Pirosló pöttyök pocakosan

Bódi Blanka | 2004. Október 01.
Pattanások az arcon, a dekoltázson, a háton – melyik nõ vágyik erre, különösen ha éppen kismamakorszakát éli? Mégis vannak, akiknél a domborodó pocak mellett ezek a várandósság legszembetûnõbb jelei.




A kismamák bőre megszépül – mondják, és ez az esetek nagy részében igaz is. Kivételek azonban sajnos akadnak. Ők a kilenc hónap alatt nemcsak émelygéssel, derékfájdalommal küzdenek, hanem a múlni nem akaró pattanásokkal is. Bár az esetek többségében olyan nőknél jelentkezik ez a probléma, akik korábban is küzdöttek vele, a terhesség csupán ront a helyzeten – mondja dr. Kleszky Miklós bőrgyógyász-kozmetológus. Ennek leginkább az az oka, hogy a terhesség alatt létrejövő, döntően más hormonális egyensúly kedvező táptalaj a pattanások kialakulásához. Ráadásul, mivel ilyenkor a verejtékmirigyek is fokozottabban működnek, az erre hajlamos nőknél szinte minden feltétel adott a kellemetlen szépséghibák megjelenéséhez.
Mivel a várandósság ideje alatt nem ajánlott a pattanások gyógyszeres kezelése, így – hacsak nem túl súlyos a probléma – a külsőleg alkalmazható eljárásokra szorítkozzunk. Jó hatásúak a langyos vizes, szappanos lemosások, a ma már széles választékban kapható alkoholos törlőkendők és az alapos gőzölés után alkalmazott szakszerű tisztítás, természetesen mindez csak mértékkel.
Bár várandósság alatt óvatosan kell bánni az ultraibolya sugárzással, egy kis délutáni napfény köztudottan jót tesz a pattanásos bőrnek. Az indián nyár napsugaraitól még a fehér bőrűeknek sem kell tartaniuk. Valószínű, hogy a házi tisztító praktikák nem váltják be tökéletesen a hozzájuk fűzött reményeket, de ne adjuk fel a harcot, a gyakorlott kozmetikus sokat segíthet, súlyos, elhúzódó esetben pedig érdemes felkeresni a bőrgyógyászt. Természetesen bármilyen szakemberhez fordulunk, tájékoztassuk a terhességről!

AHA? Mit tehet a kozmetikus?
Az AHA-kezelések (mélyhámlasztásról van szó) során a hám alsó sejtsorait megújulásra késztetik, és ettől üdévé válik a felső réteg. Bármennyire is drasztikusnak hangzik ez az eljárás, mégis bőrbarát, éppen ezért a terhesség során jelentkező bőrhibák kezelésére is alkalmas lehet. Pattanásokra, máj- és pigmentfoltokra, illetve bőrfiatalító kúraként is javasolt. Hatására a bőr megújul, a faggyútermelés rendeződik, a pórusok összehúzódnak, a pigmentfoltok halványulnak, a ráncok pedig veszítenek mélységükből. Bőrtípustól függően évente nyolc-tíz kúra javasolt, havonta legfeljebb egy.

Belső támadás a külső szépséghibák ellen
A leghatékonyabb bőrápolás az egészséges életmód. A szép bőr megőrzésében meghatározó szerepe van a bevitt folyadék mennyiségének. Nagyon jó hatást tapasztalhatunk, ha reggel frissen préselt sárgarépa-, narancs- és almalevet iszunk, napközben ásványvizet vagy gyógyteákat kortyoljunk. Ha már szezonja van, próbálkozzunk a sütőtök levével, amely nemcsak kiváló erősítőszer, hanem A-vitamin- és káliumtartalma miatt ideális a bőrnek és a gyomornak is.
Ha a szervezetünk telítődik salakanyagokkal, és azok lerakódnak a bőr alsóbb rétegeiben, eltömítik a pórusokat, és zavar keletkezik az öntisztuló képességében is. A mitesszerek, pattanások erre is utalhatnak. Mivel azonban a várandós anyukáknak nem ajánlott az ilyen esetben jó hatásfokú tisztítókúra, csupán néhány tisztító hatású élelmiszerre hívjuk fel a figyelmet. A zeller, a cékla, a savanyú káposzta, a csalán, a torma, az articsóka és az ánizs például segíti az emésztést, felgyorsítják a salakanyagok kiválasztását, illetve enyhe vízhajtók, így a bőr állapotát is javítják.
Ugyanakkor köztudott, hogy a túlságosan sok hús, különösen a vörös húsok és a csokoládé is okozhat pattanásokat. Nem szükséges teljesen törölni az étlapunkról ezeket az élelmiszereket, de próbáljunk kevesebbet fogyasztani belőlük. Ha érzékelhető a változás, máris közelebb kerülünk a megoldáshoz, biztosak lehetünk abban, hogy jó nyomon járunk.

Édes megoldás: méz
A mézről régóta köztudott, hogy kitűnő szépségápoló. Hatóanyagait a bőr és a haj remekül képes hasznosítani. Vitaminjai regenerálják a bőrt, így egy mézes maszk után a fáradt arcbőr azonnal felfrissül.

Tisztító és vérellátást javító pakolás:
1 evőkanál méz
1 evőkanál mandulaolaj
1 marék hámozott napraforgómag
A napraforgómagot őröljük meg. A mézet melegítsük fel és keverjük össze a mandulaolajjal. Ezután szórjuk bele a napraforgómag-őrleményt, óvatosan melegítsük fel, és azonnal használjuk.
Exit mobile version