Kisgyermekkorban

W. Ungváry Renáta | 2003. Április 22.
Egyéves kor után ismét kislányoknál fordul elõ gyakrabban húgyúti fertõzés. Ekkor ugyanis már az alulról felfelé terjedõ fertõzés jellemzõ, s ez a "nõi túlsúly" egészen ötven éves korig így is marad.




A pontos diagnózis érdekében tenyésztéses vizeletvizsgálatra van szükség elsősorban. Ma már nem nagyon végeznek vizeletminta-szerzés céljából katéterezést. Piciknél lemossák a húgycsőnyílás környékét például híg hipermangános oldattal, majd speciális műanyagzacskót ragasztanak a nemi szervekre, mely felfogja a vizeletet. Az ilyen vizsgálati eredmény ugyan nem olyan pontos, mint az ún. középsugár-vizelet alapján végzett, de eredménye azért értékelhető.





Ha a gyerek már szobatiszta, középsugár-vizeletvételt alkalmazunk. Ez azt jelenti, hogy gondos lemosás után, reggel a kádban a kislány nagyterpeszbe áll, a nagyajkakat óvatosan szétnyitjuk, a vizelet elejét és végét elengedjük, közepét pedig steril kémcsőben fogjuk fel. Az így nyert minta tenyésztéses és üledék vizsgálathoz is használható.

A későbbiekben, főként abban az esetben, ha visszatérő húgyúti fertőzésről van szó, – fiúknál már a legelső alkalommal is – kötelező az ultrahang vizsgálat. Ezt nem nehéz kivitelezni, hiszen mindenütt van már a kórházakban ilyen készülék. Ilyen módon kizárható, vagy igazolható az esetleges anatómiai ok.

Az utóbbi 10-15 évben egyébként a várandósság alatti alapos ultrahangszűréseknek köszönhetően egyre többször derül fény még a születés előtt kisebb-nagyobb anatómiai eltérésekre, de érdekes módon ezek egy része a születés utáni hónapokban magától is rendeződik, nem okoz megbetegedést, csak néhány esetben van szükség kezelésre, esetleg műtétre. Ha már a magzati élet során észlelt rendelleneségről van szó, kezdetben gyakoribb ultrahang- és vizeletvizsgálatra van szükség, hogy a valóban problémás eseteket ki lehessen szűrni.





Amennyiben az ultrahang-vizsgálat során komolyan felvetődik a vizeletvisszafolyás, azaz reflux lehetősége, vékony, hajlékony, szövetbarát műanyag katéterrel hólyagfeltöltéses röntgen-vizsgálatot végeznek. Ilyenkor igen fontos a gondos – lelki – előkészítés, hiszen a vizsgálat egyszerűbb, ha a gyerek együttműködik, így nem kell a stressz káros hatásaival számolni. Az a tapasztalat, hogy többnyire sikerül ezt súrlódásmentesen elvégezni. A hólyagtükrözés valóban fájdalmas, kellemetlen művelet, ezért gyermekeknél mindig altatásban végzi az urológus szakorvos.


Tanácsadó: Dr. Halász Gabriella csecsemő- és gyermekgyógyász nephrológust, a Heim Pál Gyermekkórház főorvosa
Exit mobile version