Sokszor véletlenül kezdődik a kukucskálás. A mama lehajolt a kiságy mellé és felemelkedve egymásra pillantottak a babával. Összehajtogatta a fürdőlepedőt és hirtelen felbukkant mögüle. Van, hogy elbújni sem szükséges ahhoz, hogy a baba nevessen, ha rápillantunk.
Türelmetlenül várják, hogy megtaláljuk őket
Kezdetben persze a szülők a játék aktív résztvevői, a baba csak néz nagy szemekkel, ha eltűnt a mama, és boldog mosollyal nyugtázza megjelenését. A kis kúszó-mászó aztán már az ajtó mögött eltűnő mama nyomába ered. Benéz az ágy alá, ha begurult a labda.
A bújócska ekkor még helyhez kötöttebb játék: nem kell elmennünk ahhoz, hogy elbújjunk előle, elegendő, ha egy kendővel vagy újsággal betakarjuk arcunkat. A baba újra meg újra elkomorult képpel néz utánunk és kitörő örömmel fogadja felbukkanásunkat. Hasonlóan azt hiszi, hogy “elbújt” előlünk, ha ő nem lát minket. Fejére húzza a takaróját vagy szemére a sapkáját és közli: eltűnt, hol?
Később egyre ötletesebb lesz, hova bújjon. Először persze mindig ugyanarra a helyre bújik, és nem érti, hogy minden testrészét el kell takarnia. Amikor bebújik az ajtó mögé, arccal a fal felé fordul, hogy ne lásson ki. Csak fokozatosan érti meg, hogy ő láthat ugyan minket, ha számunkra láthatatlan helyen van. Nem is bírja ki sokáig rejtekhelyén csöndben és mozdulatlanul. Neki az a fontos, hogy megtaláljuk és örvendezhessen. Még ha látjuk is, tegyünk néhány kört a szobában, keressük fennhangon: hová is lehetett? Nézzünk be tévedésből egy-két búvóhelyre, és szóljunk aggodalmas hangon, mintha már izgulnánk eltűnése miatt.
Kuckóba bújnak a felnőttek elől
A bújócskának újabb variációja, ha a kisgyerek a takaró alá bújik, vagy párnákból, székekből kis kuckót torlaszol el magának. Ezt a játékot különösen kettesben élvezik. Már magabiztosan próbálgatják, hogyan boldogulnak szülők nélkül. Babákkal, képeskönyvekkel berendezik kuckójukat, ahova a felnőttek csak vendégségbe jöhetnek.
A bújócska egyre kalandosabbá válik
Hengerítsünk össze egy szivacsmatracot és kukucskáljunk be az alagút egyik végén. Ugyanezt megtehetjük egy nagy kartondobozzal is. A kicsik szeretnek bemászni, bebújni az ilyen titokzatos, sötét helyekre. Akármit is találunk ki, mindig figyeljünk a kicsi jelzéseire. Arckifejezése egyértelműen elárulja, hogy élvezi-e az izgalmas játékot vagy komolyan fél. Soha ne kényszerítsünk rá olyasmit, amiben nem leli örömét.