11 egészségtelen szokás – és a szakértő intelmei

ME | 2010. Október 18.
Szerkesztőségünk tagjainak is vannak olyan szokásai, amikről tudjuk vagy sejtjük, hogy egészségtelenek, mégis szinte nap, mint nap megtesszük őket. Íme bűnös 11-es listánk és a szakértői vélemény arról, vajon mennyit ártunk velük az egészségünknek.

Összegyűjtöttük 11 egészségtelen szokásunkat és megkértünk egy szakembert, hogy mondja el, milyen veszélyek rejlenek ezekben. Dr. Babai László prevenciós szakértő, az Élj Tovább 5 Évvel program ötletgazdája volt segítségünkre.

1. Belevágok a körmömbe
Mindig belevágok a lábam nagyujján a körömbe és így állandóan fájdalmasan benő a körmöm.

Mit mond a szakember?

A lábujj körmének benövése nem automatikus a köröm sarkának kivágása esetén. A benövés inkább köthető az orrban szűkülő cipőknek, a szűkülés okozta lábujjak összenyomásának. Tudom, a divat és a szépség sokszor ennek ellentmond, de gyakori körömbenövés esetén érdemes a lábujjak nyomorgatását szellős lábbelivel csökkenteni.

2. Vizes hajjal fekszem le és mindig kádban fürdök
Minden hajmosás után vizes hajjal fekszem le télen és nyáron egyaránt, ráadásul a kádban áztatom magam órákig, a zuhanyt ugyanis nem szeretem.

Mit mond a szakember?
A vizes hajjal lefekvésnél a fejbőr megfázását segíthetjük megelőzni, ha a hosszú hajat törülközőbe csavarjuk, és úgy alszunk el, illetve a hajszárítóval legalább a haj tövét, a fejbőrnél megszárítjuk.

3. Mindig kádban fürdök

Mit mond a szakember?
A hosszas fürdőzések során a bőr nedvesség tartalma valóban csökken, ez ellen rendszeres hidratálással, testápoló használatával védekezhetünk.

4. Mezítláb járkálok a lakásban
Télen-nyáron mezítláb járkálok a lakásban, még a hideg kövön is.”

Mit mond a szakember?

Gyakori megfigyelés, hogy a megfázás alulról indul. Igazából teljesen mindegy, hogy mely részünk fázik, hol gyengül le a szervezetünk, és ezt kihasználva indul meg bennünk gyors fejlődésnek az influenza. A láb kihűlésének konkrétabb problémája a lábfejben lévő csontok-ízületek megfázása, következményes, több év múlva kifejlődő gyulladásuk. Speciális gyulladás a köszvényes gyulladás, mely jellemzően az általában is hűvösebb nagylábujjban jelentkezik elsőként.

5. Egyszerűen elfelejtek inni
„Van úgy, hogy este jövök rá, hogy egész nap csak a reggeli, 3 deciliternyi szójatejes gabonakávét ittam meg és azután egy kortyot sem.”

Mit mond a szakember?
Ez komoly probléma. Szervezetünk több mint két-harmada víz. A tápanyagok felszívódása, a szervezeten belüli áramlás, a salakanyag kiürítése, a székletürítés, mind-mind vízfüggő. Ha nincs elég víz bennünk, szinte minden funkció leáll. A tápanyagellátástól kezdve az immunműködésen keresztül a vérnyomás-szabályozáson át a méregtelenítésig minden. A napi minimum folyadékbevitel (mozgás, izzadás nélkül) napi 2 liter. Ez alatti mennyiség hosszú távon komoly egészségkárosodáshoz vezet. Rövidtávon a fejfájás és kimerültség a leggyakoribb tünet.

6. Rendszertelenül étkezem

„Néha annyira elfeledkezem róla, hogy négy óra körül eszem először, máskor már korán reggel kiadósan reggelizem. De van, hogy csak az ebédre van időm.”

