Gyógyszer is lehet
A gyümölcsök nagyon sok hasznos anyagot tartalmaznak: a vitaminok, a szerves savak, a lassan bomló és az emészthetetlen szénhidrátok mind fontos szerepet játszanak szervezetünk működésében. Ezeknek az anyagoknak a különböző aránya teszi az egyes gyümölcsöket hatékony „gyógynövénnyé”.
A hasmenés gyógyítója a reszelt alma. Magas pektintartalma segítségével védőréteget képez a beteg (irritált) bélfalon, ami nagyban elősegíti a gyógyulást. Vízkötő képessége miatt nagyon jól fogja a székletet. Általában ugyanígy hat a banán, de vannak olyan gyerekek, akik érzékenyek a benne lévő hormonszerű vegyületre (szerotonin), ezért náluk hasmenést okoz.
A székrekedés hatékony gyógyítója a szilva, a csipkebogyó (lekvár
Elterjedt tévhit, hogy gyümölcsevés után nem szabad vizet, tejet inni. Ennek szerencsére semmi alapja, akinek jólesik, ihat!
(Szaktanácsadó: Kis Erika dietetikus, Budai Gyermekkórház)
Gyümölcsök toplistája
– Legnagyobb energiatartalma a banánnak van, a hazai gyümölcsök közül a szőlő érdemli ki ezt a címet.
– Legmagasabb víztartalmú gyümölcsünk a görögdinnye.
– C-vitaminban a citrusfélék vezetnek. Hazai gyümölcseink közül az egres, a szamóca és a sárgadinnye kap jó helyezést.
– Kalciumtartalomban a ribiszkével nehéz felvenni a versenyt, káliumból a szilvában van a legtöbb.
– Vastartalomban a citrusfélék mellett a meggy és a málna jeleskedik.
– A legnagyobb karotintartalma a sárgahúsú dinnyének van.
– Élelmi rostban a szilva a leggazdagabb.
Kertből, piacról, bioboltból?
(Szaktanácsadó: Dr. Sohár Pálné, Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet)
Bio? Nem bio?
A biogyümölcsöt nem arról lehet felismerni, hogy kukacos. Férges almát egyszerű elhanyagolással is „elő lehet állítani”, nem kell hozzá különleges erőfeszítéseket tenni. A biotermelők ma már teljesen egészséges gyümölcsökkel lépnek piacra, ezt a terméket kisebb termésátlaggal és nagyobb költségekkel tudják létrehozni. Ez az oka, hogy a biogyümölcs drágább az átlagnál. Biotermesztést (ökológiai termesztést) olyan területen lehet megkezdeni, ahol két éve nem használtak vegyi anyagot. A gazdálkodás során a műtrágyák és a mesterséges permetezőszerek helyett szerves trágyát (többnyire növényi eredetű zöldtrágyát) és saját főzésű gyógynövénykivonatokat használnak.
Ökotermék (biotermék) az a növényi vagy állati eredetű élelmiszer, amelyet az ökológiai gazdálkodás szabályainak megfelelően állítottak elő, tehát utólagos vizsgálatokkal semmit sem lehet biotermékké minősíteni. Az ökológiai gazdálkodást Magyarországon az EU 2092/91 rendelete, valamint a Magyar Kormány 140/1999 és az FVM-KöM 2/2000-es közös miniszteri rendelete szabályozza.
A bioboltok csak olyan termelőktől fogadnak árut, akik hivatalosan tudják igazolni, hogy ökológiai termesztést folytatnak.
www.ebio.hu/oeko.html
Tárolás egyszerűen
Ma már különböző tartósítási eljárásokat alkalmazhatunk, akár otthonunkban is. A gyümölcsök romlását két dolog okozhatja: egyrészt a gyümölcs vízvesztése (fonnyadás), másrészt a rajta megtelepedett mikrobák (gombák, baktériumok) elszaporodása. A fonnyadás ellen egy dolgot tehetünk: magas páratartalmú, hűvös helyen tároljuk a gyümölcsöket. Kis adagot a hűtőszekrényben is eltehetünk, nagyobb
Fagyasztással is jól járunk
Ma már szinte minden háztartásban van hűtőláda. Gyorsfagyasztással almát, körtét is lehet tartósítani, de inkább olyan gyümölcsökkel érdemes foglalkozni, amelyek nyáron érnek, és csak rövid ideig állnak el. Feldolgozás előtt minden gyümölcsöt alaposan meg kell mosni, majd – a fajtától függően – magozni, tisztítani. Több gyümölcs alkalmas arra, hogy gyümölcskrém formájában tegyük el, ilyen a szamóca, a málna, az őszibarack, a kajszibarack és a meggy. Ezeket tisztítás után turmixoljuk, majd cukor hozzáadásával vagy anélkül fagyasztjuk le. A legkisebb vitaminveszteség tizennyolc fokos tárolás mellett érhető el. A fagyasztott gyümölcsök nyolc hónapig is elállnak. A felengedés mindig lassan, szobahőmérsékleten történjen (ez öt-hat órába is telhet). Így tartja meg a gyümölcs legjobban az állagát.
Ha rááldozunk néhány órát, utólag azok a babák is részesülhetnek a nyár ajándékaiból, akik a gyümölcsérés idején még csak anyatejet kaptak.
Sződy Judit
Fotó: Fakanál archívum