– A kisfiam még nem volt hároméves, amikor mandulaműtéten esett át. Pár nap elteltével már teljesen jól érezte magát, és hiába mondtam neki, hogy nem szabad rohangálni, nem volt hajlandó pihenni, ahogy a doktornő előírta – meséli Brigitta, aki pánikszerűen követte gyermeke minden mozdulatát, nehogy baj legyen. – Máskor képes volt órákig eljátszani bármivel, de akkor valószínűleg az eltelt pár napos fekvés után szó szerint „kifeküdte” magát. Képtelen voltam bármi okosat kitalálni, amit sikerült, azt is két perc alatt unta meg és mehetnékje volt.
A gyerekek, ha betegek, maguktól is ágyba bújnak, de legalábbis visszavesznek a tempóból. Ellenben ha kezdenek „kimászni” a betegségből, nagyon nehéz ágyban tartani őket, pedig van olyan helyzet, amikor muszáj, és ez nemcsak gyermek, de a szülő számára is igazi kihívás. Geist Klára pszichológus segítségével összeírtunk néhány tippet, ami segíthet abban, hogy gyermek betartsa az előírt pihenést.
– A szülő hozzáállása nagyon sokat számít: ha elfogadod, hogy gyermeked kb. 6-7 éves koráig 2-3 havonta megbetegszik, bármilyen csodaszert szedetsz is vele, türelmesebbé válsz. Ha belátod, hogy ez a kisgyermek életének természetes velejárója, nem valami istencsapás, nem kreálsz teljesítményhelyzetet a dologból, nagyobb nyugalommal tudod fogadni a betegséget. Például a munkahelyeden is jobban el tudod fogadtatni a táppénzen töltött időt, ha nem „kudarcként” kommunikálod, hanem természetes tényként – mondja a pszichológus.
- Nyugalmad, türelmed, odafordulásod a gyermek közérzetét is befolyásolja, ő is jobban fogadja a helyzetet. Ne katasztrofizáld a dolgot, közöld, hogy ágyban kell maradni, nincs más megoldás.
- A gyerek ezt saját otthonában, az anya jelenlétében fogadja el a legjobban. Ha a betegsége idejére állandóan „kirakod” őt otthonról a nagymamához, vagy folyton a bébiszitter van vele, akkor büntetésnek fogja érezni a betegséget.
- Beszéld meg vele, életkori szintjén, hogy a gyógyuláshoz szükséges az ágyban maradni.
- Magyarázd el, hogy hányat kell még aludnia, hogy jobban legyen…
- A gyerekek sokszor 1-2 nap alatt jobban lesznek, felélénkülnek, ám figyelj arra, hogy a nem túl magas láz is nyugtalanná teheti őket. Ilyenkor nyugtatás, lázcsillapítás szükséges.
Mit találjunk ki, hogy a gyermek ágyban maradjon anélkül, hogy túl terhesnek érezze a dolgot?
- Örülj, ha nem akar punnyadni egész nap, ez azt jelenti, jól van.
- Mivel vágyik a szülő megnyugtató testközelségére, a jelenlét, türelem a legjobb módszer.
- Ne kívánd, hogy egyedül legyen, lekösse magát, ilyenkor kell neki a társaság. Ne hagyd egyedül rossz közérzetével.
- Életkortól függően: meseolvasás, társasjáték, mondókázás megoldás lehet.
- Gyűjts össze mindent, amit ágyba lehet vinni egy nagyobb fatáblán vagy ágyba vihető tálcán: gyurma, rajzeszközök, főzőcskézés, kisautó, legózás.
- Rajzoljatok együtt egy történetet.
- Szerepjátékozzatok plüssökkel.
- Énekeljetek, doboljatok, xilofonozzatok.
- A kedvenc DVD biztos siker, így a szülő is lélegzetnyi időhöz jut.
- Ilyenkor a tévé is jobban megengedett, ám így sem egész nap.
- Váltsatok helyszínt, lefekhet másik szobában is. Hacsak nem ragaszkodik a saját ágyához, a nappali kanapéján vagy a szülők ágyában is letanyázhat. Ez segíti a monotónia elviselését.
- Ha jól van, és az orvos is rábólint, kicsit fel is kelhet. Építhetünk akadálypályát, persze nem megterhelőt: átbújni a kisszék alatt, megkerülni a zsámolyt – csak lassan és nem hosszú időre.
- A gyereksátorban is lefekhet pár órát, mintha „táborozna”.
- Ha a tesók együtt betegek, még élvezetesebb az otthon töltött idő.
A lényeg a kreativitás. Még az sem elképzelhetetlen, hogy neked is jót tesz, ha kikapcsolsz egy kicsit és leülsz játszani vele. A nagy hajtásban erre úgyis kevesebb idő jut. Persze az sokkal jobb, ha úgy teszed ezt, hogy nem vagy rákényszerítve.