A játék a legjobb tanulás

nlc | 2004. Október 15.
A gyermekek számára a játék és a tanulás egyáltalán nem ellentétes dolog; azokban a tanulási helyzetekben gyarapodik értelmileg, amelyek élvezetesek számára.





Amikor építő és összerakható játékokkal játszik, illesztgeti a kirakós játékot, dominózik, gyöngyöt fűz, egymás mellé teszi az egyforma színeket, formákat és anyagokat, olyan alapvető készségeket sajátít el, amelyek képessé teszik rá, hogy a későbbiekben írjon, olvasson és számoljon.
A következőkben megpróbálunk segítséget nyújtani abban, hogy milyen játékot válasszunk 2-5 éves korú gyermekünknek.

A kétéves gyermek az ismerős játékokat már tudja jellemezni, azonosítani, és megtalálja azt a tárgyat, amivel korábban játszott. Kétéves korukra sajátítják el a gyerekek a csuklóforgatás készségét, és ez a képessé teszi őket arra, hogy lecsavarjanak dolgokat és kinyissák az ajtót. Ebben a korban tehát a lecsavarható fedéllel ellátott játékok, az egymással összekapcsolható építők, a formaosztályozók (különböző formájú alakok, amelyek csak egyetlen helyre illenek bele a táblán), a formatáblák mind jó lehetőséget kínálnak a fejlődésre és a szórakozásra.





A hároméves gyermek fel tudja öltöztetni a babáját, és szívesen játszik a „valódi életet” utánzó játékokat. Olyan játékkészleteket adjunk neki, amelyek sok kis darabból állnak, biztassuk, hogy belőlük egyre bonyolultabb szerkezeteket építsen. Fejlesszük mozgását olyan összerakható játékokkal, amelyek összeillesztésével, egymásba pattintásával és nyomásával gyakorolhatja a finom, összehangolt mozdulatokat. Biztassuk közös játékra, teremtsünk alkalmat arra, hogy amennyit csak lehet, találkozzék más gyerekekkel is.

A négyéves gyermek már le tud rajzolni egy kört és két egyenes, egymást derékszögben metsző vonalat is lemásol. Ügyesen végzi a finom mozdulatokat igénylő feladatokat ezért segítsük elő, hogy minél több apró mozgást végezzen. Kapjon pici játékokat, amelyeket rendezgethet, rakjuk össze az egyszerűbb kirakójátékokat együtt.





Az ötéves gyermeket egyre jobban érdekli az olvasás, az írás és a számtan. Érdekli az egész világ, az, hogy hogyan működnek a dolgok, és előszeretettel végez felnőttes tevékenységeket, a társas élet is egyre jobban vonzza. Élvezi az építőkockákat, a rajz- és festőeszközöket és bármilyen tárgyat, amely képzeletét is megindítja.

Egy jól megválasztott játékkal fejleszthetjük a gyerekek stratégiai érzékét, összpontosító képességét, segítségükkel megtanulhatnak tervezni, és előre mérlegelni valamilyen lépésük következményét. Ne feledjük azonban, hogy akkor tanul legtöbbet a gyermek, ha szüleivel együtt játszik. A közös játék az egész családnak nagyszerű kikapcsolódás, anyunak és apunak is jót tesz, ha egy kicsit leülnek játszani, és újra gyerekek lehetnek.





Exit mobile version