Milyen tortát süssünk az első szülinapra?

Pürémágus | 2015. Január 08.
Sosem gondoltam volna, hogy ebből valaha is kérdést csinálok, de nagyon úgy tűnik, hogy a legtöbb anyás fórumon előjön a kérdés: ki milyen tortával készül az első születésnapra?

Ott virít az első szülinapomon készült fotó anyukám nappalijában, bal kezemben egy fej nélküli marcipánfigura, jobb kezemben pedig a csokitorta maradványa. A mi gyerekkorunkban fel sem merült a kérdés, hogy milyen szuperegészséges tortát kapjon a kicsi az első születésnapjára, akkoriban ugyanis az volt a trend, hogy a baba az első születésnapja után bármit ehet, és evett is. Mostanra viszont sokkal óvatosabbak és egészségtudatosabbak lettünk, egy kellően lelkiismeretes anya például, ameddig lehet, kerüli a cukrot és a csokit, és milyen jól is teszi. Egy 1-2 éves gyerek szervezetének és fogsorának ugyanis az égvilágon semmi szüksége erre a két alapanyagra. Valaki úgy oldja meg, hogy a szülinaposnak készít egy alternatív cukormentes desszertet, a többiek pedig hagyományos tortát kapnak, de szerintem ez nem fair.

A tortából a cukrot nehéz kihagyni, úgyhogy azt nem fogom száműzni, de csoki biztosan nem lesz. Ezek mellett a következőkre fogok figyelni: nem használok tojásfehérjét, mesterséges aromákat, tejet, citrusféléket, málnát, epret, magvakat és mézet sem. Most jöjjön 3 recept, amelyekkel kis engedményekkel még a szigorúbb szülők is kibékülhetnek.

Túrókrémes torta tojás nélküli piskótával

Hozzávalók a piskótához:
1 rúd vanília magjai kikaparva
2 tk. 10 %-os ecet
20 dkg cukor
125 ml semleges ízű olaj (a napraforgó tökéletes hozzá)
2,5 dl víz
46 dkg liszt
1 zacskó sütőpor
1 csipet só

Hozzávalók a krémhez:
50 dkg túró vagy ricotta
5 ek. tejföl
6 ek. mascarpone
5 ek. cukor
1 vanília kikapart magja
2 dl habtejszín és 1 csomag habfixáló (ezzel fogjuk lazítani a krémet, de enélkül is jó)

A tészta megkenéséhez:
barack vagy almalekvár

A cukrot összekeverjük a vanília kikapart magjával, majd .az ecettel, és állandó kevergetés mellett hozzáadjuk az olajat és a vizet. A lisztet elkeverjük a sütőporral és a sóval, majd a cukros masszához keverjük. A hagyományos piskótánál sűrűbb tésztát kell kapnunk. Kivajazott és kilisztezett formába öntjük a tésztát. Alufóliával lefedjük és 180 fokos sütőben 35-40 percig sütjük, 20 perc után levehetjük a fóliát. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

A túrót botmixerrel krémesre keverjük a tejföllel, a cukorral, a mascarponéval és a vanília kikapart magjával. A hideg tejszínből a habfixáló segítségével kemény habot verünk, majd óvatosan a túrós krémhez forgatjuk. Felhasználásig hűtőbe tesszük.

A kihűlt piskótát háromba vágjuk, majd megkenjük a lapokat lekvárral és a megszokott módon ráhalmozzuk a krémet. Igyekezzünk úgy felhasználni a krémet, hogy a külsejére is maradjon. Az ilyen tortát egyébként érdemes fondant-nal bevonni, ami ugyan tömény cukor, de nagyon jól mutat, és könnyű lefejteni a tortáról.

Alternatív töltelékek piskótához

1. Rizstejből főzzünk tejbegrízt, majd adjunk hozzá fahéjat és pürésített meggyet vagy almát.
2. Rizs- vagy kókusztejjel főzzünk zabkását, turmixoljuk, és adjunk hozzá barackot.
3. Főtt gesztenyét turmixoljunk össze és keverjük ki egy kevés mascarponéval majd adjunk hozzá apróra vágott meggyet.

 

Szülinapi pite

A pite azért nagyon jó megoldás, mert az alapja omlós tészta, amihez csak tojássárgája kell, és nagyon jól díszíthető A tetejére halmozott gyümölcsöket pedig csak egy kevés keményítővel kell összefőzni.

Hozzávalók a tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg vaj/margarin
10 dkg porcukor
1 tojás sárgája

Hozzávalók a  töltelékhez:
kb. 50 dkg idénygyümölcs (meggy, alma, barack)
néhány ek. cukor (ízléstől, illetve a gyümölcs édességétől függően)
1 ek. étkezési keményítő
kevés fahéj

A tésztához a cukrot, a reszelt citromhéjjal elkevert lisztet és a vajat/margarint egy tálba mérjük, és elmorzsoljuk. A tojássárgáját hozzáadva omlós tésztát gyúrunk belőle. Cipó alakúra formázzuk, majd fóliába csomagolva fél órára a hűtőbe tesszük.

A töltelékhez a gyümölcsöt megtisztítjuk, ha kell, kimagozzuk, majd egy lábosba tesszük. Hozzáadjuk a cukrot, és addig főzzük, míg levet ereszt, majd hozzáadjuk a kevés hideg vízzel kikevert étkezési keményítőt.

A tészta kétharmadát lisztezett felületen akkorára nyújtjuk, hogy a piteforma szélére is jusson belőle, majd a formába helyezve kicsit megszurkáljuk, és 180 fokon kb. 8-10 perc alatt világosra elősütjük. Belekanalazzuk a tölteléket (ha nagyon nedvdús gyümölcsöket használunk, szórhatunk alá egy kis zsemlemorzsát vagy darált kekszet), majd a maradék tésztából készített csíkokkal berácsozzuk, de máshogyan is díszíthetjük. Megszórjuk fahéjjal elkevert kristálycukorral, és visszatesszük a sütőbe kb. 15-20 percre.

Tipp: Sütőtökös pitét is süthetünk, ebben a fenti omlós tésztát használjuk a következő töltelékkel. 25 dkg puhára sült tököt összekeverünk 2 ek. mascarponéval vagy krémsajttal, 1-2 ek. barna cukorral és 2 tojás sárgájával, és ezt öntjük a tésztára. 180 fokon 20-25 perc alatt készre sütjük.

Exit mobile version