Brazília |
Dél-Amerikában a karácsony nagyon fontos ünnep. Mindent színes, világító füzérekkel díszítenek: üzleteket, házakat, mangófákat, vagy éppen a pálmát a kertben. Hogy vásárlásra buzdítsák az embereket, a honatyák különböző kedvezményekkel kedveskednek nekik. Karácsony idején például az autók ingyen parkolhatnak bárhol.
Mikulás helyett Noël Papa hozza az ajándékokat szentestén. Persze kicsit lengébben öltözve, mint a mi Miklósunk, ugyanis Brazíliában ekkor kezdődik a legmelegebb nyár. Noël nem rénszarvas húzta szánnal közlekedik, hanem trambulin segítségével vagy létrán keresztül juttatja a házba az ajándékokat.
Hollandia |
Hollandiában már Mikulás napján megtörténik a nagy ajándékozás. A gyerekek otthonuk ajtaja előtt találják a meglepetéseket. Ezzel a szokással Hollandia az egyetlen keresztény ország, ahol a család szempontjából ez a nap fontosabb, mint a szenteste. Sinter Klass a Télapó holland neve, és ő sem az erdőből vagy az égből érkezik, hanem hajóval, egyenesen Spanyolországból. A hagyomány hátterében az áll, hogy Szent Miklós a tengerészek védőszentje is. Sinter Klass behajózását még a tévé is közvetíti.
Románia |
December 5-én a román gyerekek is megkapják az első, kisebb ajándékokat a Télapótól. Az igazi ajándékokat azonban csak december 25-én reggel bonthatják ki, a közös családi reggelin. Ilyenkor töltött tojást és sok kalácsot esznek. Tradicionális karácsonyi süteményük a diós vagy mákos cozonac.
Kell is ilyenkor a bőséges reggeli, hiszen Ádám–Éva napján szigorúan böjtölnek Romániában. Egészen addig, amíg az égen az első csillagok meg nem jelennek. Ezután disznóhúst esznek és meggylikőrt isznak.
A románoknak nagyon fontos a közös éneklés, de nem csak a templomban. Karácsony idején a gyerekek a házakat járják. Táskával a vállukon, bottal a kezükben és gyapjúsapkával a fejükön énekelnek, karácsonyi verseket szavalnak, és mindenkinek kívánnak valami jót az új esztendőre. Cserébe pénzt és süteményt kapnak.
Amerikai Egyesült Államok |
Amerikában mindenütt égősorok, kivilágított házak, üzletek jelzik az ünnep közeledtét. A díszítés már igen korán, október végén elkezdődik. A szabadságok és a szünetek hálaadás napján kezdődnek, november végén.
Karácsony napján a gyerekek felakasztják zoknijaikat a kandallóra vagy egy lépcső korlátjára. Santa Claus éjjel érkezik egy hatalmas, ajándékokkal megrakott szánon, amelyet nyolc rénszarvas húz. A kéményen keresztül ereszkedik le minden házba, hogy megtömje a gyerkőcök zoknijait ajándékkal.
Belgium |
A belga családok már advent második vagy harmadik vasárnapján feldíszítik a karácsonyfát. A karácsonyban itt is a Mikulás a legfontosabb (legfőképpen az ország flamand részein). A neve itt is Siner Klaas, és már december 4-én körbelovagol az egész országban, hogy felkutassa a legjobb és legrosszabb gyerekeket. Két nappal később visszatér, hogy kiossza az ajándékokat.
A belgák december 25-én ünnepelnek, náluk a 26-a már nem ünnepnap. A karácsonyi menü nagyon franciás, általában töltött pulykát esznek ilyenkor. Belgiumban karácsonyra külön ünnepi sörfajtákat is készítenek.
Japán |
A japán lakosság 1,5 százaléka keresztény, így nem is nagyon ünnepelnek karácsonykor, a december 24. normális munkanap Japánban. Ennek ellenére egyre több Télapó jut el a japán háztartásokba. Leginkább a fiatalabb családok ajándékozzák meg gyermekeiket, és kedveskednek nekik ünnepi vacsorával és süteménnyel. A fiatal párok szenteste szépen felöltöznek, és vacsorázni mennek.
Japánban a mi szilveszterünk a legfontosabb ünnep. Náluk a december 31-e olyan, mint nálunk a szenteste, ilyenkor év végi ajándékokkal kedveskednek egymásnak. Este minden család meglátogat egy buddhista templomot.
Karácsony.lap.hu »
Mikulás.lap.hu »