A méz számos olyan összetevőt tartalmaz, amelyek segítenek egészségünk megőrzésében, fenntartásában és a kialakult betegségek gyógyításában. Az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen 24 ásványi anyagból a mézben 22 jelen van.
A mézet nem csupán belsőleg, de külsőleg is lehet alkalmazni. Ma már a szépségápolásban is használják, de borogatásként vagy fürdőkozmetikumként is hatásos a bőr számára. |
Minél sötétebb, annál jobb…
Minél sötétebb a méz színe, annál több ásványi anyag van benne. Vitamintartalma sem elhanyagolható, megtalálhatók benne a B1-, B2-, B5-, B6-vitaminok. Ezenkívül tartalmaz még fehérjéket, különböző szerves anyagokat és természetes antibiotikumokat is.
Milyen betegségekre alkalmazhatók a mézek?
A leggyakoribb mézfajták az alábbi betegségek ellen válhatnak be:
-
Nagyanyáink szerint a méznek erős nedvszívó hatása van, ezért alkalmazható kisgyermekek éjszakai ágybavizelése esetén. Ha este, elalvás előtt egy kanál mézzel kínáljuk a gyermeket, nem kell éjszakai balesetre számítani. akácméz: erős köhögésre, emésztési panaszokra
- hársméz: görcsoldó hatású, álmatlanságra, hörghurut ellen
- fenyőméz: vízhajtó hatású, húgyúti gyulladásokra kiváló
- eukaliptuszméz: légúti panaszok esetén eredményes, illetve féreghajtó hatása is ismert
- mantaméz: fájdalomcsillapító, haspuffadásra és emésztési problémákra, valamint epegörcs ellen fogyasztandó
- gesztenyeméz: növeli az étvágyat, nemi szervi gyulladásra és vérszegénységre javasolják.
Mikor ne fogyassz mézet?
Cukorbetegség, magas koleszterinszint, gyomorsavtúltengés, a belső elválasztású mirigyek túlműködése, kóros elhízás esetén nem szabad mézet fogyasztani, illetve aki allergiás a méhcsípésre, annak is ellenjavallt.