
Pest megye északi részén, Göd, Vác és Sződ szomszédságában található az ország egyik legbájosabb Duna-parti települése, Sződliget, ami nyáron kimondottan kellemes célállomás lehet azoknak, akik nem vágynak tömegekre, zsúfolt strandokra, hangzavarra, ellenben szeretnek elveszni a festői panorámában, nincs ellenükre az erdő, az oxigéndús levegő, a kerékpározás, a hajózás vagy épp a túrázás.

Fotó: Neményi Márton
Sződliget mindössze hetvenéves település, amelyet kiváló elhelyezkedésének köszönhetően sok évvel ezelőtt még a pesti polgárság fedezett fel magának. Eleinte hétvégi nyaralókat, villákat építettek maguknak, majd egyre többen döntöttek a vidéki élet mellett, és tették át ide székhelyüket. Nevét a magyar személynévből és a mellette elterülő ligetes erdőről kapta. A második világháború a község életét is átírta, itt alakították ki például azt a munkaszolgálatos tábort, ahova 1944-ben Radnóti Miklós is bevonult, és ahonnan később a szerbiai bori táborba került. A háború után szövetkezetek, gyárak alakultak a község területén.

Fotó: Neményi Márton
Mára a körülbelül ötezres lélekszámú községet tipikus agglomerációs településként tartják számon: rengetegen járnak be innen autóval, busszal, vonattal Budapestre dolgozni, hogy este, munkaidő után ide térjenek haza. Hogy megéri-e Sződliget ezt a fáradságos távolságot, az nem lehet kérdés, hiszen nem mindennapi érzés egy olyan vidéki községbe hazatérni, amely nemcsak egy természeti csoda, de csupa kedves, közvetlen, barátságos ember lakja, akiket gond nélkül leszólíthatunk, ha épp útbaigazításra lenne szükségünk.

Fotó: Neményi Márton
Sződliget a Dunakanyar egyik legszebb települése, amelynek partvidéke javarészt természetvédelmi terület, a Duna–Ipoly Nemzeti Park része, és komplett biológiaórákat lehetne itt tartani. Izgalmas fajokra, évszázados fákra, ártéri erdőkre, nádasokra, patakpartra, felbecsülhetetlen értékű növényekre bukkanunk itt, amelyek eszmei értéke sok tízezerre rúg. Csak kevesen tudják, de Sződliget rovartanilag is kivételes vidék: itt, alig pár száz négyzetméteren fordul csak elő a különösen veszélyeztetett lepkefaj, a fóti boglárka, amelyről ma már tudják, hogy csakis egy itt fellelhető növényre petézik. De nemcsak fóti boglárka él Sződligeten, van itt kardos lepke, fecskefarkú lepke, nagy tűzlepke és magyar futrinka is, melynek eszmei értéke százezer forint.

Fotó: Czvitkovits Judit
Bár a tábla tiltja, a sekély partszakaszon sok két- és négylábú gázol a vízbe, hogy a tikkasztó kánikulában egy kis hűsre leljen.

Fotó: Neményi Márton
Sződligeten nemcsak strandolni érdemes, kiváló túra- és kerékpárútvonalak várják, hogy felfedezzék őket, de lehet evezni, pecázni, hajózni, sőt házasodni is, sokan ugyanis a sződligeti Duna partot választják a nagy nap helyszínéül.

Fotó: Neményi Márton
Nem mindennapi élmény a Dunakanyar mentén kerékpározni, és ha szeretnénk látni a Duna kanyargó részét, nagyszerű útvonal lehet a Sződliget és Zebegény közötti szakasz, ahol nemcsak a nyugalmat találhatjuk meg, de megpihenhetünk például számos játszótéren és vendéglátóhelyen is. Fás-ligetes környezet, kellemes sétányok, kiépített kerékpárút és gyönyörű vízparti szakaszok várnak a lelkes túrázókra.

Fotó: Neményi Márton
Aki a vízpart helyett az erdőben keresné a lehűlést, induljon el a messze földön híres sződligeti horgásztó irányába, az ugyanis egy illatos erdő kellős közepén bújik meg. Bár a horgásztó területére a belépés tilos, a kapun át bárki meglesheti azt a mesebeli helyszínt, amely már többször is felbukkant a National Geographic magazinban.

Fotó: Czvitkovits Judit

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Czvitkovits Judit

Fotó: Czvitkovits Judit

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton
Cikkünk eredetileg 2018-ban jelent meg. Azért közöltük újra, mert a koronavírus-járvány miatt idén érdemes belföldön utazni, és mutatni akartunk egy helyet, ahol jóval olcsóbb lehet a nyaralás, mint a Balatonnál vagy a Tisza-tó mellett. A nyár folyamán még több hasonló írást közlünk.