A második babájukat váró kismamák rendszerint azt veszik észre, hogy hasuk hamarabb gömbölyödik, és a várandósság elõrehaladtával nagyobbra nõ, mint elsõ alkalommal.
Tény, hogy a második babák átlagosan nagyobb súllyal jönnek a világra, mint az elsőszülöttek, bár ez a kis különbség aligha látszik a mama alakján. Inkább arról van szó, hogy az első terhesség során megnyúlt szövetek másodszorra már nem tartanak olyan feszesen, ezért látszik nagyobbnak a has.
Különösen igaz ez, ha viszonylag rövid idő (két évnél kevesebb) telt el a terhességek között, és a szövetek nem nyerték vissza teljesen rugalmasságukat. Gondoljunk a lufik példájára: másodszorra sokkal könnyebben és nagyobbra lehet felfújni, mert már kitágult a gumi.
A hasfal feszességét, az izmok keménységét kíméletes, de rendszeres hasizomgyakorlatokkal biztosíthatjuk. Gyerek mellett persze nehezebb erre időt szakítani.
Az is igaz, hogy a már megnagyobbodott zsírsejtek – még ha le is fogyott az első várandósság után a kismama – legközelebb gyorsabban telítődnek. A szervezet másodszorra már ismerősként fogadja a másállapot hormonjait, „engedelmesebben” követi utasításait, ezért is tűnik a terhesség előrehaladottabbnak.
Egyébként nincs különösebb jelentősége, hogy mikor nő meg a has, méretéből nem következtethetünk egyértelműen a baba nagyságára.