Munkahelyi ajándékozás – mire figyeljünk?

nlc | 2006. November 27.
Mit, mennyiért és hogyan ajándékozzunk a kollégáknak? Gyakran okoz fejtörést egy - egy kollektív ünneplésnél. Fehérnemû, parfüm, tiltólista, no de akkor mit?! Lássuk hát a munkahelyi ajándékozás illemszabályait.

Az ideológiai tartalmú központi munkahelyi ünnepségek elmúltával ma már természetesnek vesszük, hogy az ajándékozás olyan kedveskedés, amely opcionális, és a megajándékozott személyének szól. De mit kell szem előtt tartani, ha úgy döntünk, hogy meglepjük munkatársainkat – névnapra születésnapra vagy esetleg karácsonyra?





• Először is, ne vegyünk olyan ajándékot, ami amúgy is szükséges vagy hasznos, hanem csak olyat, ami a megajándékozottnak örömet okoz.

• Könyvet, CD-t, DVD-t csak akkor vásároljunk, ha ismerjük az illető ízlését, vagyis tudjuk, hogy milyen írókat, költőket vagy zenekarokat kedvel. Így aztán biztosak lehetünk abban, hogy az általunk vásárolt ajándékot használni fogja…

• Lehetőleg kerüljük a ’beszédes üzenet’ jellegű meglepetéseket, pl. ha tudjuk, hogy munkatársunk üzleti levelezése hemzseg a helyesírási hibáktól, akkor ne egy helyesírási szótárt válasszunk. 

• Tabu ajándék közé tartozik az ékszer és a ruhanemű – kivéve a sál vagy a nyakkendő –, e tiltást abból a gondolattársításból eredeztetve, hogy „aki öltöztet, az vetkőztet is”.

• A jó ajándék mindig személyre szabott, nem kerül az íróasztalfiók mélyére, és a megajándékozottat a munkahelyi csapatra emlékezteti. Tegyük hozzá: az sem igazán előnyös, ha férfi kollégáinknak munkahelyi ajándékozás alkalmával mintás boxeralsót vagy céges logóval ellátott töltőtollat ajándékozunk.

A munkahelyi ajándékoknak is megvan a maguk trendje. Öt évig tartott például a fémflaskák divatja, ami tipikusan nem íróasztalon tartott tárgy. De volt olyan év is, amikor mindenki bejglit vagy kuglófot ajándékozott díszdobozban, esetleg borszettet.  Idén ezekre az ötletekre már csak lesajnáló fintor a marketingesek válasza. Mostanában a kisebb ajándékoknál a fém könyvjelző a divat, a megajándékozott monogramjával, a komoly ajándékok közül pedig igen felkapottak a nagyon drága tollak.

A születésnapot akkor érdemes ünnepelni, ha azt az ünnepelt is akarja. A névnapra ez nem igaz. Tehát az ünnepelt névnapi megajándékozását meglepetésnek is szánhatjuk. Ami az ajándékok nagyságát illeti, egyértelmű, hogy nem illik nagy értékű ajándékokat adni. A cégeknél általában az a szokás, hogy a munkatársak összeadják a pénzt az ajándékra, és abból vesznek valami kisebb, de személyesebb ajándékot.
Exit mobile version