Előfordul, hogy már négy-öt hónapos korban előbújnak az első fogacskák, de az is megtörténhet, hogy erre csak egy éves kor táján kerül sor. Fogzás idején nyűgösebb lehet a kisbaba a szokásosnál, erősen nyálzik, széklete lazább lehet, s bár látszik, hogy szívesen masszírozza rágnivalóval az ínyét, mégis étvágytalan lehet.
Ha ilyenkor belázasodik a gyerek, ne hozzuk összefüggésbe a fogzással, valamilyen betegségről lehet szó, ezért forduljunk orvoshoz. Fontos tudni, hogy az ép fogazat kialakulásának egyik előfeltétele a helyes táplálkozás. A hat hónapos koráig csak szoptatott kisbabánál ekkortájt érkezik el annak az ideje, hogy más ételféleséggel is megkínáljuk, de a fogzás semmiképpen sem akadálya a további szoptatásnak.
Ne szoktassuk rá a cumisüveg használatára, ne itassuk édes innivalókkal. A kispohárral is jól boldogul, s szomjának csillapítására az édesítetlen italok alkalmasabbak. Nagyon káros, ha már kicsi korban édesített ételhez szoktatjuk a csecsemőt. A bolti gyümölcsjoghurtok, túródesszertek mindig tartalmaznak cukrot, nem is keveset, ezért jobban járunk, ha otthon készítjük el natúr joghurtból és friss idénygyümölcsből cukrozás nélkül az efféle desszertet.
Az egészséges fogazat érdekében a fluorpótlás is ajánlott. Bizonyított, hogy a fogbetegségek száma lényegesen, akár felére is csökkenhet, ha a fogak fejlődésének időszakában a fluorbevitel megfelelő. Fluor adagolásával a fogzománc ellenállóképessége is növelhető. A szükséges adagot mindig orvos határozza meg, hogy ne essünk a túladagolás hibájába, mert az sem jó.