Ha a test ellenáll

Sződy Judit | 2003. December 01.
Nagyon sok oka lehet annak, hogy a baba várat magára. Szerencsére ma már a „meddõség” átmeneti állapotnak tekinthetõ, mivel a fogamzás akadályai többnyire elháríthatók.





A legújabb kutatások szerint a házaspárok közel tizennyolc százaléka vár hiába a gyermekáldásra. Ez a magas arány még a szakembereket is meglepte. Az adat fontos figyelmeztetés a fiatalok számára: vigyázni kell a termékenységre. Utólag már nem könnyű helyrehozni a bajt. Nem könnyű, de nem is lehetetlen. Ha a pár időben fordul orvoshoz, és megfelelően felkészült intézményt talál, nagy az esély a várandósság bekövetkezésére.
A szakemberek szerint negyvenéves kor felett már nagyon nehéz sikert elérni, a legjobb, ha néhány év sikertelen próbálkozás után elkezdik keresni az okokat. Annak az esélye, hogy egy nő az adott ciklusban teherbe essen, huszonnégy éves kortól csökken, harmincnégy éves kor után már csak tizenhárom százalék.


Mi szükséges a megtermékenyüléshez?
Ha teljesen leegyszerűsítjük a dolgot, akkor a válasz ennyi: egy érett petesejt és egy érett hímivarsejt, no és az, hogy ők ketten találkozzanak. Ám ennek számos akadálya lehet. Például az, hogy a férfi vagy a nő hibás hormonális működése miatt nem érnek meg az ivarsejtek. Az is nagyon fontos, hogy eljussanak a találkahelyre, tehát a női és a férfi nemi szervek egészségesek, átjárhatók legyenek. És végül, ha létrejött a megtermékenyülés, legyenek meg a megfelelő körülmények a további fejlődéshez. Ha fogamzásgátlás nélküli rendszeres szexuális élet mellett egy éven belül nem jön létre terhesség, meddőségről beszélünk. Ha előzőleg sem volt sikeres megtermékenyülés, akkor elsődleges meddőségként, ha már volt, másodlagos meddőségként kezeli az esetet az orvos. A nehézségeket ugyanolyan eséllyel okozhatja a női, mint a férfiszervezet hibás működése.

Sejtjeink
Az utóbbi évtizedekben a Föld bizonyos országaiban jelentősen csökkent a férfiak nemzőképessége. Ezt legtöbben a környezetszennyezésnek tulajdonítják, hiszen a jelenség főként a fejlett iparú országokban szembetűnő. Ha milliliterenként 20 millió spermium jelenik meg, ebből 35 százalék érett, ezek 50 százalékának jó a mozgáskészsége, akkor jó nemzőképességről beszélünk. Ha az értékek ez alatt vannak, csökken az esély a megtermékenyítésre. Gyakran előfordul, hogy a spermiumok számával nincs gond, de a rendelkezésre álló sejtek éretlenek. A férfi spermiumtermelő szövete nagyon érzékeny. Az érést megzavarja a kelleténél akár csak néhány fokkal magasabb hőmérséklet is. Ezt okozhatja az, hogy a herék még megszületés után sem szállnak le a herezacskóban, hanem a melegebb hasüregben vagy a lágyékban maradnak. Felnőttkorban a szoros, szűk nadrágok árthatnak az érési folyamatnak. A spermiumok mennyiségéről és minőségéről több, különböző időpontban végzett vizsgálat adhat csak értékelhető információt.
A petesejtek éretlen állapotban várakoznak sorukra a petefészekben. A serdülés időszakától minden hónapban érni kezd néhány, de csak egy éri el azt a fokot, hogy kiszabaduljon a tüszőből, és útnak induljon a petevezetéken át a méh irányába. Az érési folyamatot rettentően összetett hormonális rendszer szabályozza. Ennek minden szintjén adódhat probléma. Már igen kicsi eltérés is okozhat peteérési nehézséget.
Az agy hipotalamusz nevű területe termeli azt a hormont (GnRH), ami az egész folyamatot szabályozza. Előfordulhat, hogy GnRH-hiány okozza a meddőséget, de ezt nagyon nehéz kimutatni. A GnRH gyógyszer formájában pótolható. Ez a hormon alakítja az agyalapi mirigy működését. Az agyalapi mirigy hormonjai szabályozzák a női ciklust. Hormontermelését befolyásolhatja daganat, stressz, túlzott fogyókúra vagy éppen elhízás. Ha lehet, ilyenkor elsősorban az okok megszüntetésével (stresszmentes környezet, életmód-változtatás) próbálnak segíteni, de ha ez nem sikerül, a gyógyszeres hormonpótlás vezethet sikerhez.
A csökkent pajzsmirigyműködés is okozhat meddőséget. Ez az állapot nem rontja az ember közérzetét, semmilyen egyéb tünetet nem okoz, „csak” a megtermékenyülést gátolja. Egyszerű vérvizsgálattal és belgyógyászati kezeléssel megoldható ez a probléma.
Előfordul, hogy hiába van minden rendben a „felsőbb körökben”, a petefészek nem érzékeli az agyból, hormonális úton érkező üzeneteket. Nem érnek be teljesen a tüszők, vagy be sem indul az érésük. Ennek következtében ösztrogén sem termelődik, hiszen ez a hormon a tüszőkben keletkezik. Az is előfordul, hogy a ciklus második felében a tüszőből keletkező sárgatest nem termel elég progeszteront, ezért megrövidül a ciklus. A tüszőérés zavarát többnyire gyógyszeres kezeléssel szüntetik meg. Ennek egyik veszélye, hogy egyszerre több tüsző érik meg, így többszörös ikerterhesség következik be. A többes ikrek kihordása, megszülése mindig kockázatos.
A hormonális problémák többsége ciklusváltozást eredményez, ezt még házilag is ki lehet mutatni menstruációs naptár vezetésével, az ébredési hőmérséklet nyomon követésével.
A prolaktin nevű hormon túltermelődése nem változtatja meg a ciklust, mégis meddőséget okoz. A magas prolaktinszint biztosítja a tejtermelést, és egyúttal megakadályozza, hogy a szoptató anya idejekorán újra várandós legyen. Ez a probléma többnyire másodlagos meddőséget okoz, többféle gyógyszer is alkalmas a kezelésére.

