A víz szerepe egészségünk megőrzésében

nlc | 2010. Július 31.
A víz biztosítja a szervezet számára a megfelelő működést: létfontosságú a testfunkciók fenntartásához és központi szerepet játszik az egészségmegőrzésben.

A víz az emberi szervezet fő alkotórésze. Születéskor a csecsemő testsúlyának háromnegyedét teszi ki víz. A testvíz tartalom ezt követően kis mértékben csökken, felnőttek esetében hatvan, idősebb embereknél ötven százalékot tesz ki.

A vizet testfolyadékainkban – vér, nyál, gyomornedv, vizelet – is megtalálhatjuk. Sejtjeink életfontosságú alkotóeleme: formát és konzisztenciát ad nekik, sejtjeink körül és között is megtalálható.
A szerveink megfelelő működését négy alapvető feladatán keresztül biztosítja:

Folyadékpótlás felnőtt korban

Ahhoz, hogy szervezetünk megfelelően működjön egy felnőtt embernek naponta 1,5l folyadékot kell elfogyasztania ülőmunka végzése esetén. Szervezetünk ugyanis naponta 2,5l vizet veszít el, ahhoz, hogy egyensúlyban legyünk ugyanennyit kell bevinnünk, ám ezt nem csak ivással tehetjük:

A folyadékvesztés a következőképpen valósul meg:
–    Vizelettel: 1,5l
–    Izzadással: 0,45l
–    Lélegzéssel: 0,35l
–    Széklettel: 0,2l

Lehetőség szerint ásványvizet/forrásvizet igyunk és kerüljünk a cukros üdítőket!

Hogyan osszuk el?

Bár soknak tűnik, nem is olyan nehéz betartani. Ha ügyesen osszuk el, észre sem vesszük és már meg is ittuk a kívánt mennyiséget. 8x 2dl víz (1 pohárnyi) egyenletesen elosztva: ébredéskor, reggelinél, tízórainál, ebédnél, délután, hazaérkezéskor, vacsoránál és este.

Exit mobile version