Szakértőink: |
Aggodalomra semmi ok, nem kell betegségeknek kiszolgáltatva töltened a kilenc hónapot, hiszen kevés olyan gyógyszer van, amely bizonyítottan veleszületett fejlődési rendellenességet okozhat a korai magzati fejlődés során, vagyis teratogén! De azért semmiképp ne kapkodj be bármit, ami eszedbe jut, inkább kérdezd meg előbb az orvosodat, aki a kockázat mérlegelése alapján tesz majd javaslatot.
Láz és fájdalom |
A csillapítatlan magas láz biztosan jelentősen növeli a magzati fejlődési rendellenességek kockázatát! Várandósoknak leginkább paracetamol-tartalmú lázcsillapítókat javasolnak. Ez biztos, hogy nem magzatkárosító, természetesen túladagolni nem szabad! Az ibuprofentartalmú lázcsillapítókat kerüld terhesen, mert bár ritkán, de okozhatnak bajt. Gyógyszer mellett alkalmazz fizikai lázcsillapítást: a hűtőfürdő vagy a törzsborogatás hatásos és veszélytelen.
Izom- vagy ízületi fájdalomra orvosod valószínűleg helyileg ható kenőcsöket javasol, ezeknek szinte biztosan nincs kockázatuk. A legjobb fájdalomcsillapító gyógyszer ebben az esetben is a paracetamol. Fogászaton vagy kisebb műtéteknél a helyi érzéstelenítő injekció nem jelent veszélyt sem a magzatra, sem a kismamára nézve, hacsak nem allergiásak a hatóanyagra. A fájdalomcsillapítótól való félelem miatt semmiképp ne halaszd el a fogorvosi kezelést, hiszen a dolog biztosan nem fordul jobbra. Ha begyullad a fogad, a fájdalomcsillapító mellett további gyógyszerekre is szükséged lesz.
Fertőző betegségek |
Most hatóanyagneveket fogunk sorolni, de nem azért, hogy magad szerezd be gyógyszereidet, hanem hogy megnyugodj, ha ilyet ír fel az orvos. A baktérium-, vírus- és gombaellenes szerek nagy része ugyanis vényköteles, de a vény nélkül kaphatókról is konzultálj szakemberrel! A várandósság ideje alatt az antibiotikumok közül a penicillin és annak minden félszintetikus – ilyenek a béta-laktám-antibiotikumok, a kefalosporinok, valamint a makrolid antibiotikumok – nyugodtan szedhetők, biztosan nem okoznak bajt. Minden más antibiotikummal vigyázni kell, az orvos egyedi elbírálás alapján írja fel, vagyis alaposan átgondolja, melyik veszélyesebb: a betegség vagy a gyógyszer. Az indokolatlan antibiotikum-kezelést kellemetlen mellékhatásai miatt kerülni kell, ezek közül talán a legfontosabb a gombás fertőzés kialakulásának veszélye. Ezzel az a gond, hogy terhesen különösen érzékenyek vagyunk a gombákra, és sajnos nagyon kevés olyan gombaellenes szer létezik, amelyet ilyenkor használhatunk. A vírusellenes, más néven antivirális szerek egy része szedhető terhesség alatt, de van, amelyik nem. Sokkal előnyösebb még a fogamzás előtt oltással védekezni, ha van rá mód.
Védőoltások |
Elölt kórokozót tartalmazó védőoltást valószínűleg kaphatsz, de hogy biztos légy a dolgodban, kérd a megyei védőoltási tanácsadó központ véleményét! (Budapesten a Szent László Kórházban a 455-8100/8103 telefonszámon.) A H1N1-influenza veszélyéről már sokat írtunk lapunkban, mindenképpen javasoljuk a védőoltást, hiszen a kismamáknál tízszeres a veszélyes szövődmények kockázata. A szezonális influenza ellen is érdemes beoltatnod magad. Az influenzával járó magas láz a magzatot is károsíthatja. Az is az oltás mellett szól, hogy az anya oltása az újszülöttet is védi, mivel az ellenanyag átjut a magzatba is. Ha távoli tájakra utazol, az egzotikus betegségek elleni oltásokról is az oltási tanácsadó központ ad információt. Ám az oltástól függetlenül azt is érdemes megfontolni, hogy távoli földrészeken nagy lehet a fertőzésveszély, esetenként sokkal rosszabb az elérhető orvosi ellátás színvonala is. Ha nem voltál bárányhimlős vagy rubeólás, még fogamzás előtt jobb védőoltással megelőzni a bajt, terhesség alatt ugyanis ez már nem lehetséges.
Tipp: ha tudni szeretnéd, mit tegyél krónikus, pszichiátriai betegségek esetén, használhatsz-e, és ha igen, milyen szelíd gyógymódot, gyógynövényeket, illóolajokat, kattints ide! » |