Út a babáig Babám van

Anyai trükkök az altatáshoz

Az elalváshoz mindent bevetnek a szülők, ugyanis az éjszak állandóan síró babánál nincs rosszabb. Természetesen érdemes annak utánajárni először, hogy nincs-e valami baja a kicsinek. Ha egészséges, akkor be kell vetni az anyatrükkök arzenálját!

Sok friss levegő, nagy séták, én először ezzel kezdeném kifárasztani a sírós gyerekemet, hogy éjszaka aludjon. Ha ez nem elég és még mindig sír, akkor elgondolkodnék, hogy elég és megfelelő minőségű tápanyagot kapott-e. Ha ez is rendben van, jóllakott a baba, akkor jöhet a maratoni fürdetés…

Berci fiam rossz alvó volt, és egy aromás fürdetővel jó hosszasan lubickoltunk esténként, gyakorlatilag egészen addig, míg csak tudtam tartani a gyereket. Ő kifejezetten szeretett fürdeni, így ez nem volt probléma, boldogan pancsikolt, nagyokat nevetett, és tényleg jobban elaludt fáradtan.

Ha a maratoni fürdetés sem jön be, akkor a legegyszerűbb betenni a kicsit a szülők mellé az ágyba, mert az anyuka közelsége és a testmeleg gyakran megnyugtatja a síró csecsemőt. Ha valakinek ez a módszer sem tetszik, akkor jönnek a fárasztóbb megoldások, mint például az éjszakai séta.

„Annyit ringattam, mászkáltam a fiammal éjszakánként, hogy teljesen kimerültem, de így sem akart aludni, csak addig volt csend, amíg mozgásban voltunk, és azonnal visítani kezdett, amikor lefektettem az ágyába. Hajnaltájt már sírtam, és sokszor átadtam az apjának, mert annyira elfáradtam. Még az is előfordult, hogy felöltöztettük őt, és elmentünk autókázni, a kocsiban ugyanis mindig azonnal elaludt. Sajnos, amint hazaértünk, ismét rázendített, szóval hosszú időre nem oldódott meg a probléma. Volt olyan, hogy felöltöztettem, és kiraktam aludni az erkélyre, ott ugyanis rendszerint csend volt, de akkor meg idegeskedtem, hogy mi van a gyerekkel, meg milyen anya az, aki kint hagyja a gyereket éjszakára. Kipróbáltunk mindent, ő pedig sírt, kitartóan, csak éppen alvás nem volt. A legjobban a lógatás jött be, amikor a hóna alatt megfogtuk úgy, hogy a teste lógott, ilyenkor azonnal csend lett, imádta. Szóval tényleg bedobtunk minden trükköt! Aztán végre 5 hónaposan végigaludta az éjszakákat, és ez a kérdés megoldódott, szerencsére. Nem tudom meddig bírtam volna még mellette virrasztani!”

alvás, baba, gyerek, anya

Ne legyél dühös magadra, ha nem alszik a kicsi! (fotó: Thinkstock)

Azt nyilván még a legtapasztalatlanabb anyuka is tudja, hogy kakis pelenkában nem alszanak a gyerekek, és nem is szabad, mert kicsípi a popsiját, tehát érdemes körbeszaglászni, vajon nem ez-e az oka a sírásnak…

Mi mindig ringattuk, akkor aludt el a kislányunk. Elég vicces volt, ahogyan a lakásban tologattam körbe-körbe éjnek évadján. De legalább csend volt, ennek örültem, közben pedig arra gondoltam, vajon meddig tart még ez az éjszakai túrázás a lakásban. Volt olyan, hogy a hordozójának a fogóját felerősítettem egy partvisnyélre, és úgy lökdöstem, mellette ülve, így legalább nem kellett sétálnom, és kicsit bóbiskolhattam. Nagyon örülök, hogy ezek az idők elmúltak, nem hiányzik a cirkusz, még akkor sem, ha egyébként nagyon édes, mosolygós baba volt – nappal. Éjszaka meg egy bőgőmasina…

Egy biztos, kísérletezz nyugodtan, próbálj ki mindent, mert a kicsik még nem tudják elmondani, mit szeretnének! A legtöbb kisbaba előbb-utóbb megszokja a napirendet, és minél nagyobb, annál inkább elfárad napközben, és jobban alszik – ez a jó hír. És persze vannak olyan gyerekek is, akik nem sírnak, hanem szépen végigalusszák az éjszakát. Vannak azonban olyan gyerekek is, akik tényleg rossz alvók, vagy az éjszakai virrasztás hátterében valamilyen alvászavar áll. Ilyenkor érdemes ezzel komolyabban foglalkozni, hiszen létezik az éjszakai hiszti is például, ami már nagyobbaknál fordulhat csak elő, és még sok más alvászavar is…

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top