Nyugodj meg, minden gyerek nyafog. Ám vannak, akik sportot űznek belőle ovis korukban, és valószínűleg a végén már el is felejtik, milyen az, ha normális hangon szólnak a szülőkhöz. Ha neked is nyafogós gyereked van, csak semmi pánik, van pár tanács, ami a segítségedre lehet.
1. Értsd meg a nyafogást
Az első lépés az, hogy próbáld megfejteni, miért nyafog a gyermek. Akkor indul a nyafogós korszak, amikor a kis tipegők rájönnek, hogy nem muszáj mindig teljes erőbedobással sírni, mert a vékony hangon előadott nyafogással sokkal többet érhetnek el. Igazuk is van, ugyanis ez a magas hangon nyafogás sokkal gyorsabban aktiválja a felnőtt agyát, mint a normál hang. Úgyhogy nagy általánosságban elmondható, hogy a figyelmedet próbálja vele felkelteni a gyermek, még akkor is, ha tudja, hogy az a figyelem negatív irányú lesz, mert idegesít a nyafogás.
2. Különítsd el a három fő okot
A leggyakoribb három ok a nyafogás mögött:
- éhség,
- fáradtság,
- betegség.
Ha úgy érzed, különösen sokat nyafog a gyereked, akkor először mindig ebben a három okban keresd a megoldást.
3. Szentelj neki több figyelmet
Mivel a nyafogást a figyelem felkeltésére használják a gyerekek, érdemes ezt jelnek venni, és megelőzésképpen több figyelmet szentelni nekik. Olyan igazi, minőségi figyelmet, nem olyat, amikor ott homokozik melletted, amíg a telefonodat nyomkodod.
4. Ajánlj fel több lehetőséget
Főleg akkor, ha krónikusan nyafogós az a gyermek, érdemes kipróbálni, hogy megmutatod neki, milyen más módokon keltheti fel a figyelmedet. Például kérd meg, hogy használja a normális hangját, és akkor figyelj rá, amikor ezt megteszi. Egy kisgyereknek a figyelem az akkor is figyelem, ha mérges vagy közben, mert csak az számít neki, hogy az anyukája és apukája így vagy úgy, de foglalkozzon vele. A legjobb az, ha kommunikációs problémaként kezeled, akkor sokkal könnyebben rá fogsz találni a megoldására.