Forgalmi akadályok
Előfordul, hogy a petesejtek és a hímivarsejtek találkozása elé gördül akadály. Gyulladás, fertőzés, hegesedés következtében összetapadhatnak a mellékherejáratok vagy a spermavezetékek. A spermautak elzáródását az esetek egy részében mikrosebészeti műtéttel meg lehet szűntetni. Ha ez nem sikerül, műtét útján lehet a hereszövetekből spermiumot nyerni, és mesterséges megtermékenyítést végezni.
A spermiumok útja a női szervezetben igen viszontagságos, de normális esetben néhány százan (a több millióból) mégis eljutnak a petesejtig, és közülük egy meg is termékenyíti. Ám előfordulhat, hogy a hímivarsejteknek a szokásosnál több nehézséget kell leküzdeniük. Egyes hüvelyfejlődési rendellenességek komoly akadályt képezhetnek, ezek szerencsére műtéti úton orvosolhatók. Előfordul, hogy a méhszájat védő méhnyaknyák áthatolhatatlanul sűrű, vagy a szokásosnál több immunagyagot tartalmaz, ami elpusztítja a spermiumokat. Ebben az esetben mesterséges megtermékenyítéssel lehet segíteni a gyerekre vágyó páron.
A meddőség legismertebb oka a petevezeték-elzáródás. Ez az állapot gyulladás vagy nyálkahártya-burjánzás következtében jön létre. Ha csak az egyik petevezeték záródott el, akkor létrejöhet terhesség, de kisebb eséllyel. Ha mindkettő összetapadt, természetes úton nem következhet be megtermékenyülés. Ha csak részleges az elzáródás, a hímivarsejtek elérnek a petesejtig, de jóval nagyobb embrió már nem jut el a méhig, így méhen kívüli terhesség jöhet létre. A petevezeték elzáródást vizsgálhatják kontrasztanyag befecskendezésével. A másik lehetőség az altatásban végzett, kis műtétnek számító hastükrözés. Ennek során a diagnózis felállítása mellett lehetőség van a probléma azonnali megszüntetésére. Ha nem oldható fel az elzáródás, a lombikbébiprogram segíthet.
A petevezeték-elzáródás egyik oka lehet az endometriózis, vagyis a méhnyálkahártya jóindulatú burjánzása. Méhnyálkahártya-darabkák jelennek meg a méh izomzatában, a petefészekben, a petevezetékben vagy más medencei szervekben, és ugyanúgy, ciklikusan változnak, mint a normális méhnyálkahártya: növekednek, kifejlődnek, majd vérzés kíséretében lelökődnek. Ez az egyik leggyakoribb nőgyógyászati betegség, menstruáció idején általában komoly fájdalmat okoz. Hastükrözéssel meg lehet állapítani a gócok helyét, ezek egyúttal el is távolíthatók, de gyógyszeres kezelés is lehetséges.

A férfihormon is lehet ludas
A férfiaknál a tesztoszteron csökkent mennyisége okozhat termékenységi problémákat. Nem csak nemzésképtelenség, hanem általános gyengeség és a szexuális késztetés hiánya is együtt jár ezzel az állapottal. A hormonhiányt vérvizsgálattal ki lehet szűrni.
Jelentősen megzavarja a hormonális szabályozást, ha a nő szervezetében túl sok tesztoszteron termelődik. A rendszertelenül menstruáló nők egyharmadánál ez okozza a problémát. A kísérő tünet lehet szőrösödés és pattanásos bőr. Ez a tünetegyüttes gyakran a túlsúlyos nőknél jelenik meg, jelentős javulást hozhat egy következetes fogyókúra. Nem ritka, hogy emellett kimutatható a PCO szindróma is, amikor a petefészekben egyszerre sok tüsző kezd érni (policisztás ovárium), de ezek idő előtt elcsökevényesednek. A tüszők érését a magas tesztoszteronszint gátolja. Hormonkezeléssel vagy műtéttel lehet segíteni az ilyen betegeken.

Illusztráció: Rédei Magdolna

Exit mobile version