Ez az 5 leggyakoribb gyereknevelési hiba a pszichológus szerint

K.G. | 2024. Április 23.
Kerüld el a leggyakoribb nevelési hibákat, hogy a következő generáció már kevesebb traumával induljon el az életben.

A gyereknevelés az egyik legnehezebb munka, amiben lehet hibázni, és egyáltalán nem szabad elvárni magunktól a tökéletességet, ám érdemes tisztában lenni a leggyakrabban előforduló nevelési hibákkal, hogy a gyerekek kevesebb sérüléssel kerüljenek ki a gyerekkorukból. Dr. Konstantin Lukin klinikai szakpszichológus írta le, milyen gyakori hibákkal találkozik a pácienseinél a gyereknevelés terén.

1. Helikopterezés

A helikopter szülő a gyerek életének minden másodpercében részt akar venni, elsősorban azért, hogy megbizonyosodjon arról, hogy biztonságban van. Ezzel a szülő elhitetheti a gyerekével, hogy ő maga képtelen egyedül megoldani a nehézségeket, és hogy a világ egy félelmetes hely, ahol nem tud eligazodni, ami szorongáshoz vezethet. A szakember szerint hagyni kell, hogy a gyerekek – az ésszerűség határain belül – maguk kövessék el hibáikat, és egyedül fedezzék fel az életet.

2. Hókotrás

A gyakori gyereknevelési hibák közé tartozik a hókotrás, ami annyit jelent, hogy a szülő minden akadályt elhárít a gyerek elől, megcsinálja a házi feladatát, és még a barátságaiban is átveszi az irányítást. Természetesen nem szabad magára hagyni a gyereket a problémáival, de azzal nem segítünk neki, ha megoldjuk helyette az életét, mert csak azt fogja hinni magáról, hogy nem képes gondoskodni a saját gondjairól, ami pedig alacsony önbecsüléshez vezethet.

Forrás: Getty Images

3. Érvénytelenítés

A szakember szerint tudatosan kell figyelnünk arra, hogy a gyerek érzelmi igényeire figyeljünk és ne érvénytelenítsük, azaz valósnak kezeljük, amit érez. Nem számít, hogy mennyire gyerekesnek tűnik az érzelmi reakciója, a szülő nem legyinthet rá, és nem ignorálhatja. Ez ugyanis ahhoz vezethet, hogy a gyerek elrejti az érzelmeket, és nem hatékonyan dolgozza fel azokat. Esetleg nem fordít elég figyelmet saját érzelmi élményeire, ami azzal járhat, hogy még a minimális érzelmeket is túlságosan intenzíven éli át.

4. Következetlenség

Szülőként következetesnek kell lennünk abban, hogy milyen megerősítést adunk a gyerek viselkedésére, vagyis mit dicsérünk, mit büntetünk, és miben szabunk határokat. Ha ezt következetlenül tesszük, az zavart okozhat a gyerek magatartásában, és úgy általában véve is káoszt teremt a családban. Ha a gyerek nem tudja, hogy a nem az nem és az igen az igen, akkor nem csoda, hogy nem igazodik el a szabályok között.

5. Elkényeztetés

Amikor elkényeztetjük a gyereket, akkor elhitetjük vele, hogy ő fontosabb, jobban megérdemli a szeretetet vagy az anyagi tárgyakat, mint a világ többi része – ez pedig katasztrofális következményekkel járhat. A kényeztetéssel nem jót teszünk a gyerekkel, hanem borítékoljuk számára a felnőttkori kapcsolati, beilleszkedési, munkahelyi problémákat.

A pszichológus szerint néhány egyszerű irányelv követésével a szülők egy érzelmileg egészségesebb generációt nevelhetnének fel. Véleménye szerint a legfontosabb mindenekelőtt a tudatosság és az őszinte önreflexió. Anélkül, hogy először önmagaddal lennél őszinte, valószínűleg soha nem fogsz érdemi változást elérni.

Via

Exit mobile version