Nem mondja meg senki, mit kell csinálni… |
Hormonok és aggódás
A szülés után a nők szervezete komoly hormonális változásokon megy keresztül, ez is okozhatja a szorongást, súlyosabb esetekben szülés utáni depressziót. Azonban nem csupán a gyermek körüli félelmekről van szó. A szülővé váláskor ugyanis az élet a feje tetejére áll és már soha semmi nem lesz olyan, mint régen. A változás óriási és mindenki másképpen viseli.
Sokan nehezen küzdenek meg a várandósság alatt felszedett kilókkal, s azt sem könnyű feldogozni, hogy mindenki a babával van elfoglalva, s csak a ringatás-gyönyörködés-érdeklődés után kérdezik meg az ismerősök: és te, hogy vagy? Ha egyáltalán megkérdezik
Főleg a fiatal, első gyermekes anyukák hajlamosak túlaggódni a szülés utáni időszakot, hiszen a baba olyan pici és törékeny, s az iránta érzett felelősség semmilyen korábbival nem mérhető. Sokkal könnyebb helyzetben vannak azok, akiknek van kivel megbeszélni a gondokat, ha látható, hogy mások is csak megoldották valahogy a dolgot, hogy a gyerekek szépen lassan cseperednek, s mégsem olyan ördöngősség a gyereknevelés, könnyebb a megnyugvás.
A tapasztalat segít
A tapasztalat segít
Zsuzsának néhány hónapos a második gyermeke, Abigél. Vele már sokkal kevesebb aggódnivalója van, mint a kisfiával, de a rutin nem oldott meg mindent.
– Amikor Nándival hazafelé tartottunk a kórházból, nem a boldogság töltött el, hanem az attól való félelem, hogyan tovább? Hogyan fogom tudni fürdetni-pelenkázni, mert ezt nem tanítják meg a kórházban legalábbis nem mindegyikben -, hogy mi lesz, ha kiütéses lesz a gyerek és hogyan kell majd beadnom a gyógyszert? De a legelemibb és legerősebb félelmem az volt, vajon lesz-e elég tejem? Fogok-e tudni enni adni gyermekemnek? Nándival egy csomó dolgot megtanultam, a legtöbb félelmem néhány nap után elmúlt s ezek Abigélnél sem jöttek elő. De amiatt folyamatosan aggódóm, hogy tudom-e táplálni a gyerekem? Abigél ráadásul csak ciciből hajlandó enni, a nagymamákra sem hagyhatom, mert cumisüvegből nem tudják megetetni.
Zsuzsa szerint a legtöbb kismama ezekről a félelmekről számol be. Az édesanyáknak azonban semmiképpen sem szabad lelkiismeretfurdalást érezniük amiatt, hogy nem boldogok minden egyes pillanatban. Egyáltalán nem szégyen, és nem a szeretethiányt jelzi, ha az anyuka az első időszakban a túlélésre koncentrál. Ahogy telnek a napok és a hetek, egyre könnyebb lesz minden, s a feloldódás is megjön előbb-utóbb.