A csecsemők emésztőrendszere még felkészületlen, ezért – legalább az első születésnap előtt – még lé vagy pép formájában adjuk nekik a gyümölcsöket. A félévesnél kisebb, anyatejjel táplálkozó kisbabáknak még a gyümölcslére sincs szükségük, sőt, a túl korai hozzátáplálással bajt is okozhatunk.
A gyümölcsökben és főzelékfélékben található egyes anyagok ugyanis megakadályozzák az anyatej tökéletes hasznosulását, gátolják a vasfelszívódást. Így állhat elő az a helyzet, hogy a látszatra „egyoldalúan”, csak anyatejjel táplált csecsemő vitamin- és nyomelem-háztartása jobb lesz, mint a tudományosan összeállított kiegészítő táplálásban részesült kisbabáké.
Milyen gyümölccsel kínáljuk meg a kis kúszómászót először?
A mi kultúránkban a citrusfélék, a szamóca (földieper), a kiwi, a leggyakoribb allergének, sőt, újabban előtérbe került a banán is. Az alma, a sütőtök, az őszibarack és a meggy fogyasztása viszont csak ritkán okoz problémát. A gyermek egy éves kora után már csökken az allergiás reakció kialakulásának veszélye. Ekkor már adhatunk szamócát is a babának, aki általában rajong ezért a zamatos, szép gyümölcsért.
Gondoljunk a télre is!
Fagyasztás
A legtöbb gyümölcs püré formájában is fagyasztható, túrókrémhez, turmixhoz így érdemes eltenni. A fagyasztott szamócapürét csemegeként belekockázhatjuk a télen készült gyümölcslevesbe.
Befőzés
Az alaposan megmosott, hibátlan, érett, feldarabolt gyümölcsöket steril befőttesüvegekbe rakjuk, és az üvegeket forralt vízzel, vagy sziruppal csordultig töltjük. A felöntővíz cukortartalmát szándékosan nem jelezzük, ugyanis ez az család ízlésétől függ.
Lehet teljesen cukor nélkül is befőttet készíteni. Lényeg az, hogy az üveg, a tető és a gyümölcs is makulátlanul tiszta legyen, így cukor és tartósítószer nélkül sem fog megromlani a befőtt. A tele üvegeket forró vízfürdőbe állítva tovább csírátlanítjuk, majd a tető szoros rácsavarása után száraz dunsztba (paplanok közé) tesszük néhány napig.
A lekvárkészítés fortélya tulajdonképpen ugyanez. A tiszta, feldarabolt gyümölcsöt lassú tűzön, kevergetve, cukorral vagy anélkül, péppé főzzük. A tiszta üvegeket színültig töltjük, szorosan lezárjuk, és száraz dunsztban tartjuk, amíg teljesen ki nem hűl.
Aszalás
A tűzhelyben való aszalással rosszabb minőségű aszalványt kapunk, mivel a legtöbb tűzhelyben nincs légmozgás. A légkeveréses tűzhelyekben, alacsony hőfokon, a gyümölcsöket gyakran forgatva jobb eredményt érhetünk el.
Ha komolyak a szándékaink, aszalógép, vagy tűzhelybe való aszalóállvány beszerzésével még jobb eredményt érhetünk el. Beáztatott és szétturmixolt aszalt gyümölcsöt már hét-nyolc hónapos kortól keverhetünk a bébipapiba.