(Iskolai rendszerű képzésre.)
amely létrejött egyrészről a ………………………………… (………………………….), mint munkáltató,
másrészről ……………………………………………………… (lakcím: …………………, születési hely, idő: ……………………….., anyja neve: ………………………), mint munkavállaló között, az alábbi feltételek szerint:
1. A munkáltató és a munkavállaló megállapodnak abban, hogy a munkáltató támogatja a munkavállaló …………………………………………………………………..(tanintézet) …………………. (karán/szakán) …………………………. (esti, levelező tagozat) ……. év …………….. hónap … napján megkezdetett, ………………. éves tanulmányainak elvégzését a jelen szerződésben foglaltak szerint.
Erre tekintettel a munkáltató kötelezettséget vállal arra, hogy a tanulmányok folytatása alatt a munkavállaló számára az alábbi támogatásokat biztosítja:
– a képzési költséget átvállalja,
– ………………………………………………………………………………………………..
(Az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállaló részére a munkáltató köteles a tanulmányok folytatásához szükséges szabadidőt biztosítani, vizsgánként legalább négy munkanapot, a diplomamunka elkészítéséhez tíz munkanapot.)
A munkavállaló pedig kötelezettséget vállal arra, hogy tanulmányi-, és vizsgakötelezettségének mindenkor a legjobb tudása szerint és időben eleget tesz, valamint a fenti képzésben szerezhető képesítést legkésőbb ……… év ……………. hó …….. napjáig megszerzi.
2. A munkavállaló kötelezettséget vállal arra, hogy a képzettség, illetve oklevél megszerzése után ….. évig (maximum öt évig) a munkáltatóval munkaviszonyát fenntartja. A munkáltató kötelezettséget vállal arra, hogy a jelen pontban meghatározott időtartamon át a munkavállaló munkaviszonyát fenntartja.
A felek rögzítik, hogy a munkáltatónál kötelezően eltöltendő idő tartamába nem számítanak bele a munkaviszony szünetelésének azon esetei, amelyekre a munkavállalót szabadság sem illeti meg.
3. A felek megállapodnak abban, hogy a munkavállaló részéről szerződésszegésnek minősül, ha a képzettséget nem szerzi meg legkésőbb az 1. pontban rögzített határidőig, tanulmányait a képzési idő letelte előtt befejezi vagy az intézmény elbocsátja, illetve a 2. pontban meghatározott időtartamot nem tölti el munkaviszonyban a munkáltatónál.
A munkavállaló szerződésszegése esetén a munkáltató mentesül a szerződésben vállalt kötelezettségei további teljesítése alól, és a munkavállaló köteles a számára nyújtott támogatást visszafizetni. Amennyiben a szerződésszegésre a képzettség megszerzését követően kerül sor, a munkavállaló megtérítési kötelezettsége a képzettség megszerzését követően a munkáltatónál jogviszonyban töltött idő arányában áll fenn.
Nem minősül a munkavállaló részéről szerződésszegésnek, ha a 2. pontban rögzített időtartam alatt a munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató magatartása miatt, jogszerűen alkalmazott rendkívüli felmondással kénytelen megszüntetni.
4. A munkáltató részéről szerződésszegésnek minősül, ha a támogatást nem biztosítja, illetve a munkavállaló munkaviszonyát a 2. pontban szabályozott időtartam alatt megszünteti.
Nem minősül szerződésszegésnek a munkáltató részéről, ha a munkaviszonyt a munkavállaló egészségügyi alkalmatlanságának kivételével a munkavállaló képességeire vagy a munkavégzésével összefüggő magatartására hivatkozással rendes felmondással vagy rendkívüli felmondással szünteti meg jogszerűen.
A munkáltatói szerződésszegés esetén a munkavállaló mentesül a szerződésben vállalt kötelezettségei alól és követelheti kárának megtérítését.
5. Jelen megállapodás közös megegyezéssel történő megszüntetése esetére ha a felek a munkaviszony megszüntetéséről szóló megállapodásban másként nem állapodnak meg a munkavállaló szerződésszegésének jogkövetkezményeit kell alkalmazni.
6. Szerződő felek a szerződésből eredő esetleges jogviták eldöntésére kikötik a ……………………………………………………………………… Bíróság hatáskörét.
7. A jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Munka Törvénykönyve rendelkezései az irányadók.
Kelt: ……………………,
… év ……………………… hó ……. nap
…………………………………………….. …………………………………………..
munkáltató munkavállaló