A negyvenegy éves Szultan al-Nejadi – az arab országokból származó első olyan űrhajós, aki hat hónapot tölt az ISS-en – csütörtökön beszélt erről. Nejadi február 26-án indul a világűrbe egy SpaceX űrhajó fedélzetén. Az Egyesült Arab Emírségek néhány éve vesz részt az űrprogramban, 2019-ben egy másik űrhajóst, Hazza al-Manszúrit küldte nyolcnapos küldetésre az ISS-re.
Szultan al-Nejadit féléves tartózkodásának ideje alatt lesz a muszlimok szent hónapja, a ramadán is, amikor napkeltétől napnyugtáig böjtölnek.
Ennek a szabálynak a betartása az ISS-en, amely 90 perc alatt fordul meg a Föld körül, valódi kihívás – magyarázta csütörtökön az űrhajós Dubajban tartott sajtótájékoztatóján.
Napi átlagos 16 napkeltével és napnyugtával mikor kell megtörni a böjtöt?
– kérdezte az űrhajós, aki azért hozzátette, hogy a Nemzetközi Űrállomáson a greenwichi középidőt használják. Míg szerdán az egyesült államokbeli Houstonban azt mondta, hogy nem ragaszkodik a böjt betartásához a küldetése alatt, ezúttal viszont kijelentette, hogy „a böjtölés szándékával készül a szent hónapra”. Nejadi húsz évig szolgált a hadseregben, majd elektronikai és távközlési mérnöki tanulmányokat végzett Nagy-Britanniában. Az ausztráliai Griffith egyetemen doktori disszertációját az adatszivárgások megakadályozására alkalmas technológiákról írta. A négyezer jelölt közül kiválasztott űrhajós közölte, hogy a mikrogravitációnak az emberi testre gyakorolt hatását kívánja tanulmányozni a jövőbeli Mars-missziókkal összefüggésben. Nejadi Stephen Bowen és Warren Hoburg amerikai és Andrej Fegyajev orosz űrhajósokkal közösen utazik az ISS-re.
Tavaly mi is ramadán idején jártunk Dubajban, megnéztük, hogyan ünneplik ott a szent ünnepet.
(MTI)