Nyugodtan engedhetik az anyukák a gyerekeket azokba a homokozókba, amelyekben rendszeresen cserélik a homokot. Egy tisztítószereket gyártó multicég támogatásával augusztusban hét városban frissültek fel a homokozók.
A játszótereknél nem jut elegendő pénz arra, hogy rendszeresen cseréljék a homokot. A Nemzeti Ifjúságkutató Intézet 2001-ben végzett felmérése azt állapította meg, hogy a játszóterek jelenlegi állapota sok kívánnivalót hagy maga után.
Az egyik probléma a homokozók szennyezettsége. Amikor a kutatók az ideális játszótér jellemzőiről kérdezték a gyerekeket, szülőket és a pedagógusokat, a válaszadók 47,6 százaléka leginkább a tisztaságot, közte a homokozók tisztaságát kifogásolta, mert rendkívül fontos, hogy a gyerekek tiszta, egészséges környezetben homokozzanak.
A fővárosban jelenleg 1738 játszótér van, tehát körülbelül minden 30 hektárnyi területre jut egy játszótér. A legnagyobb problémát ezek esetében a kisállattartók okozzák, akik nem ügyelnek arra, hogy kedvenceik ne szennyezzék a homokozókat, a parkokat.
Egy újonnan indult, egészségnevelési program részeként idén 20 játszótéren cserélték ki a homokot: Budapesten (a Mikó utcában, a Hild téren, a Köztársaság téren és a Városmajorban), valamint Debrecenben, Miskolcon, Kecskeméten, Pécsett, Szekszárdon és Győrött.
Sajnos homokcserére évente csak egyszer van lehetőség és ez nem elégséges. Emellett a szándékos rongálás és a túlzott igénybevétel is nehezíti az önkormányzatok helyzetét, akik a játszóterek karbantartása mellett fejlesztésükkel is foglalkoznak.
A kezdeményezést elindító és támogató cég a játszótéri homok cseréjével, valamint az óvodai egészségnevelésben való részvállalásával a kisgyermekes családokat szeretné segíteni, céljuk, hogy felkarolják a tisztaságra való általános nevelés nemes ügyét.