Az endometrium, vagyis a nyálkahártya három rétegből áll, a menzesz során a felső két réteg nagy része eltávozik, míg a legalsó rétege megmarad azért, hogy új sejteket termelhessen, amelyek újból előállítják a felső rétegeket. Ezek leválása a hormonok, pontosabban a progeszteron és az ösztrogén csökkenése miatt történik. Maga a vérzés általában 5 napig, de előfordul, hogy 3 vagy 7 napig tart. A vérveszteség 13 ml-től 300 ml-ig terjed, az átlagos a 130 ml.
A menstruáció megléte a nő termékenységét jelzi, egészen addig, míg a menopauza beköszöntével lassacskán meg nem szűnik. A ciklust három szakaszra oszthatjuk fel: tüszőérés (follikuláris), kiszabadul a petesejt (ovulációs), sárgatest (luteális).
A folyamat
Az első, tüszőérési fázis hossza változóan alakul az egyes ciklusokban, attól függően, hogy a sárgatestképző hormonszint mikor emelkedik meg annyira, hogy kilökődik a petesejt a petefészekből. Ebben az első szakaszban fejlődik ki a tüsző, amikor is az agyalapi mirigy emel egy kicsit a tüszőserkentő-hormon elválasztásán, ez pedig 3-30 tüsző növekedését váltja ki. Persze ezek közül csupán egy fejlődik ki teljesen, a többi elsorvad.
A 14 napig tartó harmadik stádiumban a sárgatesté a főszerep. A petesejt kiszabadulása után ugyanis a tüsző sárgatestet képez, amely progeszteront kezd el termelni. Ez a hormon okozza a testhőmérséklet enyhe növekedését, ami meg is marad egészen addig, míg meg nem kezdődik a menstruáció. Ez a hőemelkedés használható annak mérésére is, hogy megtörtént-e az ovuláció, vagyis termékeny stádiumba léptünk-e. Ha nincs megtermékenyülés, a sárgatest elsorvad. Ha viszont van, egy olyan hormon termelődik, ami segít, hogy a sárgatest továbbra is progeszteront termelhessen.
Ha babát szeretnél, többféle módszer is létezik, hogy megállapítsd a termékeny napokat. Első és legismertebb ezek közül a hőmérőzés. Ezt folytonosan kell végezni, mindig ébredés után, még nyugalmi állapotban. Az ovuláció előtt és után nem sokkal, alig egy fokkal emelkedik a testhőmérséklet. A pete mindössze 24 órát él, viszont a hímivarsejtek 3-4 napig is életben maradnak, tehát amikor enyhe hőemelkedés van, jöhet a szerelem, és lehetőleg a baba is. A naptármódszer nem olyan megbízható és jóval bonyolultabb is. A legutóbbi tizenkét hónap legrövidebb menstruációs ciklusából 18, a leghosszabból 11 napot kell kivonni, és a kapott intervallum számít termékenynek. A nyákmódszer is igen megbízható, ugyanis a petekilökődés, vagyis a termékeny napok előtt a váladék mennyisége kissé megnő és folyósabbá, opálossá válik. A legnagyobb mennyiségű nyák termelődésétől számított négy napig termékenység várható. A negyedik, egyben legmegbízhatóbb módszer a nyák és a hőmérséklet együttes megfigyelése. Ezzel ugyanis elég nagy biztonsággal meg lehet állapítani, mikor van a legnagyobb esélye annak, hogy kilenc hónap múlva babázni lehessen. |