Egy varázsmódszer, hogy ne legyen balhé karácsonykor az anyóssal

K.G. | 2024. December 16.
Nem bírod az anyósod, az anyósod sem bír téged, de egy asztalhoz kell ülni karácsonykor. Ilyenkor mit lehet tenni?

Ez a mese valószínűleg egyidős az ősrobbanással: egy ragyogó fiatal nő hozzámegy egy csodálatos férfihoz, és bumm, kezdődik a konfliktus az anyóssal. Lehet, hogy egy-két gúnyos megjegyzéssel kezdődött a renddel kapcsolatban, vagy akkor bontakozott ki igazán, amikor megszülettek az unokák és nem tetszett neki, ahogy nevelitek a gyerekeket. A feszült viszony az anyóssal komoly problémákat okozhat a családon belül, jobb helyre tenni, mielőtt még mélyebb lenne a szakadék.

Az első lépés

Az, hogy pontosan mit kell tenni, természetesen leginkább attól függ, hogy miért nem jöttök ki az anyósoddal. Politikai vagy vallási nézeteitek különböznek? Ítélkezik feletted? Vagy érzelmileg bántalmazó? Amint leszűkíted, hogy pontosan mi bánt az anyóssal kapcsolatban, annál jobb eséllyel lehet jobb mederbe terelni a szituációt. Ez most, az ünnepek közeledtével különösen fontos téma, amire egy szakember hozott pár tanácsot.

Amit már ma megtehetsz az anyósod kapcsán, hogy beszélsz a pároddal, hogy mi zavar, mit gondolsz a helyzetről – persze nem mindegy, hogyan fogalmazol. „Például, ha az anyósom bejelentés nélkül jelenik meg, és ettől ingerültnek érzem magam, mondhatok valami olyasmit a páromnak, hogy

»Frusztráltnak érzem magam, amikor az emberek bejelentés nélkül megjelennek. Amire a továbbiakban szükségem van, az egy előzetes bejelentkezés.«

Amikor »én« kijelentéseket használunk, az lehetőséget ad arra, hogy elmondjuk, mit érzünk. És sokszor a »te« nyelvezet káros lehet. Ha azt mondom, hogy »úgy érzem magam miattad…«, az gyakran egy vitához, védekezéshez vezet” – mondja Stacey DeLanoit pszichológus a Scary Mommy magazinban.

Forrás: Getty Images

Gyakorold a STOP technikát!

DeLanoit szerint, amikor az anyósod passzív-agresszív megjegyzést tesz arra, hogy a ház nem elég tiszta, és úgy érzed, hogy a szorongásod vagy a dühöd egyre növekszik, használd a STOP technikát, ami így hangzik:

„Engedd meg magadnak, hogy megállj, vegyél egy lélegzetet, és befelé figyelj:

»Oké, ez irritál; ez kiváltja belőlem a feszültséget. Talán el kell távolodnom, talán szükségem van egy kis szünetre, talán meg kell kérnem a férjemet, hogy beszélgessünk kicsit kettesben a kamrában.«

Bármi is legyen az eset, csak a helyzet felméréséről van szó. Ami nem fog segíteni, az az, ha rögtön és dühből reagálunk” – írja a szakember.

Ez nem biztos, hogy hosszú távon megállítja a passzív-agresszív megjegyzéseket, de segíthet fenntartani a békét az ünnepi családi összejövetelen, amíg haza nem értek, és ki nem találjátok a következő lépéseket.

Beszélj az anyóssal!

Könnyebbnek tűnhet, ha ráhagyod a férjedre, hogy kezelje a saját anyját, de DeLanoit szerint ez „háromszögelési dinamikát” hozhat létre, ami csak növeli a súrlódást. Saját pácienseivel DeLanoit gyakran alkalmazza azt a módszert, melynek során írniuk kell egy teljesen cenzúrázatlan levelet az anyósnak, de nem azért, hogy elküldjék, hanem hogy elvigyék a terápiára. Ezután a pszichológussal együtt kitalálják, hogyan mondják el „magabiztosan és hatékonyan” az anyósnak, amit érdemes elmondani.

„Az anyósom vigyázott a pici gyerekemre, aki épp almát rágcsált és félreszaladt neki egy falat alma, elkezdett köhögni, fulladozni – meséli DeLanoit a saját tapasztalatát. – Az anyósom benyúlt a szájába és az ujjával kiseperte a szájából az almát. Amikor visszatértem és megkérdeztem, mi történt, elmondta, hogy benyúlt a szájába, mert fulladozott. Erre kitörhetett volna a veszekedés, hogy leszidom, mert nem így kell most már kezelni egy ilyen fuldoklós helyzetet, de ehelyett csak azt mondtam, hogy »Köszönöm, hogy közbeléptél. Most már a gyermekorvosok nem ezt a módszert javasolják, hanem azt, hogy a hátára kell ütni a gyereknek.«”

Persze nehéz meglátni a jó szándékot egy gúnyos megjegyzés vagy egy beszólás mögött, de DeLanoit szerint az anyósok 99,9 százaléka nem azzal az egyetlen céllal kel fel reggel, hogy tönkretegye a napodat. Érdemes egy beszélgetésnek esélyt adni az anyóssal, hogy kiderüljön, hogyan javíthatnátok a kapcsolatotokon a továbbiakban.

Via

Exit mobile version