Mit miért eszünk karácsonykor?

Vénusz | 2012. November 23.
A karácsony a szeretet ünnepe, ilyenkor összegyűlik a család apraja-nagyja, hogy meghitt hangulatban együtt töltse a szentestét. A karácsonyfa alatt ajándékok gyülekeznek, a szépen megterített ünnepi asztalon pedig finomabbnál finomabb ételek illatoznak. A háziasszonyok a szentesti menüt általában a hagyományoknak megfelelően állítják össze, melyek az évszázadok során sokat változtak, de vannak olyan alapvető ételek, mint például a hal, vagy a bejgli, melyek ma sem hiányozhatnak az ünnepi asztalról. De miért is van ez így?

A karácsonykor fogyasztott ételek nagyrészt a népi étkezési szokásokból maradtak ránk, melyeknek mágikus erőt tulajdonítottak. A fokhagyma az egészséget, a méz az élet édességét jelképezte. Ilyenkor előnyben részesítették a bőséget szimbolizáló ételeket, mint a bab, a lencse, a mák, a dió vagy számos apró pikkelye miatt a hal, melyek mind jó termést ígértek a következő esztendőre. Ezen kívül a gyorsmozgású, szaporán úszkáló halnak más jelentést is tulajdonítottak, méghozzá, hogy az új esztendőben hozzá hasonló haladásra serkenti az asztalnál ülőket. Ennek megfelelően számos családnál a mai napig halászlé, halleves, rántott hal vagy töltött káposzta kerül az asztalra szenteste, és nem hiányozhat a diós bejgli vagy a mákos kalács sem. A pulyka sokáig nem volt a magyar karácsonyi menü része, az angolszász kultúra hatására terjedt el nálunk.

A család szerepét már őseink is nagy becsben tartották, karácsonykor pedig még nagyobb figyelmet fordítottak szeretteikre. Az ünnepi kalács és az alma első falatjait szétosztották egymás között, mely a család összetartását szimbolizálta. A Vénusz fontosnak tartja az alapvető családi értékek és hagyományok megőrzését. Utóbbiak természetesen idővel némileg változnak. Ez főleg az ételek tekintetében igaz, melyek lassan a kor ízlésvilágához idomulnak. A fokhagymás Vénusz margarinnal töltött rántott haltekercs is ezt jelképezi, mely tökéletesen ötvözi a tradíciót a mai konyhával. Próbálja ki, akár a karácsonyi ünnepek alkalmával.

Fokhagymás Vénusz margarinnal töltött rántott haltekercs

Hozzávalók:

  • 5 evőkanál liszt
  • ízesítéshez só
  • 2-3 db tojás
  • 4 gerezd fokhagyma
  • bőven Vénusz étolaj olaj
  • fél csokor petrezselyem
  • 10 dkg Vénusz sütőkocka margarin
  • 7 evőkanál zsemlemorzsa
  • 60 dkg szálka és bőr nélküli (afrikai harcsa, harcsa, fogas, tengeri hal) halfilé
Kategóriavacsora
Elkészítési idő30 perc
Nehézségi szintközepes

Elkészítés

Elkészítés: A halat kissé leöblítjük, leszárítjuk, vágódeszkára fektetjük, majd 4 egyforma szeletre vágjuk. Ahol vastagabb, lapjában bevágjuk és kihajtjuk, enyhén kiklopfoljuk. Akkor jó, ha egyforma vastagságú, téglalap alakú szeletek lesznek belőle. Besózva félrerakjuk. A margarint kis fakanállal kikeverjük, enyhén megsózzuk, a zúzott fokhagymával és a finomra vágott petrezselyemmel fűszerezzük. A halra kenjük, amit ezután föltekerünk. Végeit fogvájóval rögzítjük, nehogy a tölteléke kifolyjon. Ezután a lisztbe, a felvert tojásba és zsemlemorzsába forgatva bundázzuk, de az utolsó kettőben újra meghempergethetjük, mert a dupla bunda segít, hogy a margarin ne folyjon ki belőle. Közepesen forró, bő olajban 7-8 perc alatt megsütjük, majd papírtörlőre szedve a felesleges olajat leitatjuk róla.

Vénusz tipp: tejszínes kapormártással körülöntve kínáljuk.

További információk!

Exit mobile version