„A torna az életre nevel, kitartást ad. Én sosem adtam fel – A 103 évesen elhunyt Keleti Ágnes élete képekben

nlc | 2025. Január 02.
103 éves korában meghalt Keleti Ágnes, a Nemzet Sportolója, aki tornászként Helsinkiben és Melbourne-ben öt olimpiai aranyérmet nyert. Fotókon idézzük fel életének legemlékezetesebb pillanatait.

 

Keleti Ágnes csütörtök hajnalban elhunyt. Az ötszörös olimpiai bajnok tornász, a világ legidősebb élő ötkarikás aranyérmese, Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója 103 éves volt, egy hét múlva töltötte volna a 104. életévét.

Keleti Ágnes 1921. január 9-én született Budapesten Klein Ágnes néven, a család később magyarosította a nevét. Mai szemmel egészen későn, 18 évesen lett a magyar válogatott tagja, 1940-ben pedig megnyerte első magyar bajnokságát, de zsidó származása miatt még abban az évben eltiltották mindennemű sporttevékenységtől. A második világháború végét, a német megszállás utáni időszakot álnévre szóló hamis papírokkal Szalkszentmártonban sikerült átvészelni. Édesapja és több családtagja az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg, édesanyját és testvérét a svéd diplomata, Raoul Wallenberg mentette ki Budapestről.

Az edzéseket a német megszállás alatt sem hagyta abba, amikor csak tehette, kiment az erdőbe, és titokban edzett, különböző gyakorlatokat végzett. Aztán a háború után, 1946-ban már teljesen a tornasportnak élt, de a balszerencse ekkor is üldözte: az 1948-as londoni olimpia előtt két nappal lesérült, az utolsó edzések egyikén bokaszalag-szakadást szenvedett, így nem vehetett részt az ötkarikás játékokon.

Négy évvel később, az 1952-es helsinki olimpián végre megmutathatta, mire képes: műszabadgyakorlatával (ma: talaj) aranyérmet, összetett csapatban ezüstérmet, felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként bronzérmet szerzett.

Pályafutása csúcsára 1956-ban, Melbourne-ben ért fel: talajon megvédte címét, aranyat nyert gerendán, felemás korláton és a Bodó Andrea, Keleti Ágnes, Kertész Alíz, Korondi Margit, Köteles Erzsébet, Tass Olga összeállítású kéziszercsapat tagjaként, egyéni összetettben és csapatban ezüstérmet szerzett. Ő lett a játékok legeredményesebb versenyzője, egyben a legidősebb tornásznő, aki aranyérmet tudott szerezni. 35 évesen lett a világ legjobbja.

Keleti Ágnes

Fotó: Istvan Derencsenyi/Getty Images

Keleti Ágnes

Pasaréti út 11-13., Vasas Sportcentrum, 1949. (Fotó: Kovács Márton Ernő/Fortepan)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok magyar tornász (Fotó: x Archívum Nők Lapja)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes fiatalon a korláton, a sportoló archívumából (Fotó: Olajos Piroska)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes a felemás korláton, 1957. június 25-én (Fotó: Profimedia)

Keleti Ágnes

A legjobb női tornászok. Melbourne: Az orosz tornászok, Szofi Mouratova és Larisa Latinyina (középen), aki első helyezést ért el a női összetett versenyszámban, kezet fognak a második helyezett Keleti Ágnessel (balra) Fotó: Getty Images

Keleti Ágnes

Fiatalkori kép Keleti Ágnes tornászról (Fotó: Olajos Piroska)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes fiatalon, a sportoló archívumából (Fotó: Olajos Piroska)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok és férje egy archív fotón (Fotó: Olajos Piroska)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok magyar tornász (Fotó: x Archívum Nők Lapja)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes olimpiai érmei (Fotó: Olajos Piroska)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes 89. életévében, egy dokumentumfilm filmforgatáson, ami a pályafutásáról készült (MTI Fotó: Kollányi Péter)

Keleti Ágnes

Szabó Tünde sportért felelős államtitkár átadja Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornásznak a Magyar Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést a sportoló budapesti otthonában 2022. április 7-én (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes 100. születésnapján otthonában (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok magyar tornász otthonában (Fotó: Olajos Piroska)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes és Karácsony Gergely a Pro Urbe Budapest Díjak átadásán, 2019-ben (Fotó: Vörös Szilárd)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes, 95 évesen spárgát mutat be fiatal magyar tornászok előtt egy budapesti edzőközpontban 2016. január 16-án (Fotó: Kőhalmi Péter/AFP)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász, a Nemzet Sportolója a Madame Tussauds Budapestben, miután megtekintette egykori pályatársai, Puskás Ferenc olimpiai bajnok labdarúgó és Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó viaszfiguráját 2024. április 26-án. (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

Keleti Ágnes

Keleti Ágnes 103. születésnapján, otthonában, 2024. január 9-én (Fotó: Profimedia)

A melbourne-i olimpiáról nem tért haza, de nem sokáig maradt Ausztráliában: 1957-ben Izraelben telepedett le a férjével, akitől két fia született. Úttörő szerepe volt az izraeli tornasport megteremtésében; 22 évig vezette a helyi főiskola tornatanszékét, 1958 és 1980 között az izraeli válogatott szövetségi kapitánya volt. A rendszerváltás után Magyarországon töltötte a nyarakat, majd végleg hazaköltözött.

Százéves korában még megcsinálta a spárgát, és a születésnapján azt mondta, ha újrakezdhetné az életét, akkor is sportoló lenne. „A torna ugyanis az életre nevel, kitartást ad. Én sosem adtam fel. Egyedül az olyan szörnyűségeket felejteném el, mint a világháború.”

Az élete során átélt borzalmak ellenére végig megőrizte a vidámságát és életszeretetét. Egy interjúban így fogalmazott:

A sikerek mellett annyi borzalom is ért, hogy mindezt csak így, pozitív gondolkodásmóddal lehetett túlélni. Bármi is történt, nem emlékszem rá. Illetve: ma már csak a szépre emlékezem…

Exit mobile version