Mit mond a szakember?
A szervezetünk biológiailag meghatározott rendszerben, napi ritmusban működik. Akár akarjuk, akár nem. Ha ezt a ritmust segítjük, akkor a szervezetünk kiegyensúlyozott, erős lesz, állóképességgel, egészséggel hálálja meg. Ha ellene megyünk a ritmussal, akkor annak egyensúlyi felborulás, gyomorbántalmak, súlyproblémák, hormonzavarok, nemi problémák és számtalan más betegség lehet a következménye.

7. Rágom és tépem a körömágyam
Állandóan a számban a kezem, ha a körmöm mellett száraz bőrt észlelek, rögtön le kell rágnom, vagy le kell tépnem – nem nyugszom míg meg nem teszem. Néha napokig fáj utána…”

Mit mond a szakember?
Legtöbb embernek van valami megrögzött, ismétlődő szokása. Kinek jobban, kinek kevésbé feltűnő. Cigaretta, kávé, körömrágás, lábrázás, hogy csak párat említsünk. Egyik csak zavaró, másik egészségtelen. A körömrágás valahol a középúton van. Egy két esetben probléma mentes. Tartósan azonban a bőr elvékonyodásához, a bőr és a köröm károsodásához, fertőzéshez vezethet. Nehéz, de érdemes odafigyelni, és valami kevésbé ártalmas szokást keresni.

8. Visszatartom a vizeletem
„Gyakran úgy érzem, hogy nincs kedvem kimenni a mellékhelységbe, vagy egyszerűen annyi dolgom van, hogy egyszerűn még kicsit „ülök rajta”, majd már alig érek ki, annyira kell.”

Mit mond a szakember?

A vizelet ürítése biológiai működések, berögzülések és szociális szokások alapján működik. Ha arra szoktatjuk a szervezetünket, hogy vizelési ingerrel éljen folyamatosan, a beépített jelző rendszert el tudjuk rontani, ami később akár vizelettartási problémákat is eredményezhet.

9. Nagyon megsózom az ételt
„Halálra sózom az ételeket. Például a paradicsomra úgy szórom a sót miután felszeleteltem, hogy néha csak a nagy fehér foltok látszanak rajta. Képtelen vagyok só nélkül megenni. De a főtt ételekbe, levesekbe, főzelékekbe is mindig utánsózok – még akkor is, amikor mások már azt mondják, hogy nagyon sós az étel.”

Mit mond a szakember?
A só az egyik legártalmasabb ételünk. A túlzott nátriumfogyasztás emeli a vérnyomást, tönkre teszi az ereket és a szívet, károsan befolyásolja a vesét, az anyagcserét. Igazából elegendő sót sózás nélkül is elfogyasztunk, ha változatosan és kiegyensúlyozottan étkezünk.

10. Pattogtatom az ujjaimat
„Amikor tehetem – néha már észre sem veszem – ropogtatom az ujjaimat. Ezzel a közvetlen környezetemet gyakorlatilag kikergetek a világból, de úgy érzem, hogy muszáj ezt tennem.”

Mit mond a szakember?
A körömrágáshoz hasonlóan egy igen elterjedt “szokás”. Nem mindenki képes rá, talán ezért is rögzül fiatalkorban, mintegy különlegesség, kitűnés a többiek közül, jó hecc. Igazából az ujjpercek ropogtatása önmagában nem egészségkárosító, csak hallgatni kellemetlen.

11. Idegen helyen nem megyek wc-re

„A székelést képes vagyok napokig visszatartani, csakhogy ne kelljen idegen helyen elmennem a mellékhelységbe.”

Mit mond a szakember?
A székelést hasonlóan a vizeletürítéshez biológiai, berögzülési és szociális tényezők szabályozzák. A kevés és ritka széklet bizonyos szempontból kényelmes is lehet, bár a következményes “besülés”, azaz kemény széklet, erőlködés kényelmesnek nem mondható. Az egészség szempontjából azonban biztos, hogy káros. A méreganyagok ki nem ürülése, a végbélből fokozott visszaszívódása, a bélbaktérium flóra megváltozása, az erőlködés miatti érelváltozások, aranyér kialakulása mind-mind olyan következmény, mely akár súlyos egészségkárosodáshoz, betegségez vezethet.

Exit mobile version