Érezd jól magad a második harmadban is!

Horváth Judit | 2010. Április 09.
Sok kismama szerint a várandósság második szakasza a legszebb és a legkönnyebb: az anyuka szinte kicsattan az energiától, csillogó, dús a haja, ragyog az arcbőre, és a lelki "göröngyök" nagy része is elsimul. Ám kisebb nehézségek ilyenkor is adódnak – birkózz meg velük természetesen!

Elmúltak az első harmad rosszullétei, végre nem érzel ólmos fáradtságot, és már a családnak, a barátoknak, sőt a főnöködnek is bejelentetted, hogy komoly változások várhatók. A negyedik hónap elejétől a hatodik hónap végéig tartó időszakban a baba súlya gyors növekedésnek indul, a harmad végére már körülbelül egy kilót nyom, és harminc centiméter hosszú. A várandósságnak ebben a szakaszában már a kicsi mozgását is érzékeled.

Vas és cukor

A szervezeted mostanság már körülbelül 300 kalóriával többet igényel naponta, mint a terhességed előtt – arra is figyelj oda, hogy te és a baba is megkapjatok minden fontos tápanyagot. Igyekezz minél változatosabban táplálkozni, sok gyümölcsöt, zöldséget, tejterméket fogyasztani, és kerüld a tartósítószereket, az adalékanyagokat tartalmazó ételeket, a nyers vagy füstölt húsokat, a szalámiféléket, valamint a túl sok édességet.

 

„A várandósság második felében sok kismamánál fordul elő a vashiányos vérszegénység – mondja szakértőnk, Kotroczó Anikó dúla-természetgyógyász. – Bizonyos fokú vashiány természetes, hiszen a vér felhígul a terhesség alatt, de érdemes odafigyelni a táplálkozásra és az életmódra, hogy ne alakuljon ki súlyosabb vérszegénység.” A vasra a vörösvértestek képzéséhez van szüksége a szervezetünknek, de a B-vitamin-család tagjainak megfelelő hasznosulásában is fontos szerepet játszik. Ha a mama nem jut elegendő vashoz, sápadt, fáradékony lesz, és a különféle betegségeket is könnyebben kapja el. A vashiány a babára nézve is veszélyes lehet, csökkenti a baba súlyát, sőt akár koraszüléshez is vezethet.

A legjobb, ha a vasat természetes forrásaiból veszed magadhoz, mert a szintetikus vaskészítmények gyakran okoznak székrekedést (ha viszont az orvosod ilyet írt fel, ne vond kétségbe a döntését, szedd a készítményeket). Dúla és természetgyógyász szakértőnk azt javasolja, hogy egyél rendszeresen brokkolit, spenótot, paradicsomot, spárgát, őszibarackot, májat, csirkehúst, sőt akár a búzafűkoktélt is kipróbálhatod. Ugyanilyen hatásos lehet a csalán, a lucerna és a zöldárpa is.

Kotroczó Anikó arra is figyelmeztet, hogy a szervezetbe jutott vasnak mindössze 8 százaléka szívódik fel, és hasznosulásához C-vitaminra, rézre, mangánra és kobaltra is szükség van. Ezeket az anyagokat is természetes formájukban, zöldséggel, gyümölccsel, valamint frissen facsart zöldség- és gyümölcslevekkel érdemes magadhoz venni. Kerüld viszont a fekete teát és a kávét, mivel a bennük levő csersav gátolja a vas hasznosulását.

Más vizsgálatok mellett a második trimeszterben kerül sor a vércukorszint ellenőrzésére, a sok kismama által rémálomnak tartott cukorterheléses vizsgálatra is. Talán könnyebb szívvel veszel részt rajta, ha tudod, hogy a terhességi cukorbetegség felismerése életmentő is lehet: az inzulinhiány hatására ugyanis károsodhat a lepény, ez pedig rontja a magzat tápanyag- és oxigénellátását, míg a túl sok cukor a baba súlyát növeli egészségtelen mértékben. Ha a vizsgálat azt mutatja, hogy magas a vércukorszinted, szigorúan tartsd be az orvos által előírt diétát, és konzultálj dietetikussal is az étrendedről. Ha netán inzulinra van szükséged, szintén tartsd be az orvos utasításait – és gondolj arra: nagyon jó esélyed van rá, hogy a szülés után hat héttel búcsút ints a cukorbetegségnek.

 

Altesti gondok

A terhességi csíkok megelőzésére
használj speciális, erre a célra kifej-
lesztett testápolókat

A kismamaság a legtöbbünknél egyet jelent a székrekedés megjelenésével. Kotroczó Anikó szerint a kellemetlenség egyik oka a progeszteron mennyiségének növekedése: ez a hormon ugyanis lazító hatást fejt ki a gyomor és a bélrendszer simaizomzatára, így lassítja a bélműködést. „Érdemes ezeket a tüneteket is komolyan venni, ha ugyanis hosszú időn át fennáll a gond, aranyérhez is vezethet” – figyelmeztet a szakértő. Szerencsére számos természetes módszer létezik e kellemetlenség enyhítésére. Szakértőnk tanácsa szerint jó, ha rostokban gazdagon táplálkozol. A hüvelyesek közül a borsó, a lencse, a gyümölcsök közül pedig az ananász, a cseresznye, a datolya, a füge, a körte, a málna, a meggy és a szilva különösen hatékony székletlazító. Az aszalt szilva hashajtó hatását szinte mindenki ismeri, de már üveges aszaltszilva-levet is vásárolhatsz. A korpapehellyel, a vízbe vagy joghurtba áztatott lenmaggal is rengeteg rostot vihetsz a szervezetedbe. A reggel, éhgyomorra elkortyolt langyos víz beindítja a bélműködést, az élőflórás joghurtok pedig a bélflóra egészségéről gondoskodnak.

Szakértőnk azonban figyelmeztet: ne próbálkozz olyan hashajtó hatású növényekkel, amilyen a szennalevél és a kutyabengekéreg – ezek ugyanis vérbőséget idéznek elő az alhasban, így akár vetélést is okozhatnak! A mozgás viszont sok egyéb mellett a székrekedés ellen is jó, így ha az orvosod nem tiltja, érdemes megismerkedned valamilyen kellemes kismamasporttal, például a jógával vagy a terhestornával.

Ha netán máris kialakult volna nálad az aranyér, összehúzó hatású gyógynövényekből, például vadgesztenyéből vagy fekete nadálytőből készült krémmel enyhítheted a tüneteket. Kotroczó Anikó szerint helyi kezelésként nagyszerűen beválik a körömvirágkrém is.

Ilyenkor kell elkezdeni a terhességi csíkok megelőzését is, hiszen van, akinél már a második trimeszterben jelentkeznek ezek a bőrproblémák. A cél az, hogy a bőrödet rugalmasan tartsd, hogy károsodás nélkül vészelje át a második és a harmadik harmad pocaknövekedését – ám jó, ha tudod, hogy a striaképződés sajnos hajlam kérdése is. Külső kezelésként használj természetes olajokat (pl. búzacsíra- és szőlőmagolajat, esetleg sheavajat) vagy speciálisan erre a célra összeállított testápolókat. Rossz ötlet viszont narancsbőr elleni krémekkel kenni magad, mert ezek épp ellenkezőleg hatnak, feszesítik a bőrt.

Belső kezelésként igyál sok folyadékot, és táplálkozz ésszerűen, hogy elkerüld a hirtelen, túlzott hízást. Fogyókúrázni viszont áldott állapotban szigorúan tilos!

Exit mobile version