent György kápolna bejáratához. Közben felcsendül a himnusz, és az özvegy királynő egyedül elfoglalja helyét a kápolnában.
15:45 – Megérkezett a királynő autója
II. Erzsébet autója a gyászmenet végén fog haladni.
15:44 – Elindult a gyászmenet
A gyászmenet elején Károly herceg és Anna hercegnő követi a koporsót, majd testvéreik: Eduárd és András következnek. Mindenki arra kíváncsi, hogy Vilmos és Harry herceg egymás mellett sétálnak-e nagyapjuk koporsója mögött. A válasz: nem. Vilmos herceg mellett a sorban Fülöp legidősebb unokája Peter Philips sétál, mellette pedig Harry herceg. Őket követi Anna férje, valamint a néhai Margit hercegnő fia.
15:30 – Megérkezett a koporsót szállító Land Rover a palotához
A zöld Land Rovert Fülöp herceg segített megtervezni. Az autó az I Vow To Thee My Country című dalra gurult be a kastély kertjébe. Érdekesség, hogy ezt az éneket kifejezetten kérte a néhai Diana hercegnő, hogy felcsendüljön az esküvőjén, de a patrióta dal hallható volt Margaret Thatcher és Winston Churchill temetésén is.
Fülöp herceg alaposan megtervezte a temetését, és a királynő is mindent megtett annak érdekében, hogy egy visszafogott, katonai jellegű királyi temetésen búcsúzhasson férjétől. A felcsendülő zenéket is Fülöp választotta ki a temetésére. Többek között hallható lesz: a nemzeti himnusz, a Jerusalem és az I Vow To Thee My Country.
15:22 – A gyászolók elindultak a kápolnába
Azon családtagok, akik nem követik a gyászmenetben a koporsót, autóval elindultak a kastélyból a Szent György kápolnához. Köztük: Kamilla hercegnő, Katalin hercegné, Eugénia hercegnő és férje, Beatrix hercegnő és férje, Zara és Mike Tindall, Zsófia grófné és gyermekei, Eduárd kenti herceg, a gloucesteri herceg és Alexandra hercegnő.
15:16 – Az utolsó út…
Fülöp herceg kiváló fogathajtó volt. Alig 45 perccel a temetése előtt, az üres kocsiját, és a most már gazda nélkül maradt lovait vezették körbe a kastély udvarán. A kocsin nemcsak a herceg öltözéke volt ott, de az a kis doboz is, amiben a répát tartotta a lovai számára.
14:21 – Érkeznek a családtagok
Először Vilmos herceg és Katalin hercegné fekete autója érkezett meg a kastélyhoz. Percekkel később pedig Fülöp herceg legidősebb fia, Károly herceg és felesége Kamilla járműve hajtott be a kapukon.
13:50 – Érkeznek a gyászolók
A temetés résztvevői közül néhányan megérkeztek a windsori kastélyhoz.
Szombat hajnalban…
A temetés előtti éjszakán két friss fotót is megosztott a hercegről a királyi család. Az egyiken az uralkodó és Fülöp herceg látható. A felvétel még 2003-ban készült Skóciában, és eddig soha nem láthattuk. Ezt a képet a királynő kedvenc menye, Zsófia grófné készítette.
A másikat Mike Tindall, Fülöp és Erzsébet unokájának, Zarának a férje posztolta ki. Ezen az látható, ahogyan az idős dédnagypapa együtt reggelizik dédunokájával Miával (Ő Zara és Mike lánya – a szerk.). A fotó érdekessége, hogy ezt is Katalin hercegnő készítette.
Ők harmincan vesznek részt a temetésen (A Buckingham-palota közleménye alapján)
- II. Erzsébet királynő
- Károly herceg
- Kamilla hercegné
- Vilmos herceg
- Katalin hercegné
- Harry herceg
- András herceg
- Beatrix hercegnő
- Edoardo Mapelli Mozzi (Beatrix férje)
- Eugénia hercegnő
- Jack Brooksbank (Eugénia férje)
- Eduárd wessex-i gróf
- Zsófia wessex-i grófné
- Lady Louise Windsor
- Jakab Severn vikomt
- Anna hercegnő
- Sir Timothy Laurence altengernagy (Anna férje)
- Peter Phillips (Anna fia)
- Zara Phillips (Anna lánya)
- Mike Tindall (Zara férje)
- Snowdon grófja (Margit hercegnő fia)
- Lady Sarah Chatto (Margit hercegnő lánya)
- Daniel Chatto (Sarah férje)
- Gloucester hercege
- a Kenti herceg
- Alexandra hercegnő
- Bernhard, badeni herceg
- Donatus herceg
- Fülöp Hohenlohe-Langenburg hercege
- The Countess Mountbatten of Burma
Az autó
Fülöp herceg kérése az volt, hogy részben saját tervezésű Land Rover járművével szállítsák a koporsóját a kápolnához. A katonai zöldre festett autó, csütörtökön délután érkezett meg Windsorba.
Így búcsúztak a legkisebbek
Fülöp herceg halála óta, a Buckingham-palota és a Windsorban található kastély környékét elárasztották virágokkal, rajzokkal és üzenetekkel az emberek. A legmeghatóbb üzenetek a legkisebb gyerekek akasztották fel a kerítésre. Szívszorító, egyben csodálatos is látni, hogyan búcsúznak a 99 évesen elhunyt hercegtől a 6-7 éves lurkók:
Károly herceg és Kamilla megemlékezése
Fülöp herceg legidősebb fia a temetés előtt két nappal, feleségével együtt járta körbe azt a kertet, ahová az elmúlt héten a palota elé helyezett virágokat, kártyákat elhelyezték. Károly könnyes szemmel vette szemügyre a legkülönlegesebb üzeneteket, tárgyakat…
Egyenruha? Öltöny?
A hagyományok szerint Károly herceg, Vilmos herceg, Eduárd wessex-i gróf is egyenruhában venne részt a temetésen. Ám a Daily Mail értesülése szerint mindannyian öltönyben lesznek, mivel Harry herceg és András herceg nem viselhetik egyenruhájukat, emiatt pedig ismét feszültség alakult ki a családban. Azonban valamennyien viselni fogják a kitüntetéseiket is. Harry, bár évtizedes katonai múlttal rendelkezik, azért nem öltheti magára a díszegyenruháját, mert lemondott minden címéről, minden a hadseregben betöltött szerepéről. András herceg pedig azóta vonult vissza a feladatoktól, hogy kirobbant a Jeffrey Epstein-botrány.
Mi történt, mióta meghalt Fülöp herceg?
II. Erzsébet férje április 9-én reggel, békében hunyt el a Windsori-kastélyban. A korábbi görög király unokaöccse, alig volt 18 hónapos, amikor a királyi családnak, így neki is menekülnie kellett az országból. A görög-dán királyi herceg kezdetben Párizsban nevelkedett, majd az Egyesült Királyságban járt iskolában. A tengerészetnél ismerte meg az akkor 13 éves Erzsébet hercegnőt, akivel a háború alatt is leveleztek, végül pedig 1947. november 20-án fogadtak örök hűséget egymásnak.
Fülöp nemcsak feleséget választott, hanem új hazája is lett. Az egykori görög herceg áttért az anglikán egyházra, megváltoztatta nevét, és az esküvő után edinburgh-i herceg lett. 73 közös év. 4 gyermek. 8 unoka. 10 dédunoka. 992 jótékonysági szervezet. Számokban ez lenne Fülöp herceg élete, aki 2017-ben vonult nyugdíjba, mert nem szeretett volna a kamerák előtt megöregedni. Egyre romlott az egészségi állapota, és idén márciusban szívműtétet hajtottak végre rajta. Bár orvosai kérlelték, ő nem maradt a szükségesnél tovább a kórházban, otthon szeretett volna, békében elaludni, miközben szeretett felesége a kezét fogja, s így is lett.
Halála után sztárok, politikus búcsúztak el tőle. Fülöp herceg nem akart nagyszabású temetést, állami szertartásra sem vágyott, inkább egy katonai, szűkkörű szertartást tervezett meg magának, melyet halála utána kormány is jóváhagyott. Ráadásul a koronavírus-járvány miatt a briteknél maximum 30 ember lehet jelen a temetéseken, a törvény alól pedig a királyi család sem kért “felmentést”.
A családtagok közül először Károly herceg szólalt meg, majd sorban Fülöp és Erzsébet többi gyermeke. A legifjabb Eduárd wessex-i gróf és felesége Zsófia pedig a gyászoló udvartartással és az emberekkel találkozott. Az unokák közül először a trónöröklési sorban második Vilmos adott ki egy megható nyilatkozatot, majd a temetésre Amerikából hazarepülő Harry herceg is megszólalt.