A mesterséges megtermékenyítés egy általános kifejezés. Arra az orvosi eljárásra vonatkozik, amelynek során a nő termékeny napjaiban spermiumot juttatnak a méhnyakba, a méhbe vagy a petevezetékekbe. A folyamatnak több fajtája is lehet, de a cél ugyanaz.
Egy kis történelem
Az első kísérletek még állatok persejtjeivel – 1878-ban kezdődtek Bécsben. Az eredmények sokáig várattak magukra, egészen 1959-ig. Ebben az évben született meg az első lombik-nyuszi. A sikeren felbuzdulva, 4 évvel később gőzerővel indultak el a klinikai kísérletek emberi petesejteken. 1978-ban több kudarc és apró sikerek után világra jött az első, makkegészséges lombikbébi, Louise Brown. Édesanyja petevezeték elzáródás miatt nem eshetett természetes úton teherbe. Az első magyar lombikbaba 1989-ben született meg Pécsen.
A módszerek
A mesterséges megtermékenyítésnek több módja is lehet:
Inszemináció: A folyamat során a hímivarsejteket a méhüregbe juttatják. Az első kísérlet (a homológ inszemináció) a férj ondójával történik. Ha a probléma a spermiumokkal van, akkor ugyanezt a beavatkozást idegen hímivarsejtekkel végzik el (heterológ inszemináció). A donort az orvos úgy választja ki, hogy a lehető legtöbb tulajdonsága egyezzen a leendő apáéval.
A lombikbébi módszer: Miután egy petesejt megérett, leszívják az anyától, és összehozzák a spermiumokkal. Megfelelő körülmények között, üvegben nevelgetik, majd ha elég erős, visszaültetik a méhüregbe. Ilyen módon kikerülhető a nem megfelelően működő petevezeték. Mivel egyszerre több megtermékenyített petesejtet ültetnek vissza, ennél a módszernél nagyobb az ikerterhesség valószínűsége.
GIFT (ivarsejtek a petevezetékben): Ebben az esetben a hímivarsejteket közvetlenül a petevezetékbe injekciózzák, így a megtermékenyítés abszolút természetes körülmények között történhet meg. Sajnos ez a módszer a súlyos spermiumtermelési elégtelenségre nem nyújt kellő megoldást.
ICSI (intracelluláris sperma injekció): Ma ez a legmodernebb eljárás, elégtelen ondótermelés esetén is sikeres. Mikroszkópos ellenőrzés mellett átszúrják a petesejt védőburkát, és bejuttatják a spermiumot a petesejt plazmájába.